30.07.2021

יום שישי

צילום: ד"ר טטיאנה ז'לוז'ין

בריאות נפשית בגיל הזהב

 מבני 60 ואילך סובלים מבעיות נפשיות. המסר האופטימי: בצד אובדנים וירידה במצב הגופני, אחוז ניכר מבני הגיל השלישי נמצאים גבוה במדד האושר, מידע זה נמסר במהלך סדרת הרצאות זום שערכה מנהלת הפסיכיאטריה של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי.

כחלק מהדאגה לבריאותם הנפשית של בני הגיל השלישי בתקופת הקורונה ובהמשך במהלך חודש הקשיש, קיימה ד"ר טטיאנה ז'לוזי'ין, מנהלת הפסיכיאטריה בכללית- מחוז חיפה וליל מערבי, סדרת הרצאות זום לגמלאים במשגב, בחיפה ובנהריה. בדבריה, התייחסה לתופעות רגשיות המופיעות בגיל השלישי שמאופיין מערעור המעמד החברתי, מחלות ומגבלות תנועה, אובדנים של בני משפחה וחברים בשכיחות גבוהה, התמודדות עם עולם משתנה, לעתים ניתוק מהסביבה בשל מעבר לדיור מוגן, בדידות שהחריפה במיוחד בימים אלה של הקורונה והיותם בקבוצת סיכון גבוה. כמו כן, יש התמודדות עם תופעות של שכחה והפחד מפני דמנציה ואלצהיימר. כ-15 אחוז מבני ה-60 ומעלה יחוו בעיות רגשיות כמו דיכאון, חרדה, נטייה לאובדנות, התמכרות לשתייה או להימורים ועוד תופעות שמחייבות ערנות של הסובבים אותם. בו בזמן, מסתבר כי לא מעט קשישים חווים אושר על אף הקשיים האובייקטיביים עמם עליהם להתמודד וזאת תודות לבגרות והשלמה אותה משיגים חלק מהקשישים.

הפסיכיאטרית מכללית נתנה המלצות כיצד למנוע את תחושת הבדידות והחרדות ולהפחית סיכון לדיכאון ואובדנות על ידי יצירת סדר יום במציאות החדשה, שמירה על הבריאות ככל שניתן ובעיקר קשר חברתי גם אם לעתים מרחוק, כפי שנכפה בתקופה זו. היא הדגישה את החשיבות בפניה לעזרה וקבלת טיפול והציגה בפני המשתתפים את השירות של קבלת ייעוץ טלפוני של שלש שיחות עם מטפל לייעוץ בחינם ב-2708*. כמו כן, ניתן בשלב ראשון להיעזר ברופא המשפחה.

מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

הבלאגן ברחוב הסייפן – עקיצה ב 54 שניות

אפילו חיפאים ותיקים ומנוסים ייאלצו להודות במבוכה שאינם יודעים היכן ממוקם רחוב סייפן. מדובר ברחוב קטן ושליו ללא מוצא באורך כולל של כ200 מטר, הממוקם

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות