27.05.2022

יום שישי

אילוסטרציה

הורים ביקשו לבטל הסכם מתנה של דירה בגלל התנהגות מחפירה

זוג הורים נתנו לבנם וכלתו לגור באחת מיחידות הדיור שלהם ואחר כך גם ביחידה השנייה. לאחר זמן מה, הבן וכלתו ביקשו לשפץ את היחידה ולשם כך נזקקו למימון מהבנק, אשר דרש שיציגו לו הסכם מכר לצורך שעבוד הבית להבטחת הלוואה, ולכן נחתם בין הצדדים הסכם פיקטיבי, כך נטען, שנועד רק לצורכי משכנתא לשם שיפוץ הדירה בה התגוררו בני הזוג ברשות ההורים. האב נפטר והאם טענה כי ההסכם אינו הסכם מתנה כי עובדה היא שהסכום שרשום בו לתשלום ($78,000) מעולם לא שולם.

האמא ביקשה לבטל את ההסכם כי הבן התנהג בצורה מחפירה. בית משפט השלום בחיפה קבע כי רק הסעיף שדיבר על התמורה הוא סעיף פיקטיבי (סעיף למראית-עין) אבל המקרקעין מהם ביקשה האם לפנות את הבן ניתנו לו במתנה והיקף המתנה אכן תואם את מה שנרשם אחר כך גם בספרי רישום המקרקעין. המתנה הושלמה עוד בשנת 1994 כאשר נרשמה כדין ולכן לא ניתן בשלב זה לחזור מההתחייבות לתת מתנה אפילו בשל "התנהגות מחפירה" של מקבל המתנה.

כאשר מדובר בהסכם שנחתם רק למראית עין- הוא לרוב בטל. כדי לדעת אם ההסכם נכרת באמת רק למראית-עין בית המשפט מנסה לבדוק מה הייתה כוונת הצדדים בזמן כריתת החוזה ועד כמה הכוונה הזו משתקפת בהסכם. במקרה זה, האם אפילו לא הביאה ראיה לכך שנחתם כאן הסכם למראית עין, אף שניתן היה לעשות זאת באופן פשוט למדי כמו להביא לעדות את עורך הדין שערך את ההסכם ואשר יכול היה לשפוך אור על השתלשלות האירועים בזמן אמת. 

בית המשפט גם לא השתכנע כי הייתה כאן התנהגות מחפירה, על אף שהצדדים הטיחו אחד בשני דברים. כך או כך, לא ניתן להחזיר מתנה לאחר שכבר העסקה הושלמה ברישום. בנוסף, הבן טען כי הוא השקיע בשיפוץ הדירה למעלה ממיליון ₪, כלומר, הוא שינה את מצבו בעקבות ההסכם שנכרת בין הצדדים והסתמך עליו. נקבע, כי מדובר אכן בהסכם מתנה (למעט הסעיף הפיקטיבי של התמורה שמועלם לא הייתה כוונה לדרוש אותו) שיצא אל הפועל בלשכת רישום המקרקעין לאחר חתימות הצדדים על שטר מכר. אי אפשר לבוא ולפסול את ההסכם הזה בדיעבד.

האם ערערה, אולם בית המשפט המחוזי לא קיבל את הערעור. על אף שהרישום בלשכת המקרקעין בוצע כבר בשנת 1994, האם לא נקטה בשום צעד לשינוי הרישום במשך שנים רבות. גם עכשיו, נמנעה כאמור האם מלהביא לעדות את עורך הדין שטיפל ברישום. מעבר לכך, לא מדובר בהתחייבות לעסקה, אלא בעסקה שהושלמה ברישום ואין הצדדים יכולים להתלונן כנגד הרישום שעה שהם עצמם ביצעו אותו והעבירו את הזכויות ובנוסף, אף שנאמרו דברים קשים בין הצדדים, אף אחד לא הביא עדים שיאמתו את גרסותיהם כך שלא בטוח בכלל שהייתה כאן התנהגות מחפירה ממילא.

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי

שתפו עכשיו

יכול גם לעניין אותך

מדע ובריאות

יום בטיחות הילד התקיים במרכז הרפואי לגליל

במרכז הרפואי לגליל נערך היום (חמישי) יום בטיחות הילד, בשיתוף ארגון בטרם לבטיחות ילדים.במסגרת היום המיוחד הוקמו בכניסה לאגף ילדים ולאגף נשים ויולדות דוכנים שונים

חדשות היום

צו סגירה הוצא למקום המשמש להימורים בנשר

המשטרה חשפה לפני כשבועיים מקום המשמש להימורים בנשר ואתמול הוצא צו סגירה למקום במסגרת אכיפה ממוקדת ויזומה של תחנת משטרת נשר נגד מחוללי פשיעה ובהם

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות