30.07.2021

יום שישי

הכוחות המזויינים של שבדיה

הכוחות המזויינים של שוודיה, זכו בעבר לכינוי- הצבא התת קרקעי ביותר בעולם.

שוודיה- כמו מדינות נייטרליות אחרות (כגון שווייץ) אמנם לא היתה מעורבת במלחמות כבר מזמן- אך מקפידה לטפח כוח צבאי גדול, חזק ומאומן היטב- כתעודת ביטוח והרתעה כנגד מי ש"יתאהב" פתאום באותה ארץ עשירת מחצבים, אוצרות טבע וים.

השוודים לא שכחו שיש להם גבול ימי משותף –הים הבלטי- עם המעצמה הסובייטית-ברית המועצות לשעבר, שעדיין גם בימים אלה (בתור רוסיה) בודקת מדי פעם את עירנות השוודים באוויר ובים- וחוטפת מכה מחנכת באף….

על כן- הכוח הצבאי השוודי מוכן ומתוכנן לעמוד גם במלחמה גרעינית או בכל מתקפת פתע אחרת. חלק ניכר מבסיסיו הצבאיים, מעגני הצי ושדות התעופה- חצובים עמוק בהרים, או בצלעות פיורדים. כבישי התחבורה האזרחית משמשים כמסלולי הסעה למטוסים (כמו שרואים במודל), ואוטוסטראדות- משמשות כמסלולי המראה ונחיתה.

שלטים, מעקות, עמודי תאורה בכבישים- ניתנים לפירוק בתוך דקות ספורות כדי לפנות שטח בטוח לכלי הטיס, ואימונים כאלה נערכים לעיתים קרובות.

גם בסיסי הים השוודים חצובים בתוך צלעות פיורדים, וספינות הצי יוצאות ונכנסות למעגנים דרך פתחים צרים ומוסווים היטב.

בבטן ההר, מוגנות הספינות הן מהשפעות מזג האוויר, והן מהתקפה פתאומית.

אירגון שכזה- מרתיע כל יריב פוטנציאלי- שגם אם ינחית על שוודיה מהלומה גרעינית או קונבנציונלית- יגלה שניסיון כיבוש המדינה יעלה לו ביוקר רב (ניצחון פירוס), והוא אף מסתכן במהלומה נגדית חוזרת- שתכאיב לו מאוד- השוודים ידועים בהיסטוריה כלוחמים קשוחים ואמיצים.


הכוחות השוודים השתתפו במלחמה באפגניסטן והוכיחו עצמם היטב.

בתמונות המודל המצורפות-  ניתן לראות פתח המוביל לבטן ההר- שם בפנים חצוב בסיס אווירי על כל מתקניו.
בצילום  נראים מטוסי קרב מסוג סאאב ויגן המסיעים על כבישי תחבורה, מטוס קרב מסוג סאאב דראקן ליד היציאה מההר (בשלהי שרותו- משמש כמטוס מטרה או אימונים), ושני הליקופטרים מהיחידה הימית של חיל האוויר מסוג בואינג וורטול 107 בפריסה בשדה.

ובשטח- צוותי קרקע- מאבטחים, פקחי טיסה, טכנאים וצוות אוויר.

מוזיאון GREIF

מוזיאון GREIF

מוזיאון GREIF ממוקם בשכונת נווה שאנן בחיפה- ליד שער הטכניון המוזיאון מכיל אוסף בן מעל ל-1,000 מודלים המציגים פרקים בהיסטוריה וטכנולוגיה כלל עולמית בתחומים הבאים: שייט ,תעופה, התפתחות הרכב , חקר החלל, היסטוריה צבאית. המוזיאון נקרא על שם פנינה וזהר גריף. הביקורים במוזיאון הינם בתיאום מראש בטלפון 0545-451-284

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

הבלאגן ברחוב הסייפן – עקיצה ב 54 שניות

אפילו חיפאים ותיקים ומנוסים ייאלצו להודות במבוכה שאינם יודעים היכן ממוקם רחוב סייפן. מדובר ברחוב קטן ושליו ללא מוצא באורך כולל של כ200 מטר, הממוקם

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות