27.07.2021

יום שלישי

צילום: – אלי דדון

דואגים ליולדות בכרמל

סדנת מצבים –  סדנה ראשונה וייחודית למצבים משתנים בחדר לידה יצאה לדרך במרכז הרפואי כרמל. " מטרת העל שלנו היא לאפשר ליולדות שלנו חווית לידה נעימה וכיפית ככל האפשר, אומר פרופ' עופר לביא מנהל מערך נשים ומיילדות בכרמל. השילוב של הקלה מהירה על כאבי היולדת יחד עם צוות מקצועי קשוב ואכפתי, הם הסוד שלנו ללידה קלה ומוצלחת"

" חדר לידה הוא צומת מפגש מרכזי לפונקציות ובעלי תפקידים רבים בבית החולים זאת על מנת  לטפל באישה בצורה רב מערכתית הטובה ביותר ". מסביר פרופ' עופר לביא מנהל מערך נשים ויולדות במרכז הרפואי כרמל מקבוצת הכללית.

בתהליך הלידה בכרמל מעורבים גניקולוג, הרופא המטפל, מיילדת, רופא ילדים שיקבל את התינוק בתינוקיה וכמובן הרופא המרדים שדואג לאפידורל כדי שהיולדת לא תסבול.

המטרה שלנו היא להפוך את הלידה לחוויה חיובית ונעימה שתיזכר כחוויה נעימה וטובה אצל היולדת והקרובים לה. זהו אירוע משמעותי ומכונן מבחינת ההורים ואנו רוצים שכולם יעבדו בשיתוף פעולה והרמוניה כדי שהכל יתפקד בצורה יעילה ביותר ". אומר פרופ' לביא.

כדי לייעל ולשדרג את חווית הלידה, יצא לדרך במרכז הרפואי כרמל , פרויקט המלווה בעבודה סדנאית לשיפור התקשורת הצוותית בחדר-לידה. נוטלים בו חלק רופאי המערך להרדמה, טיפול-נמרץ ורפואת כאב בראשותו של ד"ר זאב גולדיק, ביחד עם רופאי ומיילדות המערך לרפואת נשים ויולדות בראשותם של פרופ' עופר לביא, וד"ר ראובן קידר מנהל חדרי-הלידה. התכנית מיועדת להקנות מודעות וכלים לשיפור ולייעול התקשורת הצוותית בחדר לידה בשגרה ובחירום, במטרה לשפר את חווית הלידה עבור היולדת ומשפחתה, ואת חווית העבודה המשותפת עבור אנשי-הצוותים.

את התהליך מובילים ד"ר זאב גולדיק, וד"ר ראובן קידר, ביחד עם ד"ר יהודית ראובני, מומחית להתנהגות ארגונית ולעבודת צוותים רב-מקצועיים, מהפקולטה למדעי הרווחה והבריאות באוניברסיטת חיפה, אשר מנחה את הסדנאות. לאור ההשתתפות הערה במפגשים שהתקיימו, ציינה ד"ר ראובני כי ניכר הצורך של הצוותים בתהליך מסוג זה, וכי עצם קיומו מאפשר שיח כן ודיון פתוח, על דילמות וסוגיות שהן חלק יומיומי בעבודת הצוות בחדר לידה, והוא מחדד ומגביר את המודעות גם לאתגרי העמיתים ולרגשותיהם, ובכך הוא צפוי לקדם ולתרום לפיתוח דפוסי עבודת-צוות בריאים יותר ויעילים יותר, לרווחת היולדות ואנשי-הצוות גם יחד. 

צילום: – אלי דדון

ד"ר זאב גולדיק מנהל מחלקת הרדמה וטיפול נמרץ בכרמל השותף לבניית הסדנה אומר כי כיום 80% מהלידות  בישראל מתבצעות עם הרדמה אפידורלית. וכי בגלל המתח שנוצר ברגעים הקריטיים שבלידה ובגלל שהיולדת מאוד לחוצה, נדרשת המון  הבנה וסבלנות ע״י כל המשתפים באירוע כולל בן הזוג ואו בני המשפחה המתלווים ליולדת. 

" הצלחנו לחדד תפיסה מקצועית והבנה לצרכי היולדות עם יותר סבלנות וכבוד הדדי, אומר ד"ר גולדיק. זהו תהליך חשוב שבסופו נקבל יולדות מאושרות ושמחות יותר"

בסדנה מתקיימים בין היתר דיונים, על בסיס סרטון תרחיש מיוחד שהופק ע"י מנהלי המחלקות

פרופ' לביא ציין בנוסף כי גם בתקופת הקורונה ולמרות הלחץ לא הורגשה ירידה במספר הלידות בכרמל ואפילו נרשמה עליה קלה .

"אנחנו בנויים לקליטת יולדות גם חולות וגם חשודות לקורונה והכל נעשה תוך בטיחות וביטחון מרבי ליולדת לתינוק ולצוות הרפואי. חשוב שהיולדות בחיפה ובצפון ידעו כי אנחנו כאן בשבילן לכל שאלה לכל בקשה. ונעשה הכל כדי להעניק להן את חווית הלידה הטובה ביותר ". מסכם פרופ' לביא מכרמל.

מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

מהפכה במגרשי הספורט בקריית ביאליק

מועצת העיר קריית ביאליק אישרה בישיבתה האחרונה מיום 21.7.2021, תקציב של 1.5 מיליון שקלים להקמת מגרשי קטרגל מדשא סינתטי בכל שכונות העיר. במסגרת הפרויקט יוקמו

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות