16.05.2022

יום שני

אילוסטציה

האם הכלב ביסלי (שם בדוי) יוחזר לבעליו?

התובעת, גרושה ואם לילד, אמצה את הכלב ביסלי, שם בדוי (השם שמור במערכת) באגודת צער בעלי חיים. לאחר תקופה, התובעת חלתה בסרטן ונאלצה להחזיר את ביסלי, שכן היא עברה טיפולים שהותירו אותה נכה בחצי גוף. כעת השתנה מצבה מבחינת הסיוע אותו היא תקבל והיא מעוניינת לקבלו בחזרה. אגודת צער בעלי חיים מסרבת להחזיר לתובעת את ביסלי למרות נסיבותיה המיוחדות, ולטענתה העובדים שם גם הטיחו בה עלבונות ופעלו לטענתה, בניגוד לטובת הכלב.

התובעת הגישה תביעה ודרשה את השבת ביסלי לאלתר, הפעם ללא אפשרות להשיבו לנתבעת וכן דרשה פיצוי על התנהלות הנתבעת והוצאתה דיבתה. התובעת טענה כי היא מייצגת לכאורה גם את זכויותיו של ביסלי ואת האינטרס שלו לשהות אצלה ובמחיצתה, להיזון על ידה ולהיות מאומץ על ידה. 

לדברי העמותה, ביסלי כבר עבר כמה החזרות מבעלים קודמים. בנוסף, כאשר חזר הוא היה במצב ירוד ובתת משקל, הוא גם ברח כמה פעמים מהבית ומצבו הנפשי לא היה משופר והוא שלשל והקיא. התובעת התקשתה לרדוף אחריו ולכן שכרה מאלף ואף על פי כן הוא ברח שוב ולכן נאלצה להחזירו, אלא שבנה, שהתנדב בעצמו בעמותה, בכה והיה לו קשה בהעדר ביסלי והיא השיבה אותו הביתה. אלא שאז, שוב נאלצה לעבור טיפולים וביסלי ברח שוב ולכן נאלצו להחזירו בפעם השנייה. מאז בנה התכתב בל יום עם העמותה ונאמר לו שביסלי אינו נשמח. בנסיבות אלה, ביקשה התובעת לקבל את ביסלי בחזרה והיה ברור לה ולבנה כי הפעם לא יחזירו אותו ולא משנה מה יקרה. 

אלא שאז בעל תפקיד בעמותה אמר לה, לדבריה, כי "אנחנו לא מחזירים לך אותו גם אם תתפוצצי" "את פגעת בכלב, סיפרת אותו" "את לא יציבה", "אל תבואי לפה, אני לא נותן לך להיכנס לפה" ועוד. התובעת התקשרה שוב ונענתה כי "את פגעת בכלב" "זרקת אותו בשיא החורף, בגשם בקור" "גלחת אותו" "אני לא רוצה לשמוע עליך" וכדומה.

התובעת ציינה כי תספורת כלבים היא דבר מקובל וביסלי גולח בגלל שהיה לו עור אלרגי וגם כשהוחזר לאגודה- הוחזר הן עם הרתמה- שהיא סוג של אפוד מגן שנרכש עבורו ע"י התובעת בייבוא אישי, לאחר אמבטיה ונקי, והן עם חולצה לכלב מיוחדת לחורף. התובעת לא הרפתה,  נסעה למען האגודה, ונגשה לפקידה, הסבירה לה את מצבה הבריאותי ומדוע נאלצה להחזיר את ביסלי ומחתה על אופן הדיבור כלפיה. התובעת בקשה לראות את ביסלי "ואם לא יבוא אלי – אלך" והיא טוענת כי אז השיבה הפקידה ש"כלב זו חיה טמבלית. היא תבוא לכל בעלים ואנשים גם אם מתעללים בה". וגם כי "כלב זה הדבר הכי מסכן בעולם והכי מטומטם בעולם".

התובעת טענה כי לא מתקיים יסוד סביר להניח שהיא עברה עבירה כלשהיא כלפי הכלב. כמו כן, במסגרת קידום מטרות העמותה, עליה לגלות רגישות לתובעת שהיא חולת סרטן, ביחוד כאשר מדובר בטובת הכלב- בו השקיעה התובעת ממון רב לאילופו, לבריאותו ולרווחתו, והשיבה אותו לעמותה רק בלית ברירה וכעת יש לה הזדמנות נוספת לאמץ אותו. בית משפט  השלום בחיפה התרשם כי אכן התובעת רוצה בטובתו של ביסלי אך מצד שני מובן לו אובדן האמון של העמותה בה ושהיא אינה רואה עוד את התובעת ככתובת אפשרית בשלב זה לאימוצו של ביסלי ועל כן דחה את בקשתה.

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות