05.08.2021

יום חמישי

אילוסטרציה קרדיט: Freepik

"המחלה" הישראלית בכבישים

אין זה סוד שאחת העבירות השכיחות בקרב הנהגים הישראלים היא עבירת השימוש בטלפון הנייד בזמן נהיגה. נשאלתי רבות על אודות העבירה והשלכותיה, ולאור העמימות הקיימת אנסה להרחיב על השימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה על כלל נגזרותיו והשלכותיו. בנוסף, אסקור את המצב החוקי כיום בישראל ביחס לעבירה זו.

יודגש כבר תחילה כי לצד היותו עבירה על החוק, השימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה מסוכן ומעלה את הסיכויים לתאונת דרכים בצורה משמעותית.

בהתאם למחקרים רבים בתחום זה, קיים מתאם ישיר ומובהק בין השימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה, לבין קבלת החלטות שגויות של הנהג, ולבין ירידה בזמן התגובה של הנהג לארועים בכביש (למשל, מכשול או הולך רגל) – מה שמוביל  להסתברות מוגברת לתאונת דרכים.

לאור מחקרים אלה ולאור ניסיון החיים המלמד על מסוכנות התופעה האמורה, מדינות רבות בעולם רואות בשימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה עבירה חמורה ביותר, ובהתאם לכך האכיפה והענישה. אומנם ישנן מספר מדינות בהן לא קיים איסור כלל בנוגע לשימוש בטלפון ניד בזמן נהיגה (כמו למשל מונטנה, איידהו, ופלורידה שבארצות הברית), אך בישראל המצב ״קצת שונה״ כפי שיוצג להלן.

בישראל, ניכר שהרשויות ראו מאז ומתמיד בשימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה ״נגע שיש להלחם בו ולהסירו", וזאת בלי יוצא מן הכלל. בתי המשפט, רשויות האכיפה והמחוקק, ראו בכך מעשה חמור, וכאמור הענישה בהתאם. דוגמה להמחשת לכך היא האכיפה המוגברת שנעשית באמצעות רחפנים ומצלמות על ידי המשטרה.

תקנה 28 לתקנות התעבורה מגדירה שימוש בטלפון בזמן נהיגה "כאחיזה" או "שימוש" בטלפון, לרבות שליחת הודעות S.M.S. שופט בית המשפט העליון דוד מינץ קבע בפסיקתו כי "האחיזה בטלפון הנייד בזמן הנהיגה מהווה, כשלעצמה, עבירה, וכי אין כל צורך להוכיח מהו השימוש המסוים אותו ביצע הנהג בטלפון בזמן הנהיגה ברכב". כלומר, בהתאם לפרשנות בית המשפט העליון, כל אחיזה בטלפון הנייד בזמן נהיגה היא עבירה, ואין זה משנה אם בוצע שימוש או לא.

בניגוד למצב זה, שהאיסור בו ברור, קיימים מספר מצבים עמומים מבחינת החוק, שלא ברור הלכה למעשה "מה קורה בשטח" ומה אסור ומה מותר.

שאלה שאני נשאל המון היא האם מותר להשתמש בטלפון נייד כאשר הרכב נמצא בעצירה מוחלטת באור אדום״ – כלומר האם כאשר רכב עוצר ברמזור הוא נחשב "בתנועה" לעניין החוק. התשובה לכך לא ברורה, שכן ישנים שופטי תעבורה שעשויים לזכות נאשם במקרה שכזה, וקיימים שופטי תעבורה שמפרשים את החוק בכך שיש להרשיע במצב שכזה.

גם בנוגע לאכיפה המצב לא ברור, שכן אומנם בשנת 2018 יצאה הנחיה במשטרת ישראל בדבר אי אכיפת החוק במצבים בהם נהג אוחז בטלפון סלולרי בזמן שרכבו בעצירה, אך בכל מקרה מומלץ "לא לנסות את מזלכם", ולהמנע משימוש ומאחיזת הפלפון גם בזמן שההרכב בעצירה מוחלטת ברמזור אדום, שכן בתי המשפט לא מחוייבים להנחיות המשטרה. שאלה נוספת שאני נשאל היא האם מותר להשתמש באוזניות המחוברות לטלפון הנייד בזמן נהיגה.במקרה הזה המצב קצת יותר ברור. אומנם תקנה 169 לתקנות התעבורה אוסרת את השימוש באוזניות בזמן נהיגה (למעט שימוש רפואי), אך בית המשפט העליון פסק עוד בשנת 1999.

כששימוש באוזניות עדיין לא היה שכיח, שיש לפרש את החוק באופן מקל, ולפיכך מותר להשתמש באוזנייה אחת, אך מכשיר הטלפון הנייד שאליו מחוברת האוזנייה חייב להיות במתקן יציב שימנע את תזוזתו ונפילתו (דיבורית).

בעיה נוספת שצצה עם עליית השימוש באפליקציות ניווט כמו "waze", היא השאלה האם מותר לגעת בטלפון הנייד תוך כדי נסיעה, כאשר הוא מחובר לדיבורית? למשל לצורך הסרת פרסומת מהאפליקציה? או שינוי יעד נסיעה? או אפילו לחיצה על כפתור לצורת קבלת שיחה?

מקרה דומה הגיע לפתחו של בית המשפט לתעבורה בחיפה, וכבוד השופט אור לרנר פסק כי נגיעה בטלפון הנייד (שמוחזק באמצעות דיבורית), לצורך קבלה או ביצוע שיחה, או אף לשימוש באפליקציית ניווט, היא מותרת, ולפיכך זיכה את הנאשם מחמת הספק. כלומר נגיעה "רגעית" בטלפון הנייד בזמן נהיגה, כאשר הטלפון מוחזק בדיבורית בנסיבות שפורטו, לא מהווה עבירה על החוק.

לסיכום, אם הואשמתם בשימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה, מומלץ להתייעץ עם עורך דין המומחה בדיני תעבורה, שכן הסתייעות בעורך דין יכולה לשפר באופן משמעותי את הסיכויים להמנע מקנס ונקודות חובה, או להפחיתם. ראוי לציין כי הענישה על שימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה, היא קנס של 1,000 ש"ח ושמונה נקודות לחובת הנהג.

לשאלות נוספות וקבלת ייעוץ משפטי מקיף בכל שלבי ההליך המשפטי, אתם מוזמנים ליצור קשר עם משרדנו במספר 0545812000.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות חיפה

אורחים במסעדת ה-BP חיפה

מסעדת ה-BP המיתולוגית במפרץ חיפה אירחה השבוע את ניר ברקת, ראש עיריית ירושלים לשעבר והמועמד המרכזי להנהגת הליכוד לאחר עידן נתניהו. בנוסף, היום התארח במסעדה

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות