24.10.2021

יום ראשון

באדיבות רשות מקרקעי ישראל

הולכים על פתוח – פסטיבל סיורים לציבור הרחב, ללא תשלום בחג הסוכות של רשות מקרקעי ישראל והחברה להגנת הטבע, באתרים ששוקמו לטובת הציבור

רשות מקרקעי ישראל והחברה להגנת הטבע, מזמינים את הציבור לפסטיבל סיורים חינמיים באוויר הפתוח, בחול המועד סוכות, ללא תשלום ובהרשמה מראש, באתרי טבע ברחבי ישראל, ששוקמו טופחו, והונגשו לטובת הציבור, בתמיכת רשות מקרקעי ישראל, באמצעות הקרן לשמירה על שטחים פתוחים. 

הסיורים יתקיימו בימים רביעי וחמישי, 22-23 בספטמבר, במספר מוקדים, ברחבי צפון הארץ.

במסגרת הפסטיבל, יתקיימו סיורים ב-10 מוקדים שונים ברחבי הארץ, בדרום, במרכז ובצפון: פארק הצפרות באילת, אגם ירוחם, טחנת הנזירים בנחל ציפורי, פארק המעיינות, עין נון, נחל הדר בהוד השרון, פארק הציפורים בבריכות עין החורש (אגמון חפר), נחל נעמן בשפך לים, מצודת אשדוד ונחל שורק.

בכל אחד מהאתרים, יתקיימו מספר סיורים, גם ביום רביעי וגם בחמישי.

את הטיולים בשטח, ילוו המדריכים המנוסים והמקצועיים של החברה להגנת הטבע. ההשתתפות בסיורים אינה כרוכה בתשלום, אך נדרשת הרשמה מראש.

מנהל רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) יעקב קוינט: "רשות מקרקעי ישראל, משקיעה רבות, בכל סוגי ויעודי הקרקעות השונים בישראל ושמה דגש בשנים האחרונות, על איזון בין צורכי פיתוח ובניית הארץ, לצורכי שימור אתרי הטבע והשטחים הפתוחים. בשנים האחרונות, השקיעה רמ"י  קרוב ל-900 מיליון ש"ח, לסיוע במימון של כ- 600 פרויקטים העוסקים בשמירה, פיתוח סביבתי וטיפוח של נחלים, פארקים ושטחים פתוחים, בין אם בצמידות למרכזי אוכלוסייה ובין אם במרחבים הפתוחים המרוחקים בגליל בנגב ובאילת. אנו מזמינים את הציבור לצאת אל הטבע וליהנות מפינות החמד הייחודיות שהיינו שותפים לשיקומן ולהנגשתן לציבור הרחב".

מנכ"לית החברה להגנת הטבע, איריס האן: "במדינת ישראל המצטופפת, יש ערך עליון לשמירה על השטחים הפתוחים, החיוניים לקיומם של הטבע והאדם, זה לצד זה. לקרן השטחים הפתוחים, יש תפקיד חשוב בשיקום, הגנה והנגשה של שטחים פתוחים בישראל. כמי שמלווים את עבודת הקרן, מהקמתה ועד היום, לכבוד ולגאווה לנו, להיות שותפים בפסטיבל ולהעניק לציבור הישראלי, הצצה לכמה מהאתרים ששוקמו על ידי הקרן".

פארק המעיינות – נחל הקיבוצים, הסיור הרטוב: מסלול הליכה מרענן בנחל הקיבוצים

גם אם כבר פקדתם את הים או הבריכה בקיץ הזה – אין תחליף לשחייה במי נחל טבעיים, כשאתם מוקפים בטבע מרהיב  וזה בדיוק מה שמחכה לכם בטיול הזה שבו תבקרו באחד מהנחלים הקסומים והמיוחדים בעמק חרוד – נחל הקיבוצים. סמוך לסחנה ולניר דוד עובר לו נחל הקיבוצים השופע, שניזון ממעיינות עין חומה ועין מגדל. שמות אלו מרמזים לנו את סיפור המקום: ממש כאן, הוקם יישוב חומה ומגדל הראשון – תל עמל. אך מדוע דווקא כאן בחרו להקים נקודת התיישבות ראשונה? ממש מאותה סיבה שבזכותה הגענו לכאן – המים כמובן. שפע המים עמד לרשות המתיישבים לשימוש אישי, אך לא רק. בעזרת המים יכלו המתיישבים לפתח תחומי חקלאות רבים, ובראשם בריכות הדגים עליהם נשמע במהלך הטיול. את המסלול נתחיל מהמבואה של פארק המעיינות, ומשם ניכנס יחדיו אל תוך תוואי הנחל.

נחל ציפורי, דרך הנחל: מהכפר לטחנת הנזירים העתיקה
טיול מונגש לעגלות ילדים אך לא לכיסאות גלגלים. את המסלול הקצר שלנו נתחיל בכפר הקטן ראס-עלי, שם נצעד מחניית בית הספר המקומי לצד נחל ציפורי בשביל נוח המתאים לעגלות ילדים.   נחל ציפורי הוא אחד מהנחלים המשמעותיים בגליל התחתון, אורכו כ-32 ק"מ שנמתחים מהרי נצרת ועד לחיבורו לנחל הקישון שנשפך לים התיכון באזור חיפה. בשונה מרוב נחלי הגליל התחתון נחל ציפורי הוא נחל איתן השופע מים בכל ימי השנה (בחלקים רבים שלו)!
לאחר ההליכה לצד הנחל, נגיע לרחבת "טחנת הנזירים"- טחנת קמח מרשימה שניצלה את מי הנחל השופע ופעלה עד שהחלו להופיע טחנות קמח הפועלות על חשמל.
במהלך כל המסלול נשמע על הטבע וחשיבות הנחל באזור, נכיר מעט את ההתיישבות בגליל ונלמד על אתגרי שמירת הטבע העיקריים בעבר ובהווה

אוצרות בגליל: סיור בנחל נעמן הזורם תמיד צאו איתנו לטיול לאורך מקטע של נחל נעמן, בו נשמע את סיפורי הנחל, נחפש בעלי חיים ונכיר את צמחיית הנחלים של האזור! נחל נעמן הוא אחד מנחלי האיתן הספורים במישור החוף. הוא מתחיל במעיינות אפק ונחל אפק, וממשיך את זרימתו צפונה סמוך לקרית ביאליק והקיבוצים עין המפרץ וכפר מסריק.
נחל נעמן מתחבר לנחל חילזון, שזורם מערבה, ונשפך לים בחוף הדרומי של העיר עכו.
לאור מאפייניו הייחודיים של הנחל גובשה לפני מספר שנים תכנית אב לנחל, שבמסגרתה שוקם מקטע של הנחל.    בסיור נלמד גם על מאמצי השיקום וחשיבותו הרבה לאזור. בנחל בוצע שיקום נופי אקולוגי, הסדרת ניקוז בתחומי שמורת מלחת הנעמן, והוקמו לאורך הנחל לרווחת המטיילים שבילי טיילות, מצפורי צפרות המקשרות את מעלה נחל נעמן, עם השפך, שיקום של מסילת הברזל שננטשה.

נחל נון – מגדל,  מכונת הזמן של המעיין: מהתקופה הרומית ועד ימינו עין נון"  (נון בארמית הוא דג), שוכן מתחת למושבה מגדל,   זוהי פינת חמד אמיתית   המשקיפה אל הארבל.  ומקום נפלא לבילוי ונופש.  שם המקום  קרוי על שם  העיירה "מגדל נוניא" ששכנה סמוך לכנרת לפני כ-2,000 שנים, וכיום מזוהה כ"מגדלה", בתקופה הרומית הוקמה סביב המעיין בריכת הרמה, שהגביהה את מפלס המים ומתחתיה בריכה מלאכותית. בשנים קודמות שימשה הבריכה גם את החקלאים ששאבו ממנה להשקיית השדות. מהבריכות זורמים מי המעיין באפיק הטבעי של נחל נון, דרך מעביר מים עות'מאני עתיק, העובר מתחת לכביש 90 ועד להתחברות הנחל עם הכנרת.  אנחנו נשב לצד המעיין להדרכה והפעלה לכל המשפחה ולאחר מכן נשתכשך במימו הקרירים. במקום בוצע שיקום אקולוגי וסביבתי מקיף,  בסיוע רשות מקרקעי ישראל,  של ערוץ המעיין, הוקמו פינות פיקניק  שבילים ואמפיתאטרון.

מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

מיון כרמל ערוך ומוכן לכל תרחיש

תוך מורכבות התנהלות בזמן קורונה תרגל מיון כרמל אירוע רב נפגעים גדול. בתרגיל בחנו אנשי פיקוד העורף והאגף לשעת חירום במשרד הבריאות את צוותי מיון

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות