11.04.2021

יום ראשון

אילוסטרציה: PIXABAY, guvo59

האם בין התובע, תושב השטחים לבין בעל משק חקלאי שררו יחסי עבודה?

התובע, תושב השטחים, טען כי עבד בשטחיו החקלאיים של חקלאי בעל משק לגידול תמרים ובית אריזה (הנתבע) וכי התקיימו בין השניים יחסי עבודה, ולכן הוא זכאי לזכויות שונות. התביעה עמדה על סך של כ-290,000 ₪. הנתבע לעומת זאת- טען שהוא לא מכיר אותו. הנתבע נהג לעבוד עם קבלן שדאג להביא לו עובדים מהשטחים.

התובע טוען כי הוא הועסק כעובד על ידי הנתבע כ-4 שנים, 6 ימי עבודה בשבוע, 8 שעות עבודה ביום. הוא טוען כי קיבל 90 ₪ ליום וכי את שכרו קיבל במזומן ללא שהוצאו לו תלושי שכר. עבודתו כללה עבודה בשדות, טיפול במטעים, נטיעות, קטיף, ריסוס וכן עבודה בבית האריזה. התובע טוען כי אותו קבלן שהביא אותו מהשטחים הוא למעשה המעסיק שלו. 

בית הדין האזורי לעבודה בנצרת קיבל את גרסתו של התובע כי אכן היה בגדר "עובד" בתקופה הרלוונטית. התובע טען שמי שהעסיק את התובע הוא הקבלן שהביא אותו מהשטחים ולא התובע. התובע אכן הודה שהקבלן הביא לו עובדים מהשטחים אבל בית הדין קבע כי הנתבע הוא המעסיק שכן הוא זה שהכתיב מתי להביא עובדים וכמה ולכן אותו "קבלן" היה יותר כמו מנהל עבודה ובוודאי שלא היה בגדר מעסיקו של התובע. הנתבע הוא זה ששילם את השכר של התובע וגם פיקח על עבודתו. 

בנוסף, בית הדין הדגיש את חוסר הלגיטימיות שבשיטת ההעסקה הזו וציין כי גם בעבר הנתבע היה שותף בחברה שנתבעה על ידי פועלות וטענה כי היא לא העסיקה אותן. נקבע, כי מדובר בשיטת עבודה שנוהג בה הנתבע זה מכבר, ואינו מסדיר את מערכת יחסי העבודה בהתאם לקביעותיו של בית הדין, דבר הפוגע בעובדים שכן משולמים להם סכומים שאינם עולים בקנה אחד לחוקי העבודה בישראל. דבר זה מחזק את המסקנה כי גם במקרה זה, מדובר ביחסי עבודה בין התובע לנתבע. גם מהעדויות עלה, כי, הנתבע אינו נותן הדעת לפגיעה בזכויות עובדים ואין זה מעניינו האם משולמות להם מלא זכויותיהם על ידי הקבלן שהוא מתקשר עימו, לטענתו.

בית הדין לעבודה קבע כי הנתבע ישלם לתובע את הסכומים כדלקמן: הפרשי שכר מינימום בסך של 80,394 ₪, פדיון חופשה בסך של 6,816 ₪, דמי הבראה בסך 5,393 ש"ח, הפרשות לפנסיה בסך 20,447 ₪, מענק שנתי בסך של 4,000 ₪ ובנוסף, מכיוון שהנתבע לא מסר לתובע הודעה בנוגע לתנאי העסקתו על כך ישלם לתובע פיצוי של 2,000 ₪, וכן ישלם לתובע פיצוי בגין אי מסירת תלושי שכר בסך של 5,000 ₪,  לכך יתווספו הפרשי הצמדה וריבית ובנוסף, הוצאות משפט בסך 2,000 ₪ ושכר טרחת עו"ד בסך של 8,000 ₪. 

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

הכירו בטינדר וניהלו קשר כמה חודשים

ההפתעה היתה רגע לפני המפגש, כשהאישה העבירה את הטלפון לקביעת מיקום הפגישה והבעל נדהם היא מרצה באוניברסיטה, הוא איש צבא בדרגה בכירה ויחד הם נשואים

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות