28.01.2022

יום שישי

אילוסטרציה

בית המשפט: אפילו לעורכי דין יש זכויות

התובע הוא עורך דין שכיר, שעבד במשרד עורכי הדין של הנתבע, כ-16 שנים.
בתחילה הכל היה ורוד ועל מי מנוחות ואילו ב- 3-4 שנים האחרונות הנתבע החל לשלם לו באיחור את המשכורת בכל פעם וגם לא שילם באופן מסודר, כלומר חלק הועבר בשיק וחלק הועבר במזומן.
הדבר גרם לבעיות כלכליות לתובע, שהינו אב ל- 3 ילדים ואמור לפרנסם. בנוסף, כאשר התובע ביקש לקחת משכנתא מהבנק נאמר לו כי מכיוון שהמשכורת שלו אינה סדירה בדפי החשבון- אין לו אפשרות כזו. הדבר גם יצר חיכוכים בינו ובין אשתו.

התובע ניסה לדבר עם המעסיק שלו במשך תקופה ארוכה, גם בעל פה וגם בכתב והמעסיק מצידו אמר לו לא לדאוג וכי הדברים יסתדרו.
מכיוון שהתובע עבד במשרד תקופה ארוכה והיה חשוב לו לשמור על יחסים תקינים עם המעסיק הוא המתין באורך רוח על מנת שהדברים אכן יסודרו והמשכורת תשולם בזמן.
המעסיק מצידו טען שהתובע התפטר מרצונו ובאופן מפתיע ורק בגלל שרצה לעזוב את העבודה ולפתוח משרד עם אשתו שגם היא עורכת דין.

בית הדין האזורי לעבודה בחיפה קיבל את התביעה ופסק כי אכן הסיבה היחידה שבגללה התפטר התובע הייתה הלנות שכר חוזרות ונשנות ולכן הוא נחשב כמו מי שהתפטר בגלל הרעת תנאים.
אם היה זה איחור חד פעמי במשכורת- לא ניתן היה לומר שהוא לא יכול להמשיך בעבודתו. אבל, במקרה כזה, שכל חודש אין וודאות לגבי השכר או כאשר השכר לא משולם כלל מזה כמה חודשים- אז באמת לא ניתן לדרוש מהעובד שימשיך לעבוד בצורה כזו, שכן זכותו של העובד לקבל משכורת בזמן היא זכות בסיסית.

המעסיק ניסה לטעון שהתובע פשוט הסכים, בהתנהגותו, לקבל שכר באיחור.
בית הדין לעבודה ציין כי גם לעורך דין מוקנות זכויות שאי אפשר לוותר עליהן. גם אם מדובר בעורך דין ותיק ומנוסה, הוא עדיין נחשב לעובד ועדיין מגיעות לו כל הזכויות הבסיסיות בקשר לכך.
בית הדין מציין כי עורכי הדין הוותיקים (המעסיקים) צריכים לכבד את חבריהם למקצוע ולפעול בהתאם לחוק לעניין העסקתם ושכרם.

לעניין טענתו של המעסיק, שהתובע עזב כי רצה להקים משרד חדש עם אשתו- הרי שהטענה אינה נכונה. ראשית, הוא בכלל התחיל לעבוד כשכיר במקום אחר והתנהגות זו אינה פסולה. בית הדין ציין כי אי אפשר לדרוש מעובד שיתפטר מיידית ברגע שיש לו הרעת תנאים בעבודה ועוד לפני שבירר על מקום עבודה חליפי והגיוני שהוא יתמרן את עצמו למצב שבו הוא לא יוותר ללא מקור מחייה ולא יגיע למצב של "קירח מכאן ומכאן". בית הדין פסק לתובע: השלמת פיצויי פיטורין בסך של 127,314 ₪, פיצויי הלנה בסך של 15,000 ₪, הפרשות על חשבון תגמולים בסך של 12,539 ₪, פדיון דמי חופשה בסך של 16,142 ₪ והוצאות משפט בסך של 15,000 ₪.

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
1 תגובה
Oldest
Newest הכי מדורג
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות
isabella

מי שקורא את העדות הזו היום צריך לחגוג איתי ועם משפחתי כי הכל התחיל כבדיחה עבור אנשים מסוימים ואחרים אמרו שאי אפשר שאני נשוי במשך שש שנים לאף ילד מלבד הרופא אמר שיש לי ספירת זרע נמוכה אז אשתי מבקשת להתגרש, היא הייתה חולה ועייפה להיות איתי ניסיתי בכל כוחי אבל שום דבר לא חשבתי שלא אראה אותה שוב עד שפגשתי חברה ותיקה שלי שסיפרה לי על אשף בשם ד"ר אלבה, היא נתנה לי את כתובת הדוא"ל שלו ואת מספר הטלפון הנייד שלו. יצרתי איתו קשר והוא הבטיח לי שאשתי תחזור אלי תוך שלושה ימים אם רק אהיה מוכן לשלם את המסים שאשתף איתם פעולה ליום אחד בלבד והוא הכין לי קסם אהבה ותרופה אחרונה והוא אמר לי את זה . אשתי תחזור. בבוקר שמח מאוד, אשתי הגיעה בבכי והתנצלה ואמרה שזו עבודת השדים, אז עדיין נדהמתי מהנס הזה, לא יכולתי לדמיין זאת, אבל ברגע שסיימתי לכתוב, חודשיים אחר כך אשתי נכנסתי להריון זה היה כמו נס אז אל תתבייש כי הוא עשה את זה בשבילי ואני מאמין שהוא יכול לעשות את זה גם בשבילך. אם אתה זקוק לעזרתו, אתה יכול לפנות למייל שלו: [email protected] WhatsApp: +2349039885856 ד"ר אלאבה מטפל גם ב: פוריות, HIV / איידס, הרפס 1/2, סרטן, הפטיטיס B, אם אתה רוצה להיכנס להריון