19.05.2022

יום חמישי

אילוסטרציה

הכבאים סרבו פקודה והושעו- בית הדין הקפיא את ההליכים נגדם

כבאים בתחנת כיבוי טבריה סירבו לבצע כוננויות / שמירות לילה במהלך מצב חירום ששרר בארץ בזמן מבצע "שומר חומות" ועל כן הושעו מתפקידם וקיבלו נזיפות. הכבאים נהגו כך, שכן, החל משנת 2018 קיים סכסוך עבודה מתמשך בין ההסתדרות לבין נציב הכבאים. לפני כשנתיים הנציב הודיע שהוא רוצה להפוך את הכבאים גם לכונני לילה בתחנות- על חשבון שעות השינה שלהם. בעקבות זאת, ההסתדרות שלחה מכתב לנציב הכבאות ובו היא מציינת כי היא הורתה לכבאים שלא לקיים את הנחיות הנציב וכי אל להם להירתע מאיומים. 

בד בבד החלו אירועי "שומר חומות" ואז יצאה פקודה כי הכבאות עוברת למצב הפעלה חירום 3 ובין היתר ניתנה הוראה להציב כונן בכל תחנה. יו"ר ההסתדרות מצידו הוציא מכתב בו הוא מנחה את מערך הכבאות שלא לבצע שמירות לילה (בכל הארץ). 7 כבאים מתחנת טבריה זומנו לשימוע. השימוע נערך ללא נוכחות הכבאים או נציגיהם והוחלט להוריד 4  מהם מדרגת קצין- ללא קצין למשך שנתיים ולגבי היתר- לתת להם נזיפה פיקודית. 

ההסתדרות וארגון הכבאים טענו כי החל מתחילת תפקידו של הנציב הוא מנסה לכרסם במעמדן. לטענתן, ההנחיות משתנות ללא הרף ובאופן חד צדדי. בנוסף, לטענתן, נעשו ניסיונות להפחיד את הכבאים על ידי איומים שהם ישמשו כשומרים/ כונני לילה. ההסתדרות טוענת שהעובדה שהנציב קורא לעניין מסוים "פקודה" לא אומרת שיש לו זכות לשנות "תנאי העסקה" מהותיים ללא הסכמה. לטענת ההסתדרות, מדובר בניסיון ציני לנצל את המצב הביטחוני במטרה לנסות ולכופף את ידיה של ההסתדרות ולפגוע בהסכמים הקיבוציים ובזכויות העובדים.

בית הדין לעבודה בנצרת הדגיש, שאכן במצבי חירום יש כורח נסיבות ומצופה מהכבאים לבצע את פקודת הכוננות כלשונה. עם זאת, מדובר בסיטואציה אבסורדית שבה הכבאים קיבלו הנחייה מפורשת מההסתדרות שלא לבצע כוננויות לילה וזאת על רקע סכסוך מתמשך ומחלוקת בכל הנוגע לביצוע כוננויות לילה על ידי הכבאים. הכבאים למעשה נאלצו לעמוד בין הפטיש לסדן וחבל שכך. 

ההסתדרות וארגון הכבאים ביקשו לקבל סעד זמני שבו בינתיים יוקפאו ההליכים נגדם עד להחלטה סופית בעניינם. בית הדין סבור שיש לכבאים סיכוי טוב לזכות בהליך העיקרי ולכן הנזק אם יורידו אותם בדרגה כבר בשלב זה- יהיה גדול ומיותר. בנוסף, מכיוון שהשימועים התקיימו ללא נוכחות הכבאים או נציגיהם, וחלק מההחלטות שהתקבלו הן משמעותיות- בית הדין סבור שנפל פגם בהליך השימוע ולכן יש להם סיכוי לזכות בהליך העיקרי בעניינם. הנזק שייגרם לכבאים אם בית הדין לא ייתן להם את הסעד המבוקש הוא כבד ומיידי- ויפגע קשות בקצינים טובים שנראה שבמשך כל שנות עבודתם התנהלו ללא רבב. לבסוף, בית הדין אישר כי יוקפאו ההחלטות לגבי ההורדה בדרגה לשנתיים וזאת עד להחלטה בתיק העיקרי. במקביל, השופט המליץ לצדדים "בחום" להגיע להבנות. 

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי

שתפו עכשיו

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות