27.09.2021

יום שני

ז'קי סבג מקור: Yosale2011 https://bit.ly/3ASTDVb

ג'קי סבג ואנשיו חויבו אישית בתשלום שכרם של צעירים שעבדו בבחירות

70 בני נוער וצעירים עבדו לטענתם בעיר נהריה במהלך הבחירות לרשויות המקומיות שהתנהלו בשנת 2018. הם תבעו את רשימת "נהריה אחת בראשות ג'קי סבג" וגם את מר ג'קי סבג עצמו ומספר נתבעים נוספים שהיו בעלי תפקיד ברשימה מערכת הבחירות, על כך ששכרם נשלל מהם. לטענתם, כיום אין לרשימה מקורות כספיים ולכן יש "להרים מסך" ולחייב את ג'קי סבג ואנשיו באופן אישי בשכר העבודה של בני הנוער והצעירים. 

במיוחד הדגישו התובעים את התנהלותו של ג'קי סבג שגם לאחר שפנו אליו הוא התנהל, לדבריהם, בחוסר תום לב ותוך התנהלות הגובלת במעשה רמייה שמטרתו היא להונות את התובעים ולנשל אותם מזכויותיהם. בנוסף, הרשימה הסתמכה על תקוותה לקבלת מספר מסוים של מקומות במועצת העירייה ולקבלת סכום מסוים של מימון מפלגות ונטלה סיכון בלתי סביר באשר ליכולתה לפרוע את חובותיה. גם אם הרשימה התבססה על תמיכה ממשרד הפנים, הרי שמדובר במקרה שבו הרשימה וגורמיה הבכירים נטלו על עצמם סיכון בלתי סביר, כאשר בחרו להעסיק עשרות ואף מאות עובדים במערכת הבחירות. בנוסף, ג'קי עצמו גייס תרומות לקראת הבחירות בהיקף של מאות אלפי שקלים, וניתן היה לצפות שתשלום עבור עבודת התובעים יהיה ראשון בין ראשונים- מה שלא נעשה. 

עוד טענו התובעים, כי מדובר בהתעמרות בציבור עובדים צעיר ומוחלש, שרובם בגילאי 16-18, אשר עבדו שעות ארוכות בעבודה קשה. מדובר במפלגה אשר בראשה עומד איש ציבור מוכר, שעמד בראש העירייה יותר מעשרים שנים ומאחוריו אנשי ציבור נוספים שגם היום משמשים כפעילים במועצת העירייה.  לטענת התובעים, מדובר בתופעה החוזרת על עצמה בהרבה מערכות בחירות, שבה עובדים נוער וצעירים ונשארים ללא רשת ביטחון אשר יכולה להבטיח להם את קבלת שכרם, בעבור העבודה שעבדו. הנתבעים מצידם טענו כי התובעים עבדו אצל הרשימה ולא אצלם באופן אישי. הם הדגישו שרשימה שרצה לבחירות נחשבת אישיות משפטית נפרדת כמו מפלגה, שבה חברי המפלגה לא חבים באופן אוטומטי בחובותיה, אלא אם מרימים את מסך ההתאגדות, במקרים חריגים.

בית הדין לעבודה בחיפה (השופט טל גולן) דן בשאלה האם עכשיו כשהרשימה היא בבחינת 'קליפה ריקה' שלא נותר ממנה דבר, בוודאי ברמה הפיננסית- אפשר לחייב את הנתבעים אישית? התובעים גיוסו לעבוד עבור ג'קי עצמו ולא הוחתמו על חוזה עבודה. בית הדין החליט להרים מסך ולחייב את הנתבעים באופן אישי. חובת הזהירות של הנתבעים הייתה כפולה שכן מדובר בציבור מוחלש שלא ניתן לצפות ממנו לדעת מה מצבה הכלכלי של הרשימה. ג'קי סבג היה ראש עיר שנים והטענה שהוא 'לא ידע ולא היה מעורב' היא בעייתית. בית הדין שם לב כי מהעדויות עלתה תמונה מטרידה ובעייתית, שהרשימה התנהלה בחוסר כספי מכוון, בכל הקשור לפער בין הסכומים שעמדו לרשותה- לבין התנהלותה ביחס לאופן גיוס העובדים, מנגד. לאור האמור, חייב בית הדין לעבודה את הנתבעים לשלם לתובעים את שכר עבודתם מכיסם האישי, לרבות דמי נסיעות, חופשה שנתית ואי מתן תלושי שכר. 

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות