17.09.2021

יום שישי

אילוסטרציה: PIXABAY

האם פרילנסר (משווק) יכול להיחשב כעובד החברה?

בית הדין האזורי לעבודה בחיפה דן לאחרונה בשאלה זו. התובע, עצמאי בתחום צמיגי הרכב עבד כמשווק חיצוני של חברה ושיווק עבורה מותג צמיגים במשך 8.5 שנים. לאחר שהחברה סיימה את התקשרותה איתו, הוא תבע את החברה וטען כי הוא בכלל צריך היה להיחשב כל השנים הללו כעובד החברה ולא כמשווק חיצוני ולכן מגיעות לו כל הזכויות המגיעות לעובד שכיר בחברה.

בית הדין לעבודה בחן את טענותיו לפי מספר קריטריונים ובדק האם בין הצדדים שררו יחסי עובד מעביד. בית הדין בחן האם התובע השתלב בעבודתו בחברה ולאחר מכן בחן האם התובע עבד בעבודות נוספות או שהייתה זו עבודתו היחידה. בית הדין שם דגש על משך עבודתו של התובע בחברה- 8.5 שנים. בנוסף, בית הדין השווה את עבודתו של התובע לעבודתם של מנהלי מכירות שכירים בחברה וגילה כי לא היה כל הבדל בין עבודתם לבין עבודת התובע. 

בית הדין ציין כי התובע שיווק ומכר את המוצרים באופן אישי ולא באמצעות החברה שבבעלותו, ולמעשה עבד רק בחברה זו באופן בלעדי ולא ביצע עבודות אחרות במקביל לעבודתו זו. כמו כן, את כלי העבודה ששימשו אותו בזמן עבודתו סיפקה לו החברה והוא לא הוציא שקל נוסף מכיסו לצורך ביצוע העבודה. גם כרטיסי הביקור שלו היו כרטיסי ביקור עם לוגו החברה הנתבעת. החברה הנתבעת אף נתנה לו רכב, טלפון נייד וטאבלט מטעמה. 

התובע אף השתתף בפעילויות שונות של החברה הנתבעת כגון ספירת מלאי, אירועים וטיולים. גם כאשר נעשתה פנייה ללקוחות או ספקים התובע הציג עצמו כמשווק בלעדי של החברה. למעשה, ולאור כל המבחנים שבחן בית הדין, כל הפרמטרים הצביעו על כך שהתובע השתלב בחברה ולכן, בין התובע לחברה היו למעשה יחסי עובד- מעביד. 

אמנם, בהסכם בין הצדדים נקבע באופן מפורש כי בין הצדדים אין ולא יהיו יחסי עובד ומעביד. וכן, ההתחשבנות בין הצדדים נעשתה לאורך השנים באמצעות תשלום לחברה שבבעלות התובע אך בית המשפט לא ראה בכך דבר השולל את קיום יחסי עובד מעביד בין הצדדים וציין כי גם אם העובד מסכים לכך- לא ניתן לוותר על זכויות עובד רק על ידי מתן כינוי אחר למערכת היחסים בין הצדדים. בית המשפט קבע, לאור שקלול כל הסממנים, כי התקיימו יחסי עובד מעביד בין התובע לחברה.

משכך, נשאלה השאלה מהו השכר הקובע לצורך זכויותיו של התובע? בית הדין בחן את ההפרש בין עלות ההעסקה של עובד שכיר בחברה כולל כל התוספות הסוציאליות לבין התשלום הכולל אשר שולם לתובע, ומצא כי בפועל לא היה פער בין התמורה ששולמה לתובע למנהלי המכירות השכירים ולכן דחה חלק זה של התביעה. עם זאת, קבע כי התובע זכאי לתשלום פיצויי פיטורין, פדיון חופשה וחלק מדמי ההבראה.

הכותבת היא עו"ד מורן אריאלי, בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה ועוסקת בתחום האזרחי- מסחרי.

מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות