19.01.2022

יום רביעי

ד"ר מיכל גרשינסקי וצוות יום הסוכרת בכרמל צילום: אלי דדון

במרכז הרפואי כרמל נלחמים במחלת הסוכרת

מאות אלפים בישראל חולים במחלת הסוכרת ושיעור החולים בה רק גדל בהתמדה.

במרכז הרפואי כרמל ציינו את יום הסוכרת הבינלאומי בסימן הנגשת הטיפול, טיפול והפחתת סיבוכי המחלה והעלאת המודעות.

מרינה ויינברג אחות מתאמת הסוכרת של כרמל ודקלה אופיר מנהלת יחידת התזונה והדיאטה של ביה"ח שהפיקו את יום הסוכרת העשיר והמגוון אמרו:

" חשוב לנו שיותר אנשים יכירו את הסכנות שבמחלת הסוכרת ויכירו בעיקר את אפשרויות המניעה והטיפול החדשות אנחנו כאן בכרמל נלחמים בסוכרת " 

סוכרת היא אחת המחלות הנפוצות ביותר בעולם, ושיעור החולים בה גדל בהתמדה. מעריכים שבין 8% ל־9% מתושבי ישראל חולים בסוכרת וכי אצל כ־20% מחולי הסוכרת המחלה לא אובחנה, והם אינם מודעים לקיומה.

השנה ציינו במרכז הרפואי כרמל את יום הסוכרת הבינלאומי בסימן הנגשת הטיפול לאוכלוסיות ותרבויות שונות. 

יום הסוכרת הבין-לאומי נועד להעלות את מודעות הציבור למחלת הסוכרת ולדרכים למניעתה. יום הסוכרת הבין-לאומי הראשון צוין בפעם הראשונה ב-14 בנובמבר 1991. יום זה נקבע בידי האגודה הבין-לאומית לסוכרת וארגון הבריאות העולמי בעקבות עלייה באבחון מחלת הסוכרת בעולם. 14 בנובמבר הוא יום הולדתו של הרופא והכימאי פרדריק גרנט בנטינג שגילה בשנת 1922 כיצד להפיק אינסולין. הקמפיין הבין-לאומי למודעות לסוכרת עוסק בכל שנה בנושא אחר לבחירת האגודה הבין-לאומית לסוכרת כגון סוכרת וזכויות אדם, סוכרת וסגנון חיים, סוכרת והשמנת יתר חולנית, סוכרת בקרב ילדים ובני נוער, ועוד.

מרינה ויינברג אחות הסוכרת של כרמל מעדכנת כי מטרת היום בכרמל הייתה להעלות את המודעות למחלת הסוכרת, לקדם חינוך לאורח חיים בריא למניעה, טיפול והפחתת סיבוכי המחלה. 

במהלך היום שמנו דגש מיוחד על הרב תרבותיות בישראל, למדנו על השפעותיה על ניהול הטיפול בסוכרת ורכשנו כלים שעוזרים לנו כמטפלים לאמץ גישות שונות וחשיבה יצירתית במפגש טיפולי עם מגוון רחב של מטופלים אמרה האחות מרינה . 

דקלה אופיר והאחות מרינה צילום: אלי דדון

את יום הסוכרת של כרמל מילא הצוות בהרצאות מרתקות ופעילויות מיוחדות להגברת המודעות.

ד"ר מיכל גרשינסקי מנהלת יח' אנדו וסוכרת, בכרמל ובמרחב חיפה של הכללית הרצתה על האפידמיולוגיה של סוכרת בישראל. דקלה אופיר מנהלת יח' תזונה ודיאטה של כרמל הרצתה על תזונה בריאה ומאוזנת בסוכרת

מרינה ויינברג אחות מתאמת סוכרת בכרמל העבירה הרצאה מרתקת על תרבות ובריאות בקרב יוצאי מדינות חבר העמים

פאדי חג'אג'רה אח מוסמך במחלקה הפנימית ג' בכרמל דיבר על תרבות ואתגרי בריאות בקרב ערבי ישראל

קסאייה יברקן אחות מוסמכת מהמחלקה הפנימית ב' בכרמל הסבירה למשתתפים על סוכרת ותרבות בקרב יוצאי אתיופיה

משה ממן מנהל כללית מושלם במחוז חיפה-צפון הציג למשתתפים את אפליקציה clalit active על יתרונותיה המיוחדים לחולי סוכרת

 ד"ר נירית פליבצקי עובדת סוציאלית בכירה בכרמל הציגה  התמודדות עם מחלה כרונית

נועה שמי-מסקיט פיזיותרפיסטית מכרמל הציגה את  עקרונות פעילות גופנית לתמיכה באורח חיים בריא

דקלה אופיר מנהלת יחידת התזונה והדיאטה  של כרמל מסכמת ואומרת כי:

" ישנה חשיבות קריטית במניעת הפיכתו של מצב "טרום סוכרת" לסוכרת באמצעות שינוי של אורח החיים. זהו למעשה חלון ההזדמנויות האחרון למנוע סוכרת רגע לפני שהיא פורצת. לאחר שהמחלה פורצת, כמעט אי־אפשר להחזיר את הגלגל לאחור.

מילת המפתח בטיפול בסוכרת היא מניעה: אם מאמצים אורח חיים בריא הכולל התנזרות מעישון, הקפדה על משקל גוף תקין ועל תזונה בריאה, עיסוק קבוע בפעילות גופנית ניתן למנוע תחלואה בסוכרת או לפחות לדחות אותה בשנים רבות. כאשר הסוכרת מאוזנת, מרגישים טוב, ואפשר לנהל אורח חיים שגרתי ".

האחות מרינה ורופאי כרמל ביום הסוכרת צילום: אלי דדון

מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

יוחנן וולאך
חדשות היום

תנו קרדיט לקבוצות הפריפריה

יוחנן וולאך, מכוכבי נבחרת ישראל למונדיאל מכסיקו-70', סוקר את השינויים הדמוגרפיים של קבוצות ליגת העל  בעשרות השנים האחרונות.  מרכז הכובד יצא, ובצדק, מגוש דן והתפרס

חדשות היום

עבודות תשתית נרחבות ברחוב מינץ בקרית אתא

העבודות מתבצעות במסגרת שיקום שכונות ותיקות בכל העיר במסגרת תוכנית הפיתוח העירונית, החלה עיריית עיריית קרית אתא בביצוע עבודות תשתית נרחבות ברחוב מינץ כחלק משדרוג

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות