18.05.2022

יום רביעי

אילוסטרציה

הגן על העובדים שלו מפני פיטורים ומצא בסוף את עצמו מפוטר

התובע עבד בחברה מסוימת ושימש כאחראי צוות מטאטאי רחובות שנתנו שירותי ניקוי רחוב עבור עיריית כרמיאל. יום אחד התובע הגיע בשעות הבוקר למשרדי החברה, במסגרת תפקידו, כדי לאסוף את תלושי השכר של העובדים אשר נמצאים תחת אחריותו. הוא פגש באחד היועצים של החברה שביקש ממנו להמתין עד שיסיים לכתוב מכתבי פיטורים שיהיה עליו למסור לעובדים שתחת פיקוחו בכרמיאל, היות ומדובר בעובדים ש'חולים יותר מדי' והחברה לא מוכנה לשלם להם כספים נוספים. התובע עדכן אותו שהוא סיכם עם המנכ"לית שהעובדים הללו לא יפוטרו ולכן הוא לא מתכוון לקחת את מכתבי הפיטורים שלהם. 

התובע טען כי אותו יועץ לא אהב את תגובתו והחל לצעוק עליו שבכל זאת ימתין למכתבים. כאשר התובע עמד ללכת היועץ החל להשתמש באמירות מעליבות כלפיו והשפיל אותו, לטענתו. לבסוף הוא סילק אותו מהמשרדים ושלח לו הודעת זימון לשימוע. למחרת היום התובע נפצע והיה בחופשת מחלה במשך כשבועיים. עוד בזמן המחלה הוא קיבל מכתב פיטורים שנשלח באופן משפיל בכלל למקום העבודה של בת זוגו. על כן הוא תבע את החברה על פיטורים שלא כדין, ללא עריכת שימוע ועל אי תשלום דמי מחלה והודעה מוקדמת.

בית הדין האזורי לעבודה חיפה (השופט טל גולן) קיבל את התביעה. ראשית, אותו יועץ בכלל היה חסר סמכות לפטר עובדים ובוודאי שלא להזמין עובדים לשימוע, ביחוד כאלה שאינם עובדים מתחתיו ישירות. העובדה שהתובע סולק בשל סירובו למסור מכתבי פיטורים לעובדי הנתבעת שלטענת החברה "לקחו יותר מדי ימי מחלה" היא בעייתית. אין ספק שעובד צריך להישמע להוראות הממונים עליו ובכלל זה גם ביחס למסירת מסמכים לעובדים שנמצאים באחריותו. עם זאת, בנסיבות הללו, ובמיוחד כשאותו יועץ לא היה ממונה על התובע ובייחוד שהתובע סיכם קודם לכן עם המנכ"לית שאותם עובדים לא יפוטרו- אין לראות בהתנהלות התובע כסירוב לא ראוי.

בית הדין קבע, כי נפל דופי בדרך שבה הופסקה עבודתו של התובע. הוא סולק ממשרדי החברה באקט פוגעני ובעייתי, שכן הוא נעשה מול בנות שעבד איתם ויצא מושפל כשאותו יועץ צועק עליו, והכל למרות שהתובע עבד שם תקופה מכובדת- של חמש וחצי שנים שבהן הוא ניהל פרויקט של 60 עובדים. גם הסיבה לפיטורים לא הייתה עניינית. בנוסף, נקבע גם שהזימון לשימוע שנשלח לתובע היה בעייתי שכן אפילו לא נרשמה בו הסיבה שבגללה חושבים לפטר אותו, הוא נשלח ממישהו שאינו ממונה עליו ועוד נשלח בהודעת ווטסאפ. לאחר מכן הוא בכלל פוטר ללא שימוע בזמן תקופה מחלה. לבסוף, בית הדין לעבודה פסק לטובת התובע פיצוי בגין פיטורים שלא כדין בסך של 37,000 ₪ + דמי מחלה בסך של 8,928 ₪ + הודעה מוקדמת בסך של 5,831 ₪ + הוצאות משפט בסך של 8,000 ₪.

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי

שתפו עכשיו

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות