23.09.2021

יום חמישי

אילוסטרציה

ביקש לפשוט רגל ונתפס עם הכסף בבית הימורים

אדם הגיע למצב של חובות מעל 4,000,000 ₪. אותו אדם (נקרא לו- 'החייב') הוא גרוש בן 66, אב לחמישה ילדים בגירים ומתגורר לבדו בחיפה. בנוסף, הוא גם התגלה כנשא וירוס האיידס, אינו עובד ומתקיים מקצבת הבטחת הכנסה וילדיו מסייעים לו ברכישת מוצרי מזון, סיגריות וכו'. חובותיו נוצרו עוד לפני 40 שנה, כאשר הוא היה מכור להימורים. הוא היה נותן צ'קים לאנשים, לוקח מהם כסף מזומן ומשתמש בכסף להימורים. גם כאשר ניסה, אחרי שנים, לשלם את החובות הוא לא הצליח בגלל הריביות הגבוהות שנוצרו עם השנים. 

אותו חייב הגיש בקשה להיות מוכרז כפושט רגל. היתרונות בהליך הזה הם שבסופו, ניתן צו הפטר ולמעשה מוותרים לך על חלק או על כל החובות. המנהל המיוחד שמונה המליץ לאשר לו להיות פושט רגל, ואולם, לאחר זמן מה משטרת ישראל תפסה אותו בבית הימורים עם הכסף שיש בידו (בגובה קצבת ההכנסה שניתנה לו). לכן, גם המנהל המיוחד וגם אחד הנושים ביקשו שלא יינתן לו אישור לפשיטת רגל. 

מסתבר שלפני כמה שנים אותו חייב הציג עצמו בפני אנשים כבעל סמכות מטעם המועצה הדתית, אשר מוסמך למכור קברים/ מקום קבורה וקיבל בתמורה כספים. כך היה גם במקרה של נושה מסוים שקנה חלקת קבר לחמותו. החייב לא נתן כל מקום קבורה עבור חמותו של הנושה ומשהתבררה התרמית, הנושה הגיש נגדו תלונה במשטרה, החייב נעצר וניתן פסק דין לטובת הנושה. החייב אף נכנס לכלא ל 6 חודשים וחייב עד היום פיצוי כספי לנושה. 

החייב מצידו טוען כי הוא אדם מבוגר וחולה, אינו עובד לאור מצבו הבריאות ומתקיים מהבטחת הכנסה, הוא אומר כי הוא ריצה את עונשו, לקח אחריות על מעשיו והוא עומד בצו התשלומים ומתנהל כדין. הוא מבקש לקחת בחשבון את זכותו לפתוח דף חדש וחושב שהנושה מחמיר איתו יותר מדי ולכן, לדעתו, אין לבטל את הליך פשיטת הרגל. 

בית המשפט המחוזי בחיפה ביטל את הליך פשיטת הרגל וציין שלא ברור מדוע סבור החייב שזכותו לפתיחת דף חדש גוברת על זכותו של הנושה לקבלת כספים שנלקחו ממנו במרמה. מצד אחד, החייב מתאר מצב כלכלי קשה, אך, מאידך, הוא נתפס בבית הימורים כאשר בידיו 1,800 ₪- סכום השווה לרוב הקצבה החודשית, אותה הוא מקבל מהמדינה. הוא לא יכול לטעון כי הוא השתנה והשתקם כאשר בסופו של דבר הוא לא שינה את דרכיו. 

נראה שהחייב לא מפנים את האחריות הכלכלית שהליך פשיטת הרגל מבקש לקדם. חייב שנכנס להליך פשיטת רגל זוכה להגנה מפני הנושים שלו, אבל בתמורה עליו לעמוד בחובותיו לקופת ההליך, לנהל אורח חיים חוקי ההולם את האיזון בין צרכיו לבין אלו של הנושים. הליכי פשיטת רגל ממומנים ברובם מהקופה הציבורית, לכן, חייב שלא לוקח את האחריות המצופה ממנו, אין לו מקום להמשיך בהליך פשיטת הרגל. במקום לנצל את ההזדמנות לפתיחת דף חדש בחייו, החייב בחר להתנהל בצורה עבריינית בדיוק כפי שעשה בעבר ולכן הבקשה שלו לפשיטת רגל- נמחקה. 

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

מצוינות ניהולית: עיריית מגדל העמק סיימה את החציון באיזון תקציבי כמסורת בשנים האחרונות

עיריית מגדל העמק הנמצאת בתוכנית מצויינות ארגונית ובתוכנית המראה של משרד הפנים מציגה מצויינות ניהולית ומקצועית בניהול תקציב הרשות בשנים האחרונות כפי שסיימה בהצלחה ובאיזון

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות