02.08.2021

יום שני

עו"ד שני אלקובי, מתמחה במשפט פלילי

האם מתהלך ביננו רוצח סדרתי שמעולם לא נתפס?

במדינת ישראל ישנם כ- 600 מקרי רצח לא מפוענחים. מתוך כל המקרים האלה, ישנם כ-16 מקרי רצח לא מפוענחים שארעו בשנות ה-70 וה-80 ומעסיקים את הציבור עד היום מאחר וקיימת תאוריה כי מי שביצע את מעשי הרצח הללו הוא אדם אחד, רוצח סדרתי שמעולם לא נתפס.

מדובר במקרים שלכאורה המאפיינים שלהם דומים מאוד – בכל המקרים מדובר בקורבנות ממין נקבה, צעירות שנאנסו לפני שנרצחו ובכולן סיבת המוות היא חניקה באמצעות פריט לבוש שהיה שייך לקורבן. כמו כן, בכל המקרים גופת הקורבן נמצאה בסמוך לכביש החוף, נתון שחיזק את התאוריה כי מדובר ברוצח אחד שקיבל את הכינוי "רוצח כביש החוף".

המקרה המפורסם ביום מתוך מקרי הרצח האלו היא המקרה של החיילת רחל הלר שנרצחה בשנת 1974. מי שהורשע ברצח שלה הוא עמוס ברנס שנלחם להוכיח את חפותו משך כמעט כל חייו, עד שלבסוף זוכה מהרצח בשנת 2002 והפך את תיק רחל הלר שוב למקרה לא מפוענח.

המקרה היחיד שפוענח מתוך מקרי הרצח בכביש החוף, הוא רצח אורלי דובי משנת 1983, בו הורשע שלמה חליווה. אולם למרות הרשעתו ברצח הזה ולמרות שיש לו עבר פלילי עשיר בעבירות אינוס, לא הוכח קשר בינו לבין מקרי הרצח האחרים.

אז האם באמת מדובר ברוצח אחד קר רוח ופסיכופת שאורב לנשים צעירות על כביש החוף? או שבכלל אין קשר בין המקרים, כפי שטוענת משטרת ישראל? 

הרוצח הסדרתי המפורסם ביותר הוא ג'ק המרטש, רוצח אכזרי שפעל בלונדון בשנת 1888. הקורבנות שלו היו נשים שעסקו בזנות והמסקנה כי כולן נרצחו על ידי רוצח אחד נבעה מכך ששיטת הביצוע של מקרי הרצח הייתה בעלת מאפיינים דומים מאוד – שיסוף הגרון של הקורבן וביתור הגופה.

כיום, רוצח סדרתי מוגדר כמי שביצע 2 מעשי רצח או יותר, בהפרש של לפחות 3 ימים (עד שנים) בין מקרה למקרה. בדרך כלל הרוצחים הסדרתיים יהיו אנשים לכאורה נורמטיביים, שהחשד לא יופנה כליפהם בראשית החקירה. כך למשל, בשנות ה-90 הורשע רוברט ייטס, איש חיל האוויר האמריקני ואב ל-5 ילדים, ברצח של 13 נשים שעסקו בזנות.

על מנת לקבוע אם מדובר ברוצח סדרתי ישנם מספר מאפיינים שצריך לבחון: דרך הפעולה בביצוע הרצח (אם כי לעיתים הרוצח ישנה את דרך הפעולה שלו על מנת להטעות את המשטרה), "חותמת אישית" – התנהגות שחוזרת על עצמה בזירת העבירה ויש לה אופי סימבולי, פעילות באזור גיאורפי מסויים, פרופיל הקורבן, מניע ועוד.

במקרה של מקרי הרצח בכביש החוף, על אף שנמצא זרע של הרוצח בזירות העבירה, מדובר בתקופה בה טרם הייתה יכולת להשוות ממצאי DNA ולכן לא ידוע האם הזרע שייך לאותו אדם שפעל כרוצח סדרתי, כמו גם העובדה כי לא ידוע האם הזרע שייך לשלמה חליווה שהורשע כאמור ברצח של אחת הקורבנות. ממצאי הזירות לא נשמרו כראוי ולכן גם היום אין אפשרות לבצע השוואת DNA במקרים האלו.

חשוב לציין כי השכיחות של תופעת רוצחים סדרתיים היא נדירה מאוד ועומדת על 1% מכלל מקרי הרצח.

לסיום, נותרתי עם מספר שאלות מתבקשות- אם יש לנו רוצח מורשע אחד, שלא הוכח קשר בינו לבין המקרים האחרים, האם המסקנה היא שלא היה רוצח סדרתי בכביש החוף? או שאולי, מדובר ברוצח סדרתי מתוחכם שהמשטרה הצליחה לקשור אותו רק למקרה אחד? או אולי שלמה חליווה, שטוען עד היום לחפותו, בכלל לא רצח את אורלי דובי וישנו רוצח סדרתי שמתהלך חופשי?

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

מפקד חדש לבסיס חיל הים בחיפה

דובר צה"ל: תת-אלוף טל פוליטיס נכנס לתפקיד מפקד בסיס חיפה של זרוע הים הערב (א'). טקס החילופים התקיים במעמד מפקד זרוע הים, אלוף אליהו שרביט, מפקדים

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות