30.07.2021

יום שישי

שימוש לפי ס' 27א' לחוק זכויות היוצרים, אדם הרואה עצמו נפגע מוזמן לפנות להנהלת האתר

כניסת שבת: 16:04 יציאת שבת: 17:15

האם החשמונאים היו "לוחמי חירות"? מי באמת היו המכבים, ועבור מה הם נלחמו? ואיזה "חושך" באנו לגרש?

מאז קום המדינה, מציגה מערכת החינוך את חג החנוכה בתור סמל הלאומיות: בבתי הספר בישראל מלמדים את הילדים כי החשמונאים היו בעצם צבא לוחמים יהודיים שנלחמו במדינת אויב במטרה להשיג חופש וביטחון צבאי. לוחמים מעטים נלחמו נגד רבים, ובניצחונם הראו על "כוחו ועוצם ידו של הצבא הישראלי" הקדום… תיאורים אלו הגם שקוסמים ליהודים רבים, למעשה רחוקים מאוד מהמקורות ההיסטוריים, וממטרתם האמיתית של המכבים.

כפי שניראה חג החנוכה הוא למעשה חג דתי מאוד, שמטרתו היתה רוחנית מיסודה. פירוש המילה "חנוכה" הוא מהלשון "חניכה" ומשמעותו נוגעת לחנוכתו לחנוכתו מחדש בית המקדש, לאחר שהיוונים כבשו וטימאו אותו. הדלקת הנרות לקוחה בצורתה מן המנורה המקראית אשר שכנה במשכן עוד מימי אהרוןהכהן, ולאחר מכן ניצבה בבית המקדש בירושלים. החג ניקבע כזכר לניצחון הניסי במלחמת החשמונאים על היוונים, כך אנו קוראים בתפילת שמונה עשרהובברכת המזון בימי החנוכה: “על הניסים, ועל הפורקן, ועל הגבורות, ועל התשועות, ועל הניפלאות, ועל הנחמות ועל המלחמות שעשית לאבותינו בימים ההפ בזמן הזה… ואתה ברחמיך הרבים עמדת להם בעת צרתם, רבת את ריבם, דנת את דינם, נקמת את ניקמתם, מסרת גיבורים ביד חלשים ורבים ביד מעטיםורשעים ביד צדיקים, וזדים ביד עוסקי תורתך. החשמונאים לא היו בהכשרתם אנשי צבא, וגם לא לוחמים. תפקידם היה לשמש בקודש, בבית המקדש.

אולם הגזירות הנוראות נגד תורת ישראל וטומאת המקדש בידי היוונים, אילצו אותם לעשות את הבלתי אפשרי, לצאת להילחם באימפריה היוונית האדירה. רק בדרך נס ניצחו את אויביהם החזקים מהם. אז מדוע באמת נלחמו החשמונאים? האם יצאו לסכן את חייהם מתוך מטרה להשיג חירות או עצמאות? ודאי שלא עובדה כי בגלות בבל ופרס לא ניסו היהודים להתקומם ולהילחם. אך בשונה מן הבבלים והפרסים ביקשו היוונים לאסור את התורה ועודדו את ההתיוונות של היהודים. כל עוד לא נגעו הגויים בציפור נפשה של היהדות-שמירת התורה והמצוות, לא התמרדו היהודים נגדם. אך כאשר גזרו היווניםגזירות חמורות נגד התורה, מנעו ברית מילה, שבת ומצוות נוספות- חצו בכך קו אדום. יהודים רבים איבדו את עולמם הרוחני והתיוונו בעקבות השפעת יוון, וכבר לא היה ניתן לשתוק כנגדם. לכן אנו מזכירים בתחילת התפילה, שהיוונים ניסו: “להשכיחם תורתךולהעבירם מחוקי רצונך".

ומהו הנס המפורסםביותר של חג החנוכה? זהו כידוע, נס פח השמן כאשר ביקשו החשמונאים להדליק את המנורה בבית המקדש וזו דלקה שמונה ימיםבמקום יום אחד. כך הראה הקדוש ברוך הוא לעם ישראל שחזרתם לבית המקדש מקובלת ורצויה לפניו. אין ספק שהיו למכבים נצחונות ניסיים רבים במלחמה, אך הנס שנבחר לצייןאת מהות החג הוא הנס הקשור בעבודת השם בבית המקדש. היוונים רצו לטמא את בית המקדש, והחשמונאים ביקשו להחזיר את עבודת בית המקדש ולהדליק שוב את המנורה בהיכל.  לכן אנו מדליקים את החנוכיה במשך שמונה ימים. חנוכה הוא איפוא חג תורני מאוד, המייצג מלחמת קודש שנעשתה עבור טהרת בית המקדש, עבור קיום המצוות ולימוד התורה. כך אנו קוראים בתפילת שמונה עשרה ובברכת המזון בחנוכה: “ כשעמדה מלכות יוון הרשעה על עמך ישראל להשכיחם תורתך ולהעבירם מחוקי רצונך"… – על כך נעשתה המלחמה, על שחרורו של בית המקדש ושמירת התורה והמצוות.   

הרב שמעון שטרית

הרב שמעון שטרית

רב בית כנסת הבבא סאלי ומרצה שיעורי תורה בוגרים ונוער

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

הבלאגן ברחוב הסייפן – עקיצה ב 54 שניות

אפילו חיפאים ותיקים ומנוסים ייאלצו להודות במבוכה שאינם יודעים היכן ממוקם רחוב סייפן. מדובר ברחוב קטן ושליו ללא מוצא באורך כולל של כ200 מטר, הממוקם

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות