04.12.2021

שבת

אילוסטרציה

בית המשפט: אורח במלון יוקרתי לא אמור לצפות מפגש עם נחש

מלון סטאי בכנרת הוא מלון יוקרתי אל מול נופי הכנרת והרי הגולן. התובעים- זוג הורים וילדיהם בילו במלון בחופשה. במהלך שהותם בבריכה האב הבחין באורח בלתי צפוי- נחש שיצא מחריצי הדק בסמוך לבריכה וזחל לכיוון ילדיו. הילדים נבהלו, ולטענת האב, כתגובה מהירה וספונטנית, ובמטרה להגן על ילדיו ועל יתר האורחים שהיו במקום, הוא חש לעבר הנחש ותפס אותו. הנחש בתגובה הכיש את האב על כף ידו. 

המשפחה תבעה את המלון וטענה כי הם זכאים לפיצוי- קודם כל בשל הפגיעה שנגרמה לאב וכן פיצוי בגין נזק לא ממוני שנגרם להם. בעבור הפגיעה שנגרמה לאב הם ביקשו לקבל פיצוי בסך של 30,000 ₪ ואילו בעבור כל אחד מבני המשפחה הנוספים הם ביקשו לקבל סך של 10,000 ₪. בנוסף, הם טענו כי הם נאלצו לעזוב את המלון בעקבות האירוע ובכך גם ירדה לטמיון עלות שהייה של לילה אחד (2,500 ₪). 

בית המלון מצדו טען כי יש לדחות את התביעה. לטענתו, האב, מסיבות השמורות עימו, בחר ללכוד נחש בידיים חשופות במקום להזעיק את אנשי הצוות כדי לטפל בעניין. בנוסף, לטענת בית המלון, המלון לא הפר חובה כלשהיא כלפי התובעים ולכן אין לחייב אותו לשלם פיצויים. בנוסף, לטענת המלון, הנזקים שהתובעים טענו להם מופרזים ומשוללי כל אחיזה במציאות. 

בית משפט השלום בקריות קבע, כי יש לקבל את התביעה, אך יש לפסוק לתובעים סכומים פחותים באופן משמעותי מכפי שהם ביקשו. אין ספק שבזמן שהייתם של התובעים במלון תפס האב נחש וכתוצאה מכך הוכש. הוויכוח הוא על הנסיבות שגרמו לאב לתפוס את הנחש. בעוד שבית המלון טען שהאב לכד את הנחש שלא לצורך ותוך הסתכנות מרצון, האב טען כי הוא הגיב בספונטניות לבהלת הילדים בעת שראו את הנחש. 

בית המשפט קבע, כי טבעי שאדם ששוהה במלון יהיה עם משפחתו ולא ישוטט בתחומי המלון במטרה ללכוד נחשים. סביר ביותר להאמין לאב שסיפר כי בהלה אחזה בילדיו כשראו את הנחש, גם אם הנחש הוא קטן ממדים. אמת היא, שיתכן והאב היה צריך לנהוג אחרת למראה הנחש. בפניו עמדו חלופות אחרות כמו הרחקת הילדים מהמקום ולאו דווקא לכידת נחש כשאינו מיומן לכך. אבל עם זאת, האחריות היא של בית המלון לדאוג כי נחשים לא יכנסו לתחומו ובוודאי שאם יש נחשים באזור- עליו להזהיר את באי המלון מפני האפשרות של הימצאות נחשים וזוחלים שם ועל האופן שבו האורחים צריכים לנהוג במפגש בלתי צפוי בין אדם לנחש. לסיכום, אמנם בית המלון נמצא אחראי אבל גם התנהגותו של האב תרמה להכשה ולכן בית המשפט פסק למשפחה פיצוי בסך של 6,500 ₪ בלבד (כולל שכ"ט עו"ד והוצאות משפט). 

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

הדליקו נר חמישי

ביום בו הודלק נר חמישי של חנוכה, הדליקה האלופה את יריבתה העונה עם דרבי שייכנס לספרי ההיסטוריה של העיר חיפה, האדומים מנגד ממשיכים ביכולת הרעה

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות