27.05.2022

יום שישי

אילוסטרציה

הורות פסיכולוגית בישראל- יש חיה כזאת ?

נתחיל מהסוף- לא. כלומר, אולי יש חיה כזו, אבל היא לא מוכרת בישראל. אולי היא תוכר בעתיד אבל הדרך לשם עוד ארוכה. מעשה שהיה כך היה, ילדה שאביה הגרוש אינו בקשר עימה, ביקשה שבית המשפט יורה לרשם האוכלוסין לרשום את בן זוגה של האם, כאביה הפסיכולוגי ובהתאם ישונה גם שם משפחתה. בית המשפט לענייני משפחה קיבל את בקשתה, אולם, היועץ המשפטי לממשלה טען כי החלטה זו מוטעית וערער עליה.

היועץ המשפטי לממשלה טען, שלא יכול להיות שבית המשפט הוא זה שיקבע לרשם האוכלוסין את מי לרשום, זוהי החלטה מנהלית ואין סיבה להתערב בה. כמו כן, הוא ציין, כי בישראל מוכרים רק ארבעה סוגי הורות- זיקה גנטית, זיקה פיזיולוגית, אימוץ וזיקה לזיקה (שזה אומר זיקה מתוקף קשר זוגי עם בעל או בעלת הזיקה הגנטית). לא יתכן, לטעתנו, שבהינף יד נקבעה כאן הורות נוספת חמישית- שהיא הורות פסיכולוגית. 

לטענת הילדה, האם ובן זוגה- הגרוש ממילא לא גילה בילדה כל עניין מאז לידתה, בנוסף, היא מכירה באב אחר מאז לידתה ואין זו טובתה של הבת להיוותר ללא שם משפחה וללא זהות אב רשומה במרשם האוכלוסין. בית המשפט בערכאה הקודמת ביקש לקבוע כי אותו בן זוג של האם הוא אביה הפסיכולוגי של הילדה, ועשה זאת במכוון תוך הימנעות מדיון בשאלות העלולות לפגוע בטובתה (כמו למשל ספק בכשרותה, בעתיד, להינשא עקב חשש ממזרות). 

בית המשפט המחוזי בחיפה, קבע, כי אין אפשרות להורות פסיכולוגית להיות מוכרת כהורות לצרכי רישום במרשם האוכלוסין. אם בן זוגה של האם רצה לקבל הורות מכוח זיקה לזיקה, הוא היה צריך לבקש צו הורות פסיקתי. מכיוון שלא התנהל הליך שכזה, לא ניתן כעת לקבוע בשרירותיות כי הוא אב פסיכולוגי (על אף שבפסיקה המונח "הורות פסיכולוגית" כן הוכר בעבר, אבל רק לצרכים אחרים כמו משמורת ואף פעם לא לצרכי אבהות במרשם האוכלוסין, שכן, במרשם האוכלוסין הרישום תופס כלפי כולי עלמא וההבדל הוא גדול). 

בית המשפט ציין כי מרשם האוכלוסין הינו מרשם ציבורי הנושא משמעויות נרחבות והמשמעות של הרישום היא רחבה ממערכת יחסים פרטנית של תא משפחתי, גם אם מדובר בדמות שהינה מיטיבה ומשמעותית בחיי הילדה. לא סתם נקבעו תנאים להכרה באבהות. לרישומו של אדם כאב יש השלכות על זכויות בעתיד כמו ירושה, מזונות ועוד ולכן יש לנקוט במשנה זהירות ולא לפתוח קטגוריות נוספות לרישום שהמחוקק לא קבע עדיין. בעניין שם המשפחה, ציין בית המשפט, כי אם הילדה רוצה, כעת משהפכה לבגירה, היא יכולה פשוט ללכת לרשם האוכלוסין ולשנות את שם משפחתה ואין היא זקוקה לצו מבית המשפט לשם כך.

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי

שתפו עכשיו

יכול גם לעניין אותך

מדע ובריאות

יום בטיחות הילד התקיים במרכז הרפואי לגליל

במרכז הרפואי לגליל נערך היום (חמישי) יום בטיחות הילד, בשיתוף ארגון בטרם לבטיחות ילדים.במסגרת היום המיוחד הוקמו בכניסה לאגף ילדים ולאגף נשים ויולדות דוכנים שונים

חדשות היום

צו סגירה הוצא למקום המשמש להימורים בנשר

המשטרה חשפה לפני כשבועיים מקום המשמש להימורים בנשר ואתמול הוצא צו סגירה למקום במסגרת אכיפה ממוקדת ויזומה של תחנת משטרת נשר נגד מחוללי פשיעה ובהם

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות