18.05.2022

יום רביעי

אילוסטרציה

ביזיון: הפרו צו של בית משפט וישלמו על כך

בתביעה מסוימת של פירוק שיתוף במקרקעין, הוצא צו זמני נגד הנתבעים, שאוסר עליהם לבצע עבודות בנייה, וגם לא הכנה לעבודות בנייה מכל מין וסוג, ובאופן כללי, נאסר עליהם לעשות כל שינוי במצב הפיזי הקיים באותו שטח. אבל, הנתבעים לא כיבדו את צו המניעה הזמני, אלא להיפך- המשיכו בביצוע עבודות בנייה גם לאחר שהומצא להם הצו הזמני, ולטענת התובעים- הם בנו קומה שלמה ו"חצי בניין" וכן ביצעו עבודות נוספות. התובעים הגישו בקשה לביזיון בית המשפט.

בית משפט השלום בקריות דן בהליך זה של ביזיון בית המשפט. זהו הליך מיוחד שנמצא באזור הדמדומים בין הליך אזרחי לבין הליך פלילי. מטרתו של ההליך היא להביא לקיומם של צווים שניתנים על ידי בית המשפט, ולהוציאם מן הכוח אל הפועל על ידי קנס או מאסר. המטרה של ההליך הזה אינה להעניש את מי שלא מקיים צווי בית משפט, אלא לגרום לו לבצע מעשה או לחדול ממעשה

במקרה זה, רק חלק מהנתבעים ביצעו עבודות במקרקעין, אך, בית המשפט קבע כי כל הבעלים של המקרקעין אחראים לנעשה על אדמתם והם היו צריכים למנוע את עבודות הבנייה, כפי שצווה עליהם. מכיוון שהם התעלמו מהבנייה, הם הפכו בעצמם לשותפים בהפרה של צו בית המשפט, גם אם לא הם אלה שביצעו בפועל את הבנייה. האחריות היא של כל הבעלים (חוץ מנתבע אחד שהיו בידיו אישורים רפואיים שהוכיחו כי הוא לא היה מעורב).

לטענת הנתבעים, הם "רק עטפו" את המבנה בבלוקים. בית המשפט ציין כי הם רק מנסים לייפות את העובדה הברורה- שלאחר מתן צו המניעה, הם ביצעו עבודות בנייה נוספות, על ידי סגירת המבנה בבלוקים. בית המשפט ציין, כי אם זו לא עבודת בנייה בניגוד לצו המניעה, לא ברור עבודת בנייה מהי. בית המשפט לא קיבל את טענותיהם של הנתבעים בדבר חוסר הבנה של צו המניעה ולא את טענתם כי הדבר נעשה רק כדי "למנוע נפילת ילדים מהמרפסת".

בית המשפט הגיע למסקנה שהצו הופר, וחמור מכך, גם לאחר הגשת הבקשה לביזיון ותוך כדי ההליכים הקשורים בזה, הוסיפו הנתבעים וביצעו עבודות נוספות להשלמת המבנה (עבודות טיח לחזית המבנה וסגירת פתחי קומת הקרקע באמצעות זכוכית). נמצא, כי הנתבעים גם ממש בנו קומה נוספת מעל המבנה שהיה קיים ערב מתן צו המניעה(!). הפרת הצו לא הייתה מקרה חד פעמי אלא מעשה בוטה ומתמשך. בית המשפט חייב כל אחד מהנתבעים בקנס מיידי של 10,000 ₪ ובמידה ויפרו שוב את הצו- עוד 15,000 ₪ (לכל אחד מהם), וכמובן חייב אותם גם בהוצאות משפט. 

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי

שתפו עכשיו

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות