07.07.2022

יום חמישי

ג'דיידה-מכר קרדיט: מיכאל יעקובסון https://bit.ly/2YwqykM

ג׳דיידה מכר מתרחבת ותהפוך לראשונה לעיר

בהובלת משרד הבינוי והשיכון והרשות המקומית ג'דיידה מכר: אושרה ההחלטה על הפקדת רובע מגורים חדש בקרקע פרטית ובקרקע מדינה

במסגרת התכנית, שמוביל משרד הבינוי והשיכון יחד עם הרשות המקומית, תקודם בניית שכונת גבעות טנטור בה ייבנו כ-8,000 יחידות דיור מתוכן כ- 3000 בקרקע פרטית ושטחי מסחר ותעסוקה בכ-380,000 מ"ר

השכונה תספק מענה מגורים ותעסוקה לזוגות צעירים ומשפחות מהישוב והסביבה.

לראשונה אחרי הארכת חוק הותמל, הציג משרד הבינוי והשיכון אתמול בדיון להפקדה בותמ"ל את התכנית לשכונת גבעות טנטור ביישוב ג'דיידה מכר. בהתאם ליעדי המשרד למתן מענה לתכנון ופיתוח פתרונות מגורים איכותיים עבור החברה הערבית בכלל ובצפון הארץ בפרט.

התכנית כוללת כ-8,000 יחידות דיור מתוכן כ- 3000 בקרקע פרטית של תושבי היישוב ושטחי תעסוקה ומסחר שייבנו בכ-380,000 מ"ר.

השכונה החדשה גבעות טנטור, תוקם מצפון לכביש מס' 85, בהמשך רציף מדרום לשכונות הוותיקות בג'דיידה-מכר וממזרח לכביש מס' 6 העתידי. בשטח זה מיועדים להיבנות מבני מגורים בגדלים שונים, שטחי מלאכה, תעשיה, תעסוקה ומסחר, וכן מוסדות ציבור ושטחים פתוחים.

לראשונה, התכנית כוללת גם מוקד תיירותי, שטחים לטובת שירותי חירום והצלה, מגרש חניה לרכב כבד ומשאיות המשמשות את תושבי ג'דיידה מכר ופתרונות רבים נוספים לשטחי ציבור, מגרשי ספורט וטיילת היקפית לספורט ונופש בשטחי היער לרווחת התושבים. 

על פי התכנון, תחולק השכונה לרשת רחובות, אשר תיצור מרקם אורבני מעורב שימושים. מבני המגורים שייבנו בשכונה יהיו מגוונים וחלקם מבוסס על מודל הבלוק העירוני הפתוח, אשר במרכזו שטחים פתוחים ומבני ציבור. ובכדי לנצל כראוי את המבנה הטופוגרפי של השטח מתוכננת רשת רציפה ומשלימה של שבילים ירוקים ושטחים פתוחים ציבוריים שתהווה השלמה לרחובות, וכן מסלולים לרוכבי אופניים וטיילות להולכי רגל.

התכנית מספקת פתרונות תנועתיים לדרכי גישה ולתחבורה ציבורית, טיפול בתשתיות מקיפות לרבות מים, חשמל וביוב ומתייחסת אל כלל הפתרונות הדרושים לפיתוח הרובע כמו גם תוספת בתי ספר, גני ילדים מעונות יום, מגרשי ספורט, טיילת היקפית מיוחדת ומוקדי תיירות, שטחי מלאכה ותעשייה מקומית לטובת בעלי הקרקע היזמיים.

התכנית צפויה לקדם גם את היישוב הקיים בג'דיידה מכר, כאשר הקמת השכונות החדשות תבוצע במקביל לטיפול ממוקד בישוב הוותיק. זאת באמצעות תכנית לשדרוג תשתיות קיימות ולהוספת מוסדות ציבור שיתנו מענה הולם ל-24,000 תושבי היישוב הוותיק, בהם מרכז אזרחי עם שירותי הצלה וכבאות, מקום לבית מועצה חדש וחניונים לרכב כבד ומשאיות הדרוש לישוב ועוד.

בהובלת משרד הבינוי והשיכון התקיימו פגישות רבות עם תושבים, ובשיתוף הרשות המקומית שדאגה ליידע את ציבור התושבים ובעלי הקרקעות על עתיד הפיתוח כמו גם לקיים מפגשי הסברה וסיורים בשטח יחד עם מתכננת הותמל והצוות שבראשותה.

לאחר שהתכנית תקבל תוקף במהלך 2023 יחל שלב השיווקים.

שר הבינוי והשיכון, זאב אלקין: ״אישור התכנית מהווה בשורה של ממש לאזור כולו. התאום ושיתוף הפעולה ההדוק עם הרשות המקומית, שבמסגרתה נעשתה עבודת תכנון מעמיקה, הביאו לתוצאות בשטח. אני מברך את כל השותפים ומאמין כי זוהי תחילתה של עבודה משותפת רבה בעתיד .״

ורד סולומון ממן, האדריכלית הראשית של משרד הבנוי והשיכון: "תכנית ג'דיידה מכר היא תכנית שקיבלה תשומת לב מיוחדת מהאגף הבכיר לתכנון בשל מיקומה המיוחד, ממזרח לעכו בפתחת הגליל המערבי ומגוון שימושי הקרקע שהיא מציעה לטובת הישוב. שיתוף הפעולה ההדוק עם ראש הרשות והצוות שהוא הוביל וכמובן עם פרופ' ג'ברין מהטכניון יצרו דיאלוג רצוף ויוצא דופן שהביא לידי ביטוי את רצונות התושבים ורצונות הישוב בתכנית שקודמה יחד. אני גאה לעמוד היום בותמ"ל לצד ראש הרשות, אחרי מסע ארוך של יצירה ותכנון משותפים שהתאימו לתושבי הישוב. הרבה שעות השקיע צוות התכנון ואנחנו במשרד הבנוי והשיכון להקשיב ולהטמיע את הרצונות והרעיונות בתכנית שתהווה בסיס מצוין לפיתוח הישוב והאזור כולו. ג'דיידה מכר מהווה חלק מאשכול גליל מערבי ותתרום משמעותית לעוגן הכלכלי והתיירותי של האשכול."

מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות