07.07.2022

יום חמישי

בעקבות הפרות של התעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה, משרד להגנת הסביבה הטיל עיצום כספי בסך 895 אלף שקל על חברת בזן

שלמה כץ, מנהל מחוז חיפה במשרד להגנת הסביבה: "מקרה נוסף של תקלות ולטיפול לקוי בחומרים מסוכנים במפעלי התעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה שהסתיים בעיצום כספי – גם הפעם פעל המשרד להגנת הסביבה בצעדי אכיפה כנגד המפירים. המשרד יוסיף לפעול כנגד כל גורם שינהג בצורה לקויה תוך סיכון הסביבה"

המשרד להגנת הסביבה הטיל עיצום כספי על סך 895,420 שקל על חברת בז"ן ממפרץ חיפה, בגין הפרת תנאי בהיתר הרעלים. העיצום, שהוציא סמנכ"ל בכיר לפיקוח ואכיפה במשרד להגנת הסביבה, יצחק בן דוד, הוטל בעקבות אירוע שפך חומרים מסוכנים שטופל באופן לקוי ובניגוד להיתר הרעלים של החברה, שהובילו לפיצוץ ולשריפה מקומית באחד ממתקני המפעל בחודש מאי 2018.

האירוע החל בדליפה של נפטא, חומר מסוכן ודליק ביותר העלול לגרום לסרטן והמזיק בשאיפה, במגע עם העור ובבליעה. הדליפה החלה כתוצאה מכשל במשאבה והזרמתו לבור מאצרה בשטח המפעל. כתוצאה מהאירוע, נוצר ענן אירוסול באזור המשאבה, אשר בהמשך, ובעקבות התנהלות המפעל, התפוצץ וגרם לשריפה.

אחת מדרישות היתר הרעלים של המפעל מחייבת את החברה לפעול בהתאם לגיליון הבטיחות. בגיליון הוראות הבטיחות של החומר מצוין מפורשות כי בעת אירוע שפך או דליפה מסוג זה, יש להרחיק מקורות הצתה אפשריים או כל גורם אחר להתלקחות ובכלל זה מקורות חום וחשמל סטטי, ולספוג את החומר על גבי חול, חומר מינרלי או שרוולי ספיגה.

בתחקיר האירוע עלה כי למרות זאת, עובדי המפעל פעלו בניגוד להנחיות ובמקום לספוג את החומר, החלו להפעיל זרנוקי מים, במטרה לפנות את הנוזל לעבר בור ניקוז נוזלים – פעולה אשר על פי חוות דעת של רשות הכבאות הובילה בסבירות רבה להיווצרות חשמל סטטי וכתוצאה מכך לפיצוץ ולשריפה.

בעקבות הפרה בוטה זו של דרישות היתר הרעלים, שהובילה להתרחשות אירוע חומרים מסוכנים, זימן מנהל מחוז חיפה של המשרד להגנת הסביבה, שלמה כץ, את החברה לשימוע.

בהליך השימוע שנערך לחברה, שינתה החברה את גרסתה ומסרה כי השריפה התרחשה בעקבות חשיפת החומר למקור חום. בנוסף, טענה החברה כי מקור ההצתה היה חום שנפלט מקטע חשוף של צינור קיטור העובר בתחתית הבור, שבו ארע האירוע, שגרם לחימום אדי הדלק עד לטמפרטורת הצתה עצמית של החומר.

מבירור שערכו נציגי המחוז בעקבות שינוי הגרסה, עלה כי חשיפה זו למקור חום אירעה בעקבות הסרת הבידוד שנעשתה על ידי החברה, בעקבות דליפה בקו הקיטור.

מצירוף כל הגרסאות עלתה הפרה חמורה של תנאי היתר הרעלים, שכן על פי כל אחד מהתרחישים בנפרד ובצירופם יחד עולה, כי החברה הפרה את תנאי היתר הרעלים: לא התבצעה ספיגה של החומר כנדרש; העובדים חשפו את החומר למקורות הצתה אפשריים של חשמל סטטי ולמקור חום. כמו-כן, התנהלותה זו של החברה היא שהובילה להסלמת האירוע ולהתרחשות הפיצוץ והשריפה.

לאור ההפרות הרבות של דרישות גיליון הבטיחות – שגרמו לסיכון חמור, הן מעצם התרחשות השריפה והן בשל טיב החומר המעורב – הטיל סמנכ"ל פיקוח ואכיפה במשרד עיצום כספי זה.

המשרד להגנת הסביבה ימשיך לפקח על יישום דרישותיו ולבצע פעולות אכיפה במקרים שבהם יופרו, במטרה לשמור על בריאות הציבור ועל הסביבה.

תגובת עו"ד שרית גולן שטיינברג יו"ר איגוד ערים להגנת הסביבה אזור מפרץ חיפה בעקבות הקנס שהטיל המשרד להגנת הסביבה על בז"ן:

"תושבי אזור מפרץ חיפה סובלים שעה שעה מהזיהום הרב הנפלט מן המפעלים המזהמים. "התקלות" שקורות במפעלים מנכיחות את האבסורד של קיום תעשייה שכזו בסמוך לבתי מגורים ושגרת חייהם של תושבי האזור. הקנס שהוטל זו טיפה בים לחברה בסדר גודל שכזה ואפילו מעודדת אותה שלא לטפל ולמנוע תקלות שכן העלות הכספית במקרה של הפרה נמוכה יותר מההשקעות הנדרשות כבר היום מבזן כדי להפסיק את שגרת התקלות.
נמשיך לקדם כל מהלך שיביא ליישום החלטת וועדת המנכ"לים לפינוי התעשייה ויפה שעה אחת קודם."

מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות