04.12.2021

שבת

אילוסטרציה

בית המשפט העליון הכריע: מה נכלל בהסכם הקבלני של סולל בונה ?

בית משפט העליון נאלץ להכריע בתביעה שעניינה מכרז של משרד השיכון לבניית יחידות דיור ביישוב הקהילתי צור יצחק. בעקבות הזכייה, סולל בונה התקשרה בהסכם עם חברה בשם בילדקו הנדסה (מהעיר נשר). בשלב מסוים בילדקו נכנסה לקשיים ואז נכנסה לתמונה חברת סלים לחאם יזמות ובנייה (מנצרת) והתחייבה להיכנס בנעליה של בילדקו, לבנות את הפרויקט בצור יצחק ולהשלים עבודה בצור נתן. 

הפרויקט בצור נתן הושלם אבל בין הצדדים נתגלעו מחלוקות. סולל בונה חילטה את הערבות שמסרה לה לחאם ושני הצדדים הגישו תביעות הדדיות בסך של 8 מיליון ₪. המחלוקת העיקרית שבה דן בית המשפט המחוזי הייתה האם ההסכם הוא פאושלי או למדידה? חוזה פאושלי משמעו מחיר כולל- הקבלן מתחייב למסור את הפרויקט תמורת מחיר מוסכם לגבי כל מה שקבוע במפרט הטכני. כל עבודה שלא כלולה בו- אינה נחשבת במסגרת המחיר הפאושלי ותחשב עבודה נוספת. הסכם למדידה- הסכם הכולל כתב כמויות המפרט מחיר ביחס לכל עבודה שיש לבצע ובסוף משלמים לפי העבודה שנעשתה בפועל.

בית המשפט הפך בהסכם, אך לא נמצאה בו המילה "פאושלי", אבל אין ספק שההסכם אכן היה פאושלי. כך עלה מכוונת הצדדים וכך גם מובן מסעיפים אחרים בהסכם. העליון קבע כי למעשה המחלוקת היא על היקף העבודות אשר נכללו בהסכם הפאושלי. ממועד קבלת ההצעה ועד לחתימת ההסכם נכנסו לתוקפן תקנות התכנון והבנייה החדשות (תקנות המרפסות) שקובעות ששטח המרפסות אינו חלק מאחוזי הבנייה וניתן להוסיף את אותם אחוזים לשטחי הדירות ולהגדיל את שטחי המרפסות והדירות בהתאמה. השינויים הללו גררו תוספת של 804 מ"ר שטחי בנייה. סולל בונה טענו כי ההסכם הפאושלי כלל גם את התוספות הללו. 

בית המשפט קיבל את טענת סולל בונה שלחאם הסכימה לתכתיב של סולל בונה שהסכום הכולל (הפאושלי) יכלול גם את התוכניות החדשות. נקבע, כי סולל בונה ניצלה את המצוקה אליה נקלעה בילדקו. סולל בונה הפעילה לחץ כלכלי אבל אם לחאם רצתה לטעון כי הייתה פה כפייה היא הייתה צריכה לעשות זאת בהקדם, דבר שלא נעשה על ידה.

מהראיות עלה כי לחאם עצמו 'עשה סצינה' במעמד החתימה על ההסכם וגם לא חתם על התוכניות החדשות, אבל בסוף הוא נכנע לדרישה של סולל בונה וחתם על ההסכם שכלל במחיר שלו (32.6 מיליון ₪) גם את התוכניות החדשות. לחאם טען כי במעמד החתימה הובטח לו שישולם לו בנפרד על התוספות אבל מכיוון שהדבר אינו כתוב הוא אינו רלוונטי. בית המשפט קבע כי לחאם חתם על ההסכם, גם אם זה היה מתוך כניעה לדרישתה של סולל בונה כי התמורה תהא על פי התוכניות החדשות. נקבע כי סולל בונה לא תשלם תמורה נוספת בגין השנויים. עם זאת, היא תשפה את לחאם על הוצאות תקורה עודפות שנגרמו ללחאם עקב התארכות הבנייה, שלא באשמתה, בסך של כ- 613,000 ₪ ותשלם לה הוצאות משפט בסך של כ- 150,000 ₪. 

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות