21.04.2021

יום רביעי

צילום: דוברות מכבי

הטיפול והתמיכה בניצולי השואה מתקיימים לאורך כל השנה

הערב יצוין יום הזיכרון לשואה ולגבורה, אך העובדות הסוציאליות של מכבי שירותי בריאות במחוז צפון ידעו לספר כי עבורן ועבור כ-3,500 ניצולים אשר זכו לביקור בשנה האחרונה, כל יום הוא תזכורת לתופת ולהשפעותיה הבריאותיות על ניצולי השואה

מחקרים שיצאו לאחרונה על מצבם הכלכלי, הבריאותי והחברתי של ניצולי השואה בישראל, מצביעים על מצב מורכב מאוד, כאשר חלקם סובלים מעוני, בעיות בריאותיות מורכבות המאפיינות אותם בשל הנסיבות ההיסטוריות, בדידות והיעדר מודעות לזכויותיהם.  השנה הנוכחית בצל ווירוס הקורונה העמיקה אף יותר את הבדידות והשלכותיה הבריאותיות. 

במחוז הצפון של מכבי שירותי בריאות, המונה  8,773 ניצולי שואה חברי מכבי, פועלים מדי יום לספק תמיכה חברתית ונפשית לניצולי השואה החיים במחוז, לצד שירותי הבריאות להם הם זכאים. במסגרת הפעילויות השונות, מקיימים במכבי הרצאות, פעילויות חברתיות שונות, ביקורי בית ומערך המסייע להם לקבל את הזכויות ואת הפיצויים המגיעים להם. כך למשל, רק בשנה החולפת, זכו  כ-3500 ניצולי שואה לביקור עובדות סוציאליות אשר הפיגו את הבדידות ונתנו מענה לניצולים המבוגרים שנמנעו מיציאה מהבית. 

צילום: נעמי גומש

מכבי מסייעת לניצולי השואה גם באמצעות תוכנית 'נפגשים', אשר משדך בין מתנדבים לניצולי שואה ומייצר מפגש חברתי ואנושי, אשר היווה עבור רבים מהם אי של שפיות בשנה המאתגרת שחלפה. במסגרת תוכנית "נפגשים", מכבי מכשירה מתנדבים שתפקידם להגיע לבתי המטופלים, ניצולי השואה, על מנת לסייע להם בהפגת הבדידות. הסיוע ניתן למטופלים המאותרים על ידי צוותים רב מקצועיים במכבי, שדואגים לחבר בין המטופל למתנדב שיענה בצורה הטובה ביותר לצרכיו.  המתנדבים מגיעים לתרום את חלקם במגוון תחומים, החל מעזרה בארגון מסמכים, בישול מאכלים שונים, טיול בים או חברות לאוזן קשבת לצורך שיחה, כאשר המטרה העיקרית היא הפגת הבדידות.

כמו כן, מאות ניצולי שואה במחוז צפון מטופלים בתוכנית 'בידיים טובות'. התוכנית 'בידיים טובות' היא תכנית ביוזמת הרשות לזכויות ניצולי שואה במשרד לשוויון חברתי בשיתוף עם מכבי שירותי בריאות ונועדה לתת מענים רפואיים וסוציאליים לניצולי שואה חסרי מערכת תמיכה משפחתית. במסגרת התוכנית, עובדות סוציאליות מטעם מכבי מלוות את הטיפול בניצולים בהיבטים הרפואיים והסוציאליים וכן מסייעות להם במיצוי זכויות מול גופים שונים.

צילום: נעמי גומש

ד"ר גלית קאופמן, ראש מחוז הצפון של מכבי שירותי בריאות: "ככל שחולפות השנים וככל שניצולי השואה החיים בנינו הולכים ומתמעטים, גוברת חובתנו להמשיך לדאוג וללוות אותם באכפתיות, בסבלנות ובמקצועיות. אנחנו מאמינים שכל ניצול שואה חייב לחיות את חייו בכבוד וברווחה הראויים לו, וזה גם היחס שהוא צריך לקבל מהרשויות השונות המסייעות לו לאורך כל השנה. כארגון בריאות מוביל, אנחנו נמשיך לתמוך בהם ככל הניתן, נסייע בכל סבך הביורוקרטיה, נדרוש לזכויותיהם ונמשיך להיות עבורם אוזן קשבת במהלך כל ימות השנה".

מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות