19.01.2022

יום רביעי

אילוסטרציה

ביקש היתר לבניית ממ"ד והועדה הורתה לו להרוס את החניה

אדם ביקש לקבל היתר לבניית ממ"ד ואף מרפסת מקורה. לאחר שהגיש בקשה להיתר, נענה כי היא תאושר לו אבל רק בתנאי שהחניה שלו (הכוללת קירוי) יסומנו להריסה, מאחר ולא ניתן לאשרם ובנוסף תסומן גם הגדר שלו להעתקה למקום אחר. בתגובה הוא הגיש ערר לוועדת ערר מחוזית לתכנון ובניה.

לטענתו, החניה המקורה אושרה בהיתר בשנת 1968. אמנם נרשם שההיתר הוא לשלוש שנים, אבל לא הייתה כוונה להורות על הריסתו. בהתאם להיתר, נבנו מספר מבנים ללא היתר ברחוב וביניהם מחסן חיצוני וסגירת מרפסת. עוד הוא טען, כי אין באפשרותו למקם את החניה במקום אחר במגרש, גם לא בחלקו האחורי. לדבריו, הוא רק ביקש לקבל היתר לממ"ד ואין מקום לדרוש ממנו כתנאי הריסה של הגדר הקיימת או של מבנה החניה רק בשל כיוון שהגיש בקשה להיתר לממ"ד.

הוועדה המקומית טענה, כי חניה ניצבת, כמו שלו, היא מסוכנת ורצוי להימנע בכל דרך מתכנון חניה כזו. על כן, בעת שמאושר ממ"ד ומוגש היתר, ראוי לתכנן מחדש גם את החניה. לדעתה, כדאי פשוט להרוס אותה כבר עתה. הועדה הפנתה לפסיקה בה נקבע כי מהנדס העיר רשאי לדרוש הריסה של חלקים בבניין שאינם חלק מהבקשה להיתר אם קיים קשר בין החלק האמור ובין נושא ההיתר.

ועדת הערר קיבלה את הערר. מבנה החניה מופיע בהיתרי בנייה שונים שניתנו לאורך השנים. אכן, במצב התכנוני כיום לא ניתן היה לאשר את מבנה החניה במיקומו הקיים, אולם, ההיתר ניתן לפני שנים רבות. בנוסף, אין חובה לכלול בבקשה להיתר חלקים קיימים במבנה, שנבנו לפי היתר, ואשר לגביהם לא מתבקש ההיתר. חוק התכנון והבנייה אינו דורש ממבקש הייתר להגיש בקשה גם עבור חלקים קיימים שאינם חלק מההיתר המבוקש ואשר אושרו בעבר בהיתר בנייה. 

הבקשה שהוגשה בעניין הממ"ד אינה נוגעת כלל למקום החנייה הקיים. מבנה זה נבנה בהיתר, בהתאם לתוכניות שחלו בעת הקמתו ומשלא מתבקש כל שינוי בהסדרי החניה במגרש, ולא נדרשת כל עבודה בעניינו, אין מקום להחיל עליו דרישות של תוכנית חדשה. אכן, מהנדס העיר רשאי לדרוש הריסה של חלקים בנויים הקשורים לבנייה המבוקשת, אבל הוא אינו חייב לדרוש זאת. גם כאשר הבנייה אותה מבקשת הוועדה להרוס אינה בלתי חוקית, קיימת סמכות לדרוש את הריסתה, אבל הדבר ייעשה רק במקרים בהם קיימת הצדקה כבדת משקל לדרישה כזו. 

במקרה זה, הבנייה שהריסתה מבוקשת אינה בנייה בלתי חוקית אשר נבנתה ללא היתר, לכן, הגם שרשאי מהנדס העיר להתנות את ההיתר בהריסתה, אין הוא מחויב לכך ובכל מקרה יש להפעיל שיקול דעת. נקבע, כי אין הצדקה להריסה או לסימון להריסה של מבנה החניה וכך גם לעניין הגדר. הגדר נבנתה בהיתר ואין מדובר בבנייה לא חוקית. נכון לעת הזו החניה והגדר יישארו במקומן הנוכחי. 

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

עיריית קריית מוצקין זוכת חמשת הכוכבים במקלוט ומיגון ממשיכה בהיערכות למיגון ומציבה מיגוניות בגני הילדים

ראש העיר, חיים צורי: ״הבטחון והבטיחות שלכם חשובים לנו״ ״האומיקרון לא יעצור אותנו מלהשקיע והפעם הצבנו מיגוניות כחלק מהיערכות לחירום בגן הילדים ורה ויצמן״, אמר

יוחנן וולאך
חדשות היום

תנו קרדיט לקבוצות הפריפריה

יוחנן וולאך, מכוכבי נבחרת ישראל למונדיאל מכסיקו-70', סוקר את השינויים הדמוגרפיים של קבוצות ליגת העל  בעשרות השנים האחרונות.  מרכז הכובד יצא, ובצדק, מגוש דן והתפרס

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות