21.05.2022

שבת

סריקות של אניית בת גלים צילום: רם גרינוולד המשרד להגנת הסביבה

הוסר החשש לכתם נפט מול חופי ישראל

בחפ"ק שהוקם בחיפה לבדיקת מי הים נשלל החשש לכתם נפט מול חופי ישראל ובפרט מול חופי חיפה והצפון בדומה לכתם הנפט שהתגלה בשנה שעברה באותו חודש בדיוק

בעקבות הממצאים שעלו עד כה בבדיקות ובסיורים שביצע המשרד להגנת הסביבה יחד עם צה"ל, כוחות הביטחון, משרדי ממשלה אחרים וגופים אחרים, נערכה בחיפה הערכת מצב בראשות השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג; מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה גלית כהן; סמנכ"ל בכיר לפיקוח ואכיפה, יצחק בן דוד (בנדה); רני עמיר, מנהל היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית שניהל את האירוע; וגורמי המקצוע.

הממצאים בשטח נכון לשעה זו ששללו הימצאות שמן או נגזרותיו, הוצגו בהערכת המצב, והביאו להחלטת השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג, לסגור את תקרית האירוע הלאומי-Tier-3, שעליה הכריז המשרד אתמול (ג') בעקבות חשד פוטנציאלי לכתם שמן בלב ים מול חופי ישראל.

השרה החליטה, במקביל לסגירת האירוע הלאומי ברמה 3, להחזיר את הכוחות ומכלול כלי השייט ספינות ואוניות מהים אך יחד עם זאת, להמשיך לאייש בשלב זה את חדר המצב של המשרד להגנת הסביבה בחיפה. כמו-כן, ייפרסו מחר מפקחי היחידה הימית לאורך החופים כדי לאתר ממצאים חשודים באם יהיו כאלה. רמת הכוננות ברשויות החופיות תרד, אולם הן יונחו לשמור על ערנות.

תוצאות בדיקות המעבדה למי ים שנדגמו על ידי המשרד להגנת הסביבה יתקבלו ככל הנראה תוך מספר ימים. כמו-כן, מתבקש המשך ניטור על-ידי כוחות צה"ל וניסיון לפענח את מהות הזיהוי שהגיע במקור כאינדיקציה לכתם.

סריקות של אניית בת גלים צילום: רם גרינוולד המשרד להגנת הסביבה

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג: "חדר המצב של המשרד להגנת הסביבה פועל מאז הלילה, כאשר הרמנו את הכוננות והכרזנו על אירוע לאומי בשל החשדות לשמן בים שהתגלו על ידי כלי טיס של מערכת הביטחון. לאורך כל היום ובסריקות אינטנסיביות בים, לא נמצאו עד כה כל ממצאים המעידים על זיהום שמן בים. ולכן החלטנו לסגור את האירוע. עם זאת, נמשיך לעמוד על המשמר, תוך בחינת תוצאות דיגומים והמקור לחשדות. אירוע 'זפת בסערה' שהתרחש לפני כשנה הראה לנו כמה חמורה יכולה להיות התוצאה של אירוע מהסוג הזה. זו הסיבה שאנו זהירים ונערכים לרע ביותר, ועם זאת מקווים לטוב ביותר".

השרה הוסיפה: "האירוע הוכיח שוב, עד כמה אנשי המשרד מובילים היערכות לאומית לטיפול בזיהום ים בשמן וכן שרשויות אחרות הטמיעו את חובתן להיערך אף הן לכל תרחיש. שיתוף הפעולה עם מערכת הביטחון, הרשויות המקומיות החופיות, רשות הטבע והגנים, משטרת ישראל, רח"ל, עמותת אקואושן, הסקטור הפרטי שהעמיד את אמצעיו כמתחייב, ושאר הגורמים חשוב בעת אירועים כאלה. אנחנו מעדיפים להיות במצב כזה שבו פעלנו במהירות והתייחסנו לאירוע כלאומי, ושמחים כי החשד נבדק ונשלל. היממה האחרונה הוכיחה שוב את חשיבות חוק התלמ"ת שעלינו להעביר וחשיבותה הקריטית של הגברת ההיערכות של מדינת ישראל לאירועי זיהום ים וחופים. אני מבקשת להודות לכלל הגופים שלקחו חלק באירוע, ועל תגובתם המהירה. קיבלנו פניות רבות ממתנדבים שכבר רצו להגיע לחופים והיו ערוכים לניקוי. למזלנו הפעם לא נזקקנו לסיועם, אבל מחמם את הלב לראות את רוח ההתנדבות".

הערכת מצב של המשרד להגנת הסביבה
מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

יכול גם לעניין אותך

פרשת השבוע

פרשת בחוקותי

כניסת שבת: 19:00יציאת שבת: 20:16 פרשתנו פותחת בפסוק: ״אִם בְּחֻקֹּתַי תֵּלֵכוּ וְאֶת מִצְוֹתַי תִּשְׁמְרוּ וַעֲשִׂיתֶם אֹתָם״ (ויקרא כ"ו, ג'). מיד מעדכן אותנו הקדוש ברוך הוא

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות