21.06.2021

יום שני

דר ויקטור חזנוב ועוס רחל מוטובה בתוכנית מומחים רדיו חיפה על בריאות הנפש , רצ"ב צילום: דוברות כללית

דואגים לבריאות הנפש ברדיו: נציגי קופ"ח כללית מתארחים בתוכנית המומחים ברדיו חיפה

עליה והחמרה בתופעות של חרדה, התגבות התנהגות אובססיבית כמו רחיצת ידיים, ירידה בגיל ההתמכרות למסכים ומשבר החזרה לשיגרה: על תופעות אלו ואחרות דיברו בתוכנית המומחים ברדיו מומחי בריאות הנפש של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי: ד"ר ויקטור חזנוב –מנהל מרפאת ברה"נ מרבך קרית חיים וכל מערך ברה"נ ילדים ונוער ועו"ס רחל מוטובה, עו"ס במרפאת ברה"נ מרבך ומהנהלת תחום העבודה הסוציאלית בבריאות הנפש לילדים ונוער.

במסגרת אירועי שבוע בריאות הנפש העולמי, הוזמנו שני המומחים מכללית לשעה של שיחה ברדיו על בריאות הנפש בכלל ובימי קורונה, בפרט.

החשיבות בפניה לטיפול נפשי

בין המסרים שהעבירו במהלך השיחה, ציינו את החשיבות שבפניה לטיפול נפשי, כשמתעוררת בעיה מוקדם ככל האפשר לפני שהבעיה הנפשית – כמו גם במחלה נעשית כרונית ו"כדור השלג הופך למפולת שלג", כהגדרת ד"ר חזנוב.

המומחים סיפרו כי על הרקע הקורונה נצפית עליה של ממש במקרי חרדה אצל מבוגרים וילדים בפרט וכי מצבם של מטופלים שכבר אוזנו הדרדר והחמיר. כמו כן, מגיעים כיום לטיפול אנשים וילדים שלא טופלו בעבר והחלו לגלות סימפטומים על רקע הקורונה. אחת התופעות הבולטות היא עלייה בהתנהגות כפייתית כמו רחיצת ידיים באופן מוגזם ואובססיבי.

התמכרות: תופעה חדשה ומטרידה בקרב ילדים ומתבגרים

בעייה חמורה, התריעו המומחים היא התרחבות והעמקת תופעת ההתמכרויות למשחקי מחשב בעיקר פורטנייט, יחד עם ירידה בגיל כאשר כבר בקרב ילדים צעירים בני 7-8 יש סימנים ברורים של התמכרות. התופעה מחמירה כאשר המשחק מלווה בצפייה ביוטיוב, שם הילדים נחשפים לביטויים בוטים ואלימים של מתבגרים.

הפתרון הוא לחסום אפשרות גלישה, לגרום לילד לשחק במשחקים אחרים וכמובן למנן את משך המשחק על עקרון של 20 דקות, מעבר לצפיה או עיסוק אחר וכו'. הוכח שזה מפחית את הסיכון להתמכרות חולנית. כמובן שהשאיפה היא הפחתה בצפיה במסכים בכלל, אך האתגר בתקופה זו גדול. 

עו"ס רחל מוטובה התייחסה גם לקושי של המבוגרים שיצאו לפנסיה ומצאו עצמם מבודדים בביתם, במקום שפע הפעילויות שתכננו והדגישה את החשיבות בשמירת קשר הדוק גם מרחוק. צוותי כללית יוזמים שיחות עם האוכלוסייה המבוגרת, אך יש חשיבות עליונה לשמירת קשר מצד בני משפחה ומכרים.

כמו כן, הדגישה כי גם חזרה לשיגרה עלולה להיות קשה לאחר תקופה ארוכה בה הורגלנו להיות בבית, ללא לחצי היומיום ומקום העבודה ועל כן, חשוב להתכונן גם לחזרה לשיגרה.

המומחים ציינו כי בנוסף על השירות ההולך ומתפתח  – רק השנה פתחה כללית 4 מרפאות ברה"נ במחוז חיפה וגליל מערבי – ניתן לפנות לקו שיחות 2708*, שבו מומחי בריאות הנפש של כללית עומדים לרשות הפונים לשלוש שיחות תמיכה טלפוניות, ללא כל עלות. חשוב להיעזר, לא להזניח את הבריאות הנפשית כמו את זו הגופנית סיכמו.

מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

אקדמיה- יזמות- תעסוקה

בשבוע שעבר נועדו באולם הסנט בטכניון ראש עיריית נשר, רועי לוי, המשנה לנשיא ומנכ"ל הטכניון פרופ' בועז גולני, יזמים שרכשו את הקרקעות במתחם התעשייה החדש

חדשות היום

דוקורסקי אירח את תלמידי חטיבת ביניים דפנה שזכו בתחרות הארצית להמצאה מדעית- טכנולוגית לבעלי מוגבלויות

ראש העיר אלי דוקורסקי אירח בלשכתו את נבחרת חטיבת הביניים דפנה אשר זכתה בפרס הצטיינות בתחרות הארצית להמצאה מדעית- טכנולוגית עבור אנשים בעלי מוגבלויות. עבודת

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות