04.12.2021

שבת

אילוסטרציה

בית המשפט: עקצת ? שילמת! (עם ריבית)

התובע רצה למכור את רכבו האישי מסוג BMW. לצורך כך התקשר עם בחור שהבטיח למכור עבורו את הרכב וחתם עימו על זיכרון דברים, שלפיו, לאחר איתור קונה פוטנציאלי, התובע יקבל תמורת הרכב סך של 105,000 ₪. מיד לאחר מכן, הבחור פנה לתובע והודיע לו כי איתר קונה שמוכן לרכוש את הרכב במחיר גבוה מסכום התמורה שסוכמה. לשם השלמת העסקה, ביקש מהתובע להעביר את הבעלות על שם עסק לסחר רכבים בבעלות גברת מסוימת. לתובע הוסבר, כי העברת הבעלות במקרה זה לא תחשב "הוספת יד" וכי רק בדרך זו יוכל אותו קונה לקבל מימון מחברת "מימון ישיר".

התובע טען כי האמין לאותו בחור (שבינתיים נפטר) וחתם על הסכם רכישת רכב, ללא שנרשמה בו התמורה, כשקודם לכן קיבל מהבחור סך של כ- 9,000 ₪ במזומן בלבד. בדיעבד התברר לו כי לאחר החתימה הושלם בהסכם הסכום של 105,000 ₪, כאילו התובע קיבל סכום זה, למרות שמעולם לא שולם לא, וכל זאת בידיעתה של אותה גברת. התובע שלא חשד בדבר, פנה לגברת ואז נודע לו שהרכב כבר הועבר לקונה. לאחר מכן, גם הבחור וגם אותה גברת דחו את התובע בלך ושוב באמירות כי התובע יקבל את כספו בהקדם.

בית משפט השלום בקריות דן בסוגיה האם יש להתבסס על תצהירו של הבחור שנפטר. אחד המקרים בהם ניתן להגיש הודעת נפטר כראיה היא כאשר הדברים שנרשמו על ידי הנפטר הינם בניגוד לאינטרס הכספי- שלו ומטעם זה מתלווה להם סימן של אמת. בית המשפט לא מצא לנכון במקרה זה להכשיר את תצהירו של הבחור ז"ל, שכן הוא היה אחד הנתבעים ולכן היה גורם המעוניין בתוצאת המשפט. 

לעניין העברת הבעלות בדואר- ההוראות המפורסמות לציבור קובעות כי לשם העברת בעלות באמצעות מייפה כוח יש להציג ייפוי כוח, ת.ז מקורית של מיופה הכוח ושל הקונים והמוכרים ורישיון הרכב. יתכן שהתובע השאיר צילום ת.ז שלו ובכך התאפשרה העברת הבעלות. על פניו, נראה כי גם פעולת העברת הבעלות, בוצעה שלא ברשות התובע ובניגוד לדין. 

בית המשפט מצא את העברת הכספים בסכום של 105,000 ₪ במזומן- כצורת העברת תשלום תמוהה ובלתי סבירה, שכן גם לא היה לה כל תיעוד. אותה גברת המחזיקה בעסק לסחר ברכבים בוודאי יודעת כי העברת סכום כסף נכבד במזומן מתוך כספת וללא כל תיעוד הינה בעייתית. בית המשפט מציין כי אם ההעברה הייתה מתבצעת היום, לאחר כניסתו לתוקף של החוק לצמצום השימוש במזומן, היא הייתה מכתימה את העושה בביצוע עבירה, עובדה המלמדת על יחסו השלילי של המחוקק לפעולות כאלו. 

לסיכום, בית המשפט פסק, כי מכיוון שהבחור נפטר והקונה עצמו לא היה מודע להשתלשלות העניינים- התביעה נגדם נדחית. עם זאת, התביעה נגד אותה גברת בעלת העסק לסחר במכוניות- מתקבלת ועליה לשלם לתובע פיצויים בסך של 95,200 ₪ +הפרשי הצמדה וריבית, הוצאות משפט ושכ"ט עו"ד. 

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

הדליקו נר חמישי

ביום בו הודלק נר חמישי של חנוכה, הדליקה האלופה את יריבתה העונה עם דרבי שייכנס לספרי ההיסטוריה של העיר חיפה, האדומים מנגד ממשיכים ביכולת הרעה

חדשות היום

עבודות תשתית ברחוב מינץ בקרית אתא

עיריית קרית אתא מבצעת עבודות תשתית נרחבות ברחוב מינץ. העבודות ברחוב מתבצעות בהמשך לעבודות ברחוב בן עמי , יצחק שדה והרצוג במסגרת תוכנית הפיתוח לשיקום

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות