02.07.2022

שבת

האם מודעת כשרות אלטרנטיבית הטעתה את הציבור?

בית משפט השלום בחיפה הרשיע בעל עסק בשתי עבירות של איסור הונאה בכשרות. הנאשם, בין לדת אחרת, הפעיל בית אוכל בחיפה. הוא הציג בכתב את בית העסק ככשר ע"י שני שלטים- האחד מחוץ לבית האוכל ובו נכתב כי "כל המוצרים כשרים", ואילו רק באותיות קטנות נכתב כי המקום "בפיקוח של איגוד הרבנים בישראל" וכן, באמצעות שלט נוסף אשר הוצב בתוך בית האוכל המתיימר להיות תעודת כשרות מאת "איגוד הרבנים בישראל- קהילת החרדים". 

נפסק, כי מטרת חוק איסור ההונאה בכשרות באה למנוע מצב בו אדם המבקש לרכוש אוכל כשר יטעה ויצרוך מזון לא כשר אשר הוצג לו ככשר. במקרה זה, התעודה אשר נתלתה דומה דמיון רב לתעודת כשרות רגילה. איגוד הרבנים בישראל כלל אינו "איגוד" אלא קבוצה קטנה של רבנים נכבדים ודבר זה עלול להטעות צרכן תמים. התעודה גם הוצבה במקום רחוק והאותיות הרלוונטיות היו קטנות, כך שרק מי שהתקרב ודקדק בפרטים יכול היה להבחין כי אין זו תעודה מטעם הרבנות הראשית לישראל. 

בנוסף, הרישום כי "כל המוצרים כשרים" הינו מצג שווא אסור גם הוא. לא ניתן לצפות משומר כשרות סביר שיכנס למסעדה ויתחיל לפשפש בתעודות ולבחון את הניסוחים של המודעות. מהרגע שבו הוא מבחין שישנה תעודה הנחזית להיות תעודת כשרות, הוא מבין כי המזון כשר וכן כי בית האוכל עצמו כשר ואף נמצא תחת פיקוח הגוף המופקד לכך במדינה (הרבנות). 

בעל העסק טען כי אינו בן הדת היהודית ולכן קמה לו הגנה שכן פעל בתום לב. אכן, בעל העסק פעל באופן מסודר ועשה שימוש במרכיבי מזון כשרים במקום. הוא העיד כי אינו מבין בתחום הכשרות ולא הבין מה ההבדל בין תעודה מטעם הרבנות לתעודה הנמצאת בבית העסק שלו. בית המשפט קבע, כי חוסר הידיעה אינו פוטר אותו מאחריות, שכן, באותה מידה יכול בעל עסק אחר לטעון כי אינו בקיא בנהלי משרד הבריאות ובתחום בריאות המזון ולכן אינו פועל בהתאם לנהלים. על בעל העסק היה לבדוק, להתייעץ ולהיות ער לכל הפרטים והדרישות המוטלות עליו. 

בנוסף, לבית העסק הגיע פקח מטעם הרבנות רשם לו דוח והתרה בפניו כי תעודת הכשרות שלו אינה בהתאם לדין. יתכן, כי עד אותו רגע לא היה בעל העסק מודע לנושא ואולם לאחר קבלת הדוח בוודאי שהיה עליו לדעת כי הוא עובד על החוק. לאחר מכן הגיעו אליו קנסות נוספים ואולם הוא לא מצא לפנות בעצמו לרבנות ולברר מה עליו לעשות.

בית המשפט, מחמת הספק בלבד, קיבל את טענת ההגנה ביחס לדוח הראשון ולא ביחס לשני הדוחות הנוספים אשר קיבל באותו העניין, והרשיע אותו בעבירות של איסור הונאה בכשרות.

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי. 

מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות