17.09.2021

יום שישי

הטרדה מינית בין מדפי בית המרקחת: רוקח הטריד ויפצה

הנתבע עבד כרוקח בבית מרקחת של אחת מקופות החולים. התובעת עבדה אף היא בבית המרקחת, כמתמחה (והנתבע היה ממונה עליה). במספר רב של הזדמנויות, הנתבע הטריד את התובעת תוך כדי עבודתם באופן שבו פעם אחר פעם חזר והציע לה להיפגש ולקיים עימו יחסי מין, ביקש ממנה שתעזוב את בעלה כי הוא רוצה אותה, נצמד אליה במהלך עבודתה וכל זאת כאשר התובעת ביקשה ממנו שיתרחק ממנה ויחדול. 

בחלק מהפעמים הנתבע נגע באזורים שונים של גופה של התובעת, נצמד אליה, הניח את ידיו על כתפיה ומותניה, חיבק אותה, נגע לה בחזה מעל לבגדיה וכן נגע בישבנה מעל לבגדיה. כל זאת עשה הנאשם בלא הסכמתה של התובעת ולשם גירוי, סיפוק או ביזוי מיניים.
מעשי הנתבע כלפי התובעת כללו שלל נגיעות, התחככויות, הצעות ואמירות. באחת ההזדמנויות הנתבע דחף את התובעת לפינה בחדר, משך אותה במותניים ואמר לה "תקבלי הכל דרך סקס". בהזדמנות אחרת נגע בישבנה ואמר לה "בואי נעשה סקס". 

הנתבע הינו גרוש בן 53, ובעברו מחלת נפש. הנתבע הורשע בהליך פלילי ונגזרו עליו 8 חודשי מאסר + 240 שעות לשירות הציבור (איסוף גללי צואה של בעלי חיים מרחבי העיר) + צו מבחן ל-18 חודשים + פיצוי למתלוננת בסך 5,000 ש"ח + קנס של 2,500 ש"ח, כל זאת בגדר אותו הליך פלילי. בנוסף, רישיון הרוקח שלו נשלל.

התובעת הגישה בנוסף תביעה לפיצוי ללא הוכחת נזק, מכוח החוק למניעת הטרדה מינית, בסך של 360,000 ש"ח, בבית הדין לעבודה בחיפה. לדבריה, הנתבע ניצל את מעמדו בעבודה, את פערי הכוחות בין הצדדים, את העובדה שהתובעת רק עלתה לארץ ולא ידעה את השפה, ביצע בה מעשים מגונים ופנה אליה בהצעות חוזרות בעלות אופי מיני תוך ניצול מרותו עליה במקום העבודה. 

הנתבע טוען כי יש להתחשב בו שכן הוא איבד את עבודתו, הוא חולה נפש שמקבל קצבה מביטוח לאומי, מחלת הנפש שלו החמירה והוא אושפז בכפייה, עובד בעבודה משפילה (איסוף גללים) ומעבר לכך הוא הביע חרטה ונמצא בהליך שיקומי.

בית הדין האזורי לעבודה בחיפה קבע כי התובע חזר על הטרדותיו והצעותיו פעם אחר פעם על אף שהתובעת הבהירה לו כי איננה מעוניינת בהצעות האמורות. חומרת ההטרדות המיניות מתעצמת בשל ניצול חוסר השוויון ופערי הכוחות הבולטים בין התובעת לנתבע, גם מבחינת הותק וגם מבחינת הגיל. הנתבע ניצל את חולשתה של התובעת הן באופן מילולי והן בביצוע מעשים פיזיים חסרי מעצורים וחסרי עכבות, במשך כחודשיים, כל זאת באופן שהביא לפגיעה קשה בכבודה של התובעת כאדם וכאישה. בית הדין לעבודה קבע כי מדובר ברף החמור של הטרדה מינית והעמיד את סכום הפיצוי הכולל לתובעת על סך של 150,000 ₪.  

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות