04.07.2022

יום שני

עו"ד בקר בכניסה לבית המשפט צילום: יח"צ

"דמם של קדושי מירון היה כתוב על הקיר- אסון ידוע מראש"

עו"ד ערן בקר הגיש הבוקר תביעה לבית המשפט המחוזי בחיפה של משפחות ש10 מיקיריהן נהרגו באסון מירון בל"ג בעומר בשנה שעבר.

בפתח הצהרתו בבית המשפט המחוזי בחיפה אמר עו"ד בקר:

האסון במירון היה צפוי !  הכתובת הייתה חקוקה על הקיר ! עמודים רבים נכתבו, דוחות מבקר המדינה התריעו מאסון, תכניות, אירועי עבר של כמעט אסון, עדויות – כל נורות האזהרה הבהבו ! אבל המדינה על מוסדותיה, ראשיותיה וכל הנתבעים טמנו את הראש בחול והתעלמו מהסכנות הרבות שרבצו בהר ובהילולה ולצערנו התממשו וגרמו למותם של 45 קדושים.

כמי שמכיר את העובדות, אחרי חקירות עצמאיות שערכנו במשך שנה, המחדלים שהובילו לאסון מזעזעים ! אני יכול לאמר לכם שבנס האירוע הסתיים עם 45 הרוגים ולא עם מאות הרוגים.

45 הוא מספר מזעזע, ומאחוריו עומדות משפחות, אלמנות ויתומים. ישבתי עם הרב אלחדד שאיבד 2 מבניו (משה ויוסף) ראיתי את הצער והיגון שהוא ובני משפחתו חוו וחווים יום יום. חיזקתי את היתומים והאלמנה מלכי שהשאיר המנוח הרב דיסקינד. פגשתי את משפחות לוי, מועלם וקירשבוים שאיבדו בנים צעירים ומוכשרים. ויחד איתם משפחות נוספות שאנחנו מייצגים שעולמם חרב .  

מדובר בבני אדם, לא במספרים !

המשטרה לא עמדה באף לא אחת מהתוכניות שהיא עצמה אישרה וקיבלה.  המהנדס שהיה אחראי על הבטיחות בהילולה התיר כניסה לכ 16 אלף משתתפים להר. אבל המדינה התירה לכל מי שרצה להשתתף אבל לא דאגה לנהל ולווסת את הקהל בהילולה. עפ"י הערכות המשטרה, היו בזמן האסון לפחות כ70 אלף משתתפים. פי 4.5 !    לפי הערכות שלנו, היו בהר למעלה 100אלף מתפללים !

במתחם תולדות אהרון, עפ"י תכנית הבטיחות, הותרה כניסה לכ 3159 משתתפים בתא שטח קטן ומוגבל מאוד. בפועל בזמן האסון היו במתחם כ 25,000 איש.   

אז מה כולם חשבו לעצמם שלא יהיה אסון ?!!

אחת מהבעיות המרכזיות היא, שהמדינה פוטרת את עצמה מחוק רישוי עסקים כשמדובר באירועים לאומיים או דתיים. אם המדינה הייתה דורשת מעצמה את מה שהיא דורשת מכל דוכן פלאפל או בעל עסק אחר, האסון היה נמנע !

הכישלון כאן מהדהד, אירוע רודף אירוע, הערכות לקויה, תכנון שכל קשר בינו לבין המציאות היה מופרך. הצהרות של גורמים רבים שלא קשורות למציאות, ניהול מופרך של האתר, עיסוק יתר באימפרוביזציות, תרבות של "יהיה בסדר" , אין ניהול של קהל במהלך ההילולה – פשוט כישלון כללי של כל הרשויות שגרמו לטרגדיה ומוות מיותר של 45 מנוחים .

כעו"ד ותיק, במהלך עשרות שנות פעילותי טיפלתי במקרים רבים של אסונות.  אבל מוות נוראי ואכזרי כזה לא ראיתי. לא מאחל אותו לאף יצור חי.             

לא סתם אנחנו קוראים להם קדושי מירון.

אני מצפה שמדינת ישראל תיקח אחריות, תלמד את הלקחים, תדאג שאסון כזה לא יתרחש שוב לעולם ותפעל לתת למשפחות את הכלים להתמודד ולהקל אפילו במעט על סבלם הגדול.

שום פיצוי כספי לא יחזיר את המנוחים, אבל המדינה על רשויותיה, חייבת לקחת אחריות על המציאות שהיא ברשלנותה הסדרתית יצרה !!

מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

תחנת משטרה נחנכה באיבטין

משטרת ישראל / מחוז חוף ערכה הערב (א') טקס חנוכת נקודת משטרה ביישוב הבדואי אבטין בעמק זבולון. הטקס נערך במעמד השר לביטחון הפנים חה"כ עמר

חדשות חיפה

מתחמי מחזור חדשים בנהריה

נהריה ממשיכה את מהפכת המחזור. מתחם מחזור חדש הוצב ברחוב שפרינצק הכולל את כל סוגי פחי המחזור ובעקבותיו יוצבו יותר מ-30 מתחמים דומים בכל רחבי

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות