20.09.2021

יום שני

אילוסטרציה

היועץ טעה במכרז- בית המשפט ביטל את הזכייה

עיריית שפרעם פרסמה מכרז לאספקת שירותי גבייה מנהלית לעירייה. מטרת המכרז הייתה הפעלת קבלן חיצוני, לצורך גביית פיגורים בתשלומי הארנונה, אגרות ביוב, אגרות מים, היטלי פיתוח, אגרות שילוט. לפני המכרז נערך אומדן על ידי יועץ, אשר קבע כי הצעה שנותנת הנחה מוגזמת מדי להערכתו, הינה הצעה גירעונית, כלומר הצעה שהמציע ממילא לא יוכל לעמוד בה. חברת מילגם  לא זכתה במכרז שכן ההנחה שנתנה הייתה גבוהה מדי ולכן היא נפסלה. מילגם טוענת, כי האומדן שנקבע על ידי היועץ הוא מוטעה (היועץ קבע כי הצעה עם הנחה של יותר מ 6% היא גירעונית, בעוד מילגם הגישה הצעה עם 10% הנחה). עוד היא טענה שהעירייה סימנה מראש את הזוכה. 

אך, מה היא הצעה גרעונית? מדובר בהצעה שהיא הפסדית למציע עצמו (הצעה כזו נקראת גם CRAZY BID), כלומר הצעה המוגשת על ידי מציע במכרז והיא נמוכה במיוחד מהאומדן (ההערכה שנקבעה מראש לגבי המחיר) והמחיר שלה נראה לעורך המכרז בלתי הגיוני. יכול להיות שהצעה כזו תוגש בתמימות ובכוונה לעמוד בה, אבל, בסופו של דבר אולי המציע לא יוכל לעמוד במלוא התחייבויותיו ולכן זו הצעה הפסדית. יכול להיות שהצעה הפסדית היא חוקית, כמו למשל מציע שיודע שהוא לא ירוויח הרבה אבל הוא רוצה לחדור לשוק מסוים ולכן יתכן שזה לגיטימי שהוא מוריד כל כך את המחיר והדבר לא בהכרח נובע ממעשה לא חוקי (כמו שהוא יפגע בזכויות העובדים שלו ובכך יוזיל לעצמו עלויות). 

בית המשפט המחוזי בחיפה ,קבע, כי אכן נפלו פגמים באומדן שערך היועץ עבור העירייה. בנוסף, גם ועדת המכרזים של העירייה לא פעלה נכון. אמנם יש היגיון בפסילת הצעה גרעונית, כי היא עלולה לפגוע בטיב השירות, עלולה לפגוע בעובדים ואף עלולה לפגוע בתחרות בין המציעים. עם זאת, לפני שועדת המכרזים פסלה את ההצעה, היה עליה להזמין את מילגם לשימוע ולתת לה את הזכות להסביר מדוע הצעתה נמוכה משמעותית מיתר ההצעות. עם זאת, בית המשפט ציין כי העירייה לא "סימנה" אף זוכה מראש. 

הטענה היחידה שבית המשפט קיבל היא כי נפלו פגמים באומדן וזה מה שהכריע בהחלטתה של ועדת המכרזים ולכן יש לבטל את החלטת ועדת המכרזים, שכן בשל החלטותיה- שני מציעים נפסלו ואולי ללא הטעויות שנפלו באומדן, הן לא היו נפסלות. בנסיבות אלה, הדבר הנכון לעשות הוא לתקן את האומדן ולהחזיר את כל הנושא לוועדת המכרזים, שתבחן שוב את ההצעות- אם הן גירעוניות או סבירות ולאחר מכן, תשוב הועדה ותדון בהצעות לפי האמור בתנאי המכרז. בינתיים ועל מנת שלא ייגרם נזק לעירייה, ומכיוון שיש כבר זוכה שהתחילה בעבודה- רשאית העירייה להמשיך עימה את העבודה ובלבד שהחלטה סופית במכרז תתקבל תוך 60 ימים. 

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות חיפה

לקראת חג סוכות: הממונה על התקינה במשרד הכלכלה והתעשייה קורא לציבור לנקוט במשנה זהירות בשימוש במכשירי חשמל בתוך הסוכה

לקראת חג סוכות הממונה על התקינה במשרד הכלכלה והתעשייה, איגור דוסקלוביץ, פונה לציבור ומבקש תשומת לב מרבית לאזהרות והוראות הבטיחות בשימוש במכשירים חשמליים בתוך הסוכה. הממונה

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות