08.05.2021

שבת

הבלם הסרבי

בוגדן פלאניץ' עושה רושם שחיפה איתרה סוף-סוף את הבלם הנכון. מצד שני, יש לו עוד לתקן, במיוחד בנושא התיקולים הנקיים. הסרבי יכול לעשות את זה ולהגיע לשיא הקריירה בגיל 29 _ ובמכבי חיפה. כמו שעשה, למשל, רומן פץ. רק אליפות של חיפה תשדרג אותו לרשימת הגדולים. העיתונאי אבינעם פורת והמאמן זאב זלצר בפרשנות משותפת

עד עכשיו, בוגדן פלאניץ', מותיר רושם טוב. ניכר שסוף-סוף יש בלם אמין, לפחות יחסית, למכבי חיפה. השאלה היא, כיוון הדרג שאליו יתרומם בהמשך. נחיצותו במאבק הקשוח להחזרת האליפות אחרי עשור, חיונית .

התשובה בינתיים _שאין תשובה. קיימים עדיין מעצורים שמרחיקים אותו (הכול בינתיים) מבלמי העבר הגדולים בכדורגל הישראלי. למשל, רומן פץ הבלתי נשכח ממכבי חיפה, סרגיי טרטיאק האדיר מבית"ר ירושלים ואלכסנדר פולוקארוב ממכבי ת"א.

צילום : אסף פטוקה

 

יש מצב שהדירוג ישתנה. ככלות הכול, פלאניץ' הגיע עם רזומה מבטיח של 71 משחקים בקבוצת הפאר הרומנית סטייאווה בוקרשט, מועדונו האחרון באירופה. יש לו גם גביע רומני בלקט התארים שלו.
ההתחלה של פלאניץ' במכבי חיפה שבה חתם ל-3 שנים, הייתה בינונית למדי. כרגיל, כמי שהורגלו לכישלונות, נמצאו שכבר חרצו את גורלו לשבט. המאמן ברק בכר, שזוכר אותו כבלם מעולה במשחק בין סטיאווה בוקרשט להפועל באר-שבע, שתי אקסיות של השניים. ברק האמין ומאמין שהכול שאלה של זמן. פלאניץ' היה צריך את הזמן שלו. לבכר הייתה העדות מהמשחק האירופי ההוא.

בהמשך הדרך ועד עתה, חל שיפור משמעותי. קודם כל, פלאניץ' הפך למנהיג ההגנה, ואין דבר חשוב בתכונות הבלם מכישורי המנהיגות. הוא נוסך ביטחון ומשפר כנדרש את יכולות הצעירים, ובראשם עופרי ארד. אותו ארד שרק לפני שנתיים היה בגלות הפועל ר"ג מליגת המשנה, עד שמרקו בלבול החזיר אותו, כבר הגיע לנבחרת הלאומית ועשה עבודה יפה במשחקיה. הוא הפך לאופציה לגטימית לשחק בכל הרכב הנבחרת. יש לפלאניץ' חלק בכך.

אז מדוע אנחנו טוענים שפלאניץ' זקוק לשדרוג נוסף? קודם כל, אגריסיביות יתר שלא מצביעה על ביטחון אופטימלי. הוא כבר ריצה הרחקה בגלל 5 צהובים (אם כי צהוב אחד היה במתכוון), ומרבה, יחסית, לעשות עבירות. אם יוכל לתקל בהצלחה כשהוא נינוח וטבעי יותר, נדע שעשה צעד נוסף לעבר היעד המיוחל.

צילום : אסף פטוקה


ב-71 משחקיו ב-3 עונות, כאמור, בסטיאווה הבקיע שער אחד. במכבי חיפה יש לו כבר שלושה. כולל אחד קריטי במשחק הגדולות מול מכבי ת"א, ה-1:1. על השער הזה יש חילוקי דעות, לא מעט טוענים שהושג בזכות עבירה _ אבל עצם העובדה שנמצא במקום הנכון והמשיך עם כל הלב את ההגבהה של עומר אצילי, פנימה, מעידה על נחישות.
פלאניץ' לא שיחק בקריירה שלו בקבוצות גדולות, למעט הכוכב האדום בלגרד וסטיאווה בוקרשט. בכוכב הוא הוא לא השתלב ועזב אחרי תקופה קצרה. בסטיאווה כבר עשה מה שציפו ממנו.


אז מה צריכה להיות ההוכחה שהוא בלם מהגדולים שידענו? העיקרית שבהן, תרומה מכרעת להחזרת האליפות לכרמל. זה לא תלוי בו, אבל גם בו. יש לו את היכולות לעשות את הצעד הנוסף. הוא מצפה לעשות אותו, האוהדים מצפים שיעשה.
אליפות עם מכבי חיפה, אם וכאשר, יכולה להיות גם שיא הקריירה האישית שלו. הוא לא הגיע לחיפה מדושן מתארים, אלא כדי לצמוח עם הקבוצה ולהצמיח אותה. עד שלא יגרום לסיבוב אליפות מיוחל בתום העונה הוא עדיין לא שם.
אשתק הוביל "הגנרל הסרבי" המאמן איביץ', את מכבי ת"א לאליפות _ העונה זהו תפקידו של "המנהיג הסרבי" פלאניץ, לתרום משמעותית להחזיר את הכתר לכרמל אחרי עשור.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

תאילנד האחרת

מתי באמת נוכל לחזור ולבקר באי הקסום קוסומוי? כתב "כרמליסט" בקוסומוי, מדווח על האי הכמעט-נטוש בתקופת הקורונה הזו, על העסקים הסגורים כולל מסעדות וברים, על

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות