24.07.2021

שבת

צילום: אגף הנדסה, מועצה אזורית מטה אשר

המאבק למען הצלת שדרות העצם הוותיקה לא עזר: ביום חמישי האחרון חתם פקיד היערות המחוזי במשרד החקלאות על אישור לכריתת למעלה מ50 עצי אקליפטוס לשם ביצוע תוואי מטרונית בכביש בוסתן הגליל

ראש המועצה האזורית מטה אשר, משה דוידוביץ מוביל כבר חודשים ארוכים מאבק לשינוי תוואי המטרונית בכביש 8510 בין בוסתן הגליל לעכו לשם הצלת השדרה ההיסטורית ולמציאת תוואי חלופי שיאפשר את פיתוח תשתיות התחבורה הציבורית הנדרשת לצד הגנה על הסביבה והעצים המפוארים בעלי הערכיות הגבוהה כל כך.

המאבק אליו רתם ראש המועצה את השותפים – קק"ל, רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע והמועצה לשימור עתיקות, כלל גם פגישות עבודה עם צוותי התכנון מחברת נתיבי ישראל ונציגי מושב בוסתן הגליל, שכירת יועץ תחבורה פרטי לשם הצעת חלופות, שליחת מכתבים לשר החקלאות, מנכ"ל משרדו ומנכ"ל נתיבי ישראל והחתמת עצומה, יוזמת התושבים של הציבור הרחב, הגיע לנקודה קריטית.

אישור פקיד היערות (האמון על ההגנה על העצים) לכריתת העצים, מהווה את האישור הנדרש עבור חברת נתיבי ישראל לקידום הביצוע של עבודות תוואי המטרונית, במסגרתו יכרתו מעל ל 50 עצי אקליפטוס ותיקים, ויביא למעשה למחיקת כמעט כל שדרת האקליפטוסים המפוארת והייחודית בנופי הארץ. עצים שנשתלו לפני יותר מ 100 שנים בתקופת המנדט הבריטי, ושימשו להסתרת הכביש.

יועץ התחבורה המנוסה שבחן את התוכניות כתב 2 המלצות לתוואי חליפי שיביא לצמצום משמעותי בפגיעה המאסיבית. אך מכורח העלויות הגבוהות, הצורך בשינוי סטטורי בקרקע והעיכוב המשמעותי בביצוע, מתנגדת חברת נתיבי ישראל לתוכנית החלופית שמקדמת המועצה.

עם פרסום האישור, עומדים בפני הציבור שבועיים ימים להגשת השגות.

ראש המועצה, משה דוידוביץ: "אנחנו לא מתנגדים לתחבורה ציבורית. תשתיות להסעת המונים הן קריטיות בצפון ההולך ומתמלא, אך ניתן לעשות זאת באופן שיגן על הסביבה. משרד החקלאות מועל בתפקידו להגנה על העצים במדינת ישראל ופועל ב'איפה ואיפה' – אצלנו הוא מאשר לחברת נתיבי ישראל לכרות שדרת עצים מהוותיקות שקיימות בארץ, בעוד שברמת גן הוא מתפאר בהגנה על עצי אורן. מדובר בהתנהלות הזויה. אנחנו נהיה פה ולשון לעצים."

מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

הספורטאים החיפאים לטוקיו 2020

בעוד פחות מיומיים תצא לדרך אולימפיאדת טוקיו 2020 שנדחתה לקיץ 2021 עקב משבר נגיף הקורונה.האולימפיאדה עצמה תתקיים תחת לא מעט הגבלות עקב הנגיף שעדיין מתפשט

פרשת השבוע

פרשת ואתחנן-נחמו

כניסת שבת: 19:14יציאת שבת: 20:26 באמצע יום עבודה הבוס שלך צורח עליך, אחד מחבריך לעבודה שם לך רגל ו"גנב" לך פרויקט עליו עבדת זמן רב,

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות