27.07.2021

יום שלישי

צוות מעבדת הגנטיקה. קרדיט: מרכז רפואי כרמל

המכון הגנטי של מרכז רפואי כרמל נבחר כמרכז מצוינות מוביל של כללית בישראל

המכון מצטיין בהיותו רב תחומי תוך שהוא מספק מגוון רחב של שירותים קליניים ושירותי מעבדה מתקדמים לכל תושבי הצפון. ד"ר אמיר פלג מנהל המכון: " אנו גאים בבחירה במכון כמרכז מצוינות. בעידן שבו הגנטיקה הרפואית מהווה גורם משמעותי בתהליך האבחון בכלל מקצועות הרפואה, החזון והאתגר שלנו הם להיות בקו הראשון ולהוביל במתן שירות רפואי איכותי וזמין לכלל תושבי הצפון "  

המכון הגנטי של מרכז רפואי כרמל מקבוצת כללית לא מפסיק לצעוד קדימה והוא נבחר ע"י הנהלת כללית כאחד ממרכזי המצוינות המובילים בישראל. המכון מציע לתושבי חיפה והצפון מגוון רחב מאוד של שירותים בתחום הגנטיקה המתקדמת בהם – מרפאה גנטית טרום הריונית וטרום לידתית המציעה למטופלים בדיקות סקר נשאים למחלות תורשתיות,  בנוגע להיסטוריה משפחתית של מחלות גנטיות, בדיקות סקר לא תקינות בהריון, ייעוץ גנטי עקב ממצאים באולטרה סאונד, אבחונים טרום לידתיים  מבדיקת סיסי שליה או בדיקת מי שפיר לשבב ציטוגנטי (הצ'יפ הגנטי) ומחלות תורשתיות אחרות. מרפאת גנטיקה ופריון העוסקת בבירור גנטי של גורמים להפלות חוזרות אובדני הריון וליקויי פריון. מרפאת גנטיקה ילדים ומבוגרים שמטרתה לטפל ולאבחן בפרטים עם לקויות שונות כדוגמת  שכליות, התפתחויות אוטיזם,  מומים מולדים לקויות גדילה לקויות שמיעה וראיה על רקע גנטי ותסמונות שכיחות ונדירות. מרפאה אונקוגנטית המסייעת באבחון סרטן תורשתי כמו סרטן שד סרטן שחלה ותסמונות סרטן נדירות,  למרפאה שלוחה גם במרכז רפואי זבולון לטובת תושבי הקריות וצפון הארץ  .

מנהל המכון הגנטי ד"ר פלג מציין כי מזה מספר שנים פועלות במכון מרפאות רב תחומיות ייחודיות המשלבות מומחים לגנטיקה מצוות המכון  יחד עם מומחים ממקצועות רפואיים אחרים לטובת מתן מענה רפואי מקצועי ומקיף. בכרמל יש מרפאות רב תחומיות כולל בתחומי  הנוירולוגיה של  ילדים ומבוגרים, אנדוקרינולוגיה וגסטרואנטרולוגיה ילדים, מרפאה משותפת עם המערך הקרדיולוגי לתחום המחלות התורשתיות של שריר הלב, מרפאה משותפת עם רופאי העיניים ומרפאות משותפות נוספות.

"מהניסיון שלנו ומניסיון ממרכזים מקבילים בעולם" אומר ד"ר פלג. "המרפאות הרב תחומיות נמצאות מאוד יעילות בקידום מהיר של החלטות רפואיות, הן חוסכות משאבים ובדיקות מיותרות כולל בדיקות פולשניות ועוזרות מאוד למטופל ומשפחתו".

ד"ר פלג מנהל המכון הגנטי של כרמל. קרדיט: מרכז רפואי כרמל

לאחרונה נחנך שירות חדש במכון בשיתוף יחידת ההפריה החוץ גופית IVF של כרמל  בניהולה של ד"ר גליה אורון. שרות אבחון טרום השרשה PGD . השירות החדש מאפשר לזוגות שבסיכון למחלות גנטיות לבצע "בחירה" של העוברים הבריאים שאינם נושאים את המחלה הגנטית המשפחתית ובכך לזכות להביא לעולם תינוק בריא וללא המחלה הגנטית.

בנוסף מציע המכון במיוחד בעידן הקורונה גם ייעוצים באונליין. מומחי הגנטיקה של המכון מעניקים את שירותי הייעוץ המקצועיים מבלי צורך שהמטופל יגיע פיזית למכון . "אנו מעניקים את אותו שירות באמצעות טכנולוגיה מאובטחת ובאמצעות המכשיר הסלולרי  של המטופל ובכך חוסכים למטופלים זמן עבודה יקר חיפוש חניה ונוחות של שיחה מהבית." מציין ד"ר פלג.

כחלק מיכולות המכון הגנטי בכרמל  צמודה אליו מעבדה מולקולארית ייעודית בניהולה של ד"ר ורדית אדיר המאפשרת בדיקות מעבדה גנטיות מתקדמות . בשנת 2021  בדקה המעבדה  קרוב למאה אלף מוטציות שונות בדגימות של אלפי נבדקים שהתקבלו למכון לגנטיקה במרכז הרפואי כרמל .

המעבדה בכרמל מציעה בדיקות סקר מורחב המאפשרות לכלל האוכלוסייה הישראלית  בדיקה גנטית של מעל 1200 מוטציות בכ-400 מחלות תורשתיות. 

הבדיקה מרחיבה במידה ניכרת את בדיקות הסקר המצומצמות הנמצאות בסל הבריאות.. הבדיקות מבוססות  שינוים שאותרו  באוכלוסייה המקומית בישראל.

המעבדה המולקולרית  מבצעת את בדיקת  השבב ציטוגנטי (הצ'יפ הגנטי CMA). מדובר בבדיקה מתקדמת המחליפה את בדיקת הקריוטיפ (הכרומוזומים- האריזות של החומר התורשתי) הישנה בה בחנו את ל הכרומוזומים בעזרת מיקרוסקופ כדי לגלות למשל את תוספת הכרומוזום ה 21 הגורם לתסמונת דאון. בבדיקת השבב ציטוגנטי נבדקים מאות אלפי מקטעי DNA והרגישות שלה גבוה עד פי 1000 לעומת הבדיקה המיקרוסקופית הישנה. 

צוות המכון הגנטי. קרדיט: מרכז רפואי כרמל

"בגלל הרגישות הגבוה של הבדיקה היא מאפשרת לנו איתור של מאות תסמונות", מסבירה ד"ר אדיר מנהלת המעבדה הגנטית בכרמל.

עוד ציינה  כי, בעולם הגנטיקה קרוב ל 90% מהאבחונים והטיפולים במחלות מתבססים על תוצאות בדיקות המעבדה.

"העתיד בגנטיקה צופן לנו חידושים רבים", אומר ד"ר פלג. "ואנו במכון בכרמל דואגים לשמור על קשר מקצועי ולהתעדכן בחידושים האחרונים מהמרכזים המובילים בעולם".

העולם צועד לכיוון רפואה מדויקת ומותאמת אישית על בסיס הגנום האישי של כל מטופל ומטופל. הרפואה המותאמת אישית מאפשר זיהוי אוכלוסיות בסיכון מוגבר למחלות שכיחות כמו סוכרת מחלות לב סוגים מסוימים של סרטן לצורך מניעה איתור מוקדם של המחלות וטיפול בהם. הפרמקוגנטיקה – התאמת טיפול תרופתי על פי פרופיל גנטי, מתן מינון אופטימלי, מניעת תופעות לוואי רעילות וסיבוכים על פי המידע הגנומי של המטופל.

כבר היום אנו בפתח של סקר ילודים באמצעות ריצוף גנומי, כאשר המידע הגנטי ישמר בתיק רפואי מיוחד וילווה את המטופל לאורך חייו ויסייע לרופאים המטפלים בקבלת החלטות לגביו.

"העולם צועד לעבר הגנטיקה מסכם ד"ר פלג ואנו כאן במכון הגנטי של כרמל צועדים למתן שירות איכותי מוביל ומצטיין לטובת כלל הפונים לשירותי המכון".

איתן גונטר

איתן גונטר

כתב מערכת כרמליסט

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

"לילה לבן" באתרי התיירות בעמק יזרעאל

מגוון פעילויות לאור ירח מלא ברחבי העמק ב23-24/8/21 המועצה האזורית עמק יזרעאל היא אחת המועצות האזוריות הגדולות בישראל ובה 40 ישובים, הממוקמים במרחב תיירותי עצום

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות