30.11.2021

יום שלישי

אילוסטרציה

גרוש שלא היה בקשר עם הילדה ביקש לשנות את שם משפחתה

תינוקת נולדה לבני זוג שהיו נשואים פחות מ- 300 ימים. בעת הלידה האב לא נכח ברישום ולכן הילדה נרשמה על שם האם בלבד, תוך שצוין כי האב לא ידוע. האב טען שהוא רצה להגיע לרישום ולא הספיק והאם טענה שלא רשמה אותו כי הוא נוטה לדחיינות. האב החל תהליך של חידוש הדרגתי של הקשר עם הקטינה ואף עתר לשינוי שם משפחתה של הילדה משם משפחת האם לשם משפחתו בלבד. האם מצידה הסכימה להוסיף את שם האב כשם שני בסדר שמות המשפחה של הילדה. 

הוגש תסקיר של עובדת סוציאלית בעניין הילדה בראי שם המשפחה והומלץ כי שם המשפחה יהיה [שם משפחת האם]-[שם משפחת האב], וכך יתאפשר מתן כבוד למעמד האב בחייה תוך מקום ראוי לאם ולמשפחתה, המהווים מרכיב משמעותי בחיי הילדה.

לפי חוק השמות, הילד מקבל מלידה את שם משפחת אביו, אלא אם ההורים הסכימו שיקבל את שם משפחת האם או שמות המשפחה של שני ההורים. במידה והילד נולד כשאמו אינה נשואה לאביו- הילד מקבל את שם משפחת אמו, אלא אם האם רצתה שהילד יקבל את שם משפחת האב והוא הסכים לכך, או שהאם הייתה ידועה בציבור כאשתו, ואם הם מסכימים ביניהם הוא יכול לקבל את שם המשפחה של שניהם. אם ההורים לא מגיעים להסכמה, הם יכולים לפנות לבית המשפט על מנת שיכריע. 

בית המשפט לענייני משפחה בקריות ציין כי כל המחלוקת הייתה יכולה להיחסך אם האב היה מתייצב לרישום הקטינה בבית החולים או אם ההורים היו סרים למשרד הפנים בכל מועד בשנת הלידה הראשונה. זה לא קרה וכעת כל אחד מההורים מטיח באחר האשמות. האב טען שהאם הציגה עצמה כלא נשואה ומיהרה לרשום את הבת על שמה וטען כי היא מנסה להרחיק בינו לבין ביתו. האם טענה כי האב נמנע מלהגיע לרישום, לא ביקש לתקן אותו ואף עמד על ביצוע בדיקת אבהות. האם גם ציינה את הנתק שנוצר בין האב לילדה מאז שהם נפרדו. 

בית המשפט ציין את טובתה של הקטינה ואת האינטרסים שלה כשיקול מרכזי. מחיקת שם משפחתה של האם, כפי שדורש האב, לאחר שהיה זה שם משפחתה של הילדה מזה שנתיים לא יעשה חסד עם הילדה. הוספת שמו של האב, לעומת זאת, לא תפגע בילדה או בקשר שלה עם מי מההורים. בנסיבות אלה, כשאין כל דופי באב, יהיה זה לטובת הילדה שהיא תישא בנוסף את שם משפחתה של אביה, כך גם יתחזק הקשר עימו. שמו של אדם הוא חלק מאישיותו ויש בו ביטוי להיסטוריה ולשייכות. הוספת שם האב תחזק את ההכרה בשייכות שלה ותגבש את זהותה כבת לשני הוריה. בית המשפט החליט כי שם האב יצטרף ואף יבוא לפני שם האם וזאת נוכח התסקיר של העו"ס שהעלה חשש לניכור הורי מצד האם. 

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות