07.07.2022

יום חמישי

קניון הסינמול קרדיט: Rav https://bit.ly/3Fo86LG

בית המשפט אסר על הצבת עגלת קפה במרכזית המפרץ

סינמול הוא קניון הנמצא באזור הצ'ק פוסט בחיפה, ושייך ללב המפרץ בע"מ. בשנת 2007 הודיעה עיריית חיפה ללב המפרץ, כי היא מתכוונת להפקיע חלק מהאדמה ששייכת ללב המפרץ ולבנות עליה מרכז תחבורתי, ממש בסמוך לקניון. חברת לב המפרץ בע"מ התנגדה לביצוע ההפקעה ובעקבות ההתנגדות, הושג לבסוף הסכם בין הצדדים (חברת יפה נוף וחברת לב המפרץ). באותו הסכם צוין, כי יפה נוף מבהירה שהיא מוסמכת לפעול בקשר עם ההפקעה ומתחייבת לתת ללב המפרץ 400 מקומות חניה, לחבר את מרכז התחבורה בגשר לקניון, לשלם פיצוי בגין ההפקעה וכן, להתחייב כי היא לא תבצע שום פעילות עסקית או מסחרית החורגת מהמותר בתוכניות וכי הפעילות המותרת היא רק הצבת מכונות אוטומטיות לממכר שתייה וכריכים בלבד.

בשנת 2020 התקבלה החלטה ממשלתית להעביר פרויקטים תחבורתיים מיפה נוף לחברות ממשלתיות אחרות וביניהן נתיבי איילון. עקב כך, החלה נתיבי איילון לנהל ולהפעיל את מרכז התחבורה הצמוד לקניון סינמול. מנכ"ל לב המפרץ פנה אל נתיבי איילון, לאחר שקיבל ידיעות על כוונתם להקים מזנונים במרכזית המפרץ, וכי אף יצא סיור ספקים בנושא הקמת מזנונים/ בתי קפה, וזאת למרות ההסכם בין הצדדים, לפיו חל איסור על הקמה שכזו. בשנת 2021 הגישה לב המפרץ תביעה כנגד הצבת בתי קפה/ מזנונים בתחום זה וכן, הגישה בקשה לסעד זמני, כלומר, לאיסור על הקמת מזנונים/ הצבת עגלות עד לבירור התביעה העיקרית (כלומר שלא יפתחו בינתיים עגלות קפה ויתקשרו לשם כך עם ספקים ואז למעשה יציבו עובדות בשטח ויהיה קשה יותר להוציאם). 

לב המפרץ טענה מצידה, כי כל ההתחייבויות החוזיות של יפה נוף הועברו גם לנתיבי איילון והיא צריכה לכבד אותם. כמו כן, לטענתה, לא מדובר רק על כיבוד הסכם אלא גם על כך שההתחייבות ניתנה כנגד ויתורה של לב המפרץ על זכויותיה במקרקעין ולכן הפרת החוזה במקרה כזה הינה חמורה. כמו כן, לטענתה, ניתן להסתפק בהצבת מכונות שתייה ומזון אוטומטיות, שאליהן היא אינה מתנגדת. נתיבי איילון טענו מצידם, כי הפגיעה שנגרמת לנוסעים מבוגרים ובעלי מוגבלויות היא גדולה כיוון שהם אינם מקבלים שירותי מזון ושתייה. בנוסף, מדובר בסך הכל בעגלת קפה ולא בהקמת קניון מתחרה. בכל מקרה, לטענתה, ניתן היה לאשר לה להפעיל עגלה זמנית כיוון שלא מדובר ביצירת מצב בלתי הפיך.

בית המשפט המחוזי בחיפה קבע, כי ההתחייבות שלקחה על עצמה יפה נוף רלוונטית כיום גם לנתיבי איילון. בנוסף, יש לקחת בחשבון כי לב המפרץ מעוניינת לשמור על המצב הקיים ולהגן על זכות חוזית שלה. נכון, מצד אחד ישנו ציבור נוסעים שלם כמו בעלי מוגבלויות שאין להם פתחון פה ויש להביא את טובתם בחשבון, מצד שני, יש לשמור בנסיבות אלה על זכותה החוזית של לב המפרץ. לפיכך, הורה בית המשפט על צו מניעה זמני האוסר בינתיים לפתוח עגלת קפה חנות / מתקן למכירת מוצרי מזון בשטח מרכז התחבורה. 

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי

שתפו עכשיו

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות