12.04.2021

יום שני

הגן הלאומי תל דור. צילום: יוסי אוזן רשות הטבע והגנים

בחירות רביעיות? 4 אתרים חדשים

בוחרים בטבע: רשות הטבע והגנים מתחדשת עם 4 אתרי טבע ומורשת חדשים למען המטיילים לקראת יום הבחירות: גן לאומי תל דור, עין חניה, חאן שער הגיא, גן לאומי מגדל צדק*ארבעת האתרים החדשים יפתחו לציבור הרחב לראשונה החל מיום הבחירות

הציבור הרחב מוזמן ליהנות מחידושים רבים שהושקו בשנה האחרונה באתרים קיימים וממגוון פעילויות מיוחדות בגנים לאומיים ובשמורות טבע ברחבי הארץ. מגוון חניוני לילה יפתחו לציבור הרחב ערב הבחירות (22.3) לטובת הציבור המעוניין לשלב לינה בבילוי המשפחתי.

בשל הגבלות הקורונה והנחיות התו הסגול, כניסה לאתרים תתאפשר רק בהרשמה מראש באמצעות אתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים  יום השבתון ביום הבחירות (23 במרץ) הוא גם הזדמנות לשלב טיול באתרי הטבע והמורשת עם משפחה וחברים. במסגרת זאת רשות הטבע והגנים תפתח לראשונה למען המבקרים החל מיום הבחירות  4 אתרים חדשים: גן לאומי תל דור, עין חניה בנחל רפאים שבגן הלאומי הרי יהודה, חאן שער הגיא וגן לאומי מגדל צדק (ראש העין). אתרים אלו נפתחים לציבור הרחב לאחר ביצוע עבודות פיתוח נרחבות שהתפרשו על פני מספר שנים במסגרתן פותחו תשתיות לרווחת המטיילים, שבילי טיול ומוקדי ביקור מרתקים וייחודיים בכל אתר.בתוך כך רשות הטבע והגנים מציעה ליום הבחירות מגוון פעילויות וההפעלות מרתקות שהושקו השנה ומתאימות לכל המשפחה ולהנחיות הקורונה, בעשרות גנים לאומיים ושמורות טבע ברחבי הארץ. לטובת מטיילים המעוניינים לנצל את יום השבתון גם ללינה בחיק הטבע במסגרת הטיול, רשות הטבע והגנים תפתח לרישום והזמנה מגוון חניוני לילה בערב יום הבחירות (יום שני, 22 במרץ) . בין החניונים שיפתחו:

חי בר יטבתה, חאן בארות, תל ערד, ממשית, מצדה מערב, הבשור (פארק אשכול), אכזיב, חורשת טל, חוות משמר הכרמל וגן השלושה, נחל עמוד ומבצר יחיעם. בשל הגבלות הקורונה והנחיות התו הסגול, הכניסה לאתרים תתאפשר רק בהרשמה מראש באמצעות אתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים.

האתרים החדשים של רשות הטבע והגנים שיפתחו רשמית ביום הבחירות: גן לאומי תל דור – אתר ייחודי בחוף עם נוף עוצר נשימה ובו טבע ומורשת, ים ויבשה, עבר עשיר והווה. ממוקם בסמוך לשמורת טבע חוף הבונים על רכס כורכר בדרום חוף הכרמל ובמערבו מפרצים חוליים. בטיול בתל דור, עיר הנמל העתיקה, ניתן להתוודע למגוון נושאים מעניינים: לים, לאדם שבוחר לחיות בקרבתו, לחשיבות של שימור העבר והמורשת ולמשימת השמירה על הסביבה הימית והחופית שלנו. ברגל אחת בעבר ואחת בהווה מוזמנים המבקרים לסייר לאורך חוף מפורץ יפהפה, לעלות על רכס הכורכר, לגלות את ההיסטוריה המרתקת של עיר הנמל דור, שבה נמצאו יותר מ־20 ספינות טבועות, ולהכיר  את עושר השמורה הימית היום. באתר ישנם גם שרידי יסודות של מקדשים גדולים שנבנו במאה השנייה לספירה – כל מקדש התנשא לגובה של כ-30 מטר. בנוסף, תוכלו לצפות בשרידי תיאטרון מהתקופה הרומית בקוטר של כ-60 מטר. למידע נוסף

עין חניה – עין חניה בנחל רפאים שבגן הלאומי הרי יהודה, הוא פינת חמד המשלבת מעיין ובריכה עתיקה מלאה מים, אתר ארכיאולוגי ונוף תרבות של חקלאות מסורתית. אמות משוחזרות מוליכות את המים לבריכת השקיה עתיקה, המשמשת לרחצה. האתר נפתח לאחר ביצוע עבודות שימור ופיתוח של רשות הטבע והגנים, הרשות לפיתוח ירושלים ורשות העתיקות. זאת עם חפירות ארכיאולוגיות שערכה רשות העתיקות בהן נחשפו מערכת מים מהמרשימות בישראל, שתי בריכות מים מהתקופה הביזנטית ונימפיאון (מזרקת מים) מהתקופה הרומית. מערכת המים מזינה את הבריכות שבמקום כבימים עברו. בתוך כך שוקמו הטרסות הישנות שבמקום וניטעו בהן עצי בוסתן.הממצא הבולט ביותר שהתגלה בעין חניה מתקופת בית ראשון הינו שבר של כותרת עמוד בסגנון יווני – סמל אופייני למבנים ולנחלות של מלכי בית ראשון. לאחר חורבן הבית הראשון, חודשה ההתיישבות באתר, והממצא הבולט ביותר מתקופה זו, הוא מטבע כסף נדיר, מהקדומים שהתגלו עד כה בסביבות ירושלים – דרכמה שנטבעה באשדוד על ידי השלטון היווני, בין השנים 420 ל-390 לפנה"ס.  למידע נוסף


חאן שער הגיא – האתר הלאומי פותח ומנוהל על ידי רשות הטבע והגנים ומנציח את מורשת מבקיעי הדרך ומלווי השיירות לירושלים הנצורה במלחמת העצמאות. מרכז המורשת החדש מאפשר למבקרים בו להיחשף ולהכיר מקרוב ובאופן חוויתי ועוצמתי את הדילמות איתן נאלצו להתמודד מלווי השיירות ואת הערכים שהובילו אותם להמשיך בנחישות ובמסירות למרות התופת, למען אחיהם הנצורים בירושלים ולמען העם היהודי בכלל.  
הביקור במרכז נמשך לאורך 5 תחנות מרכזיות בהן: מיצג פתיחה וסרטון עדויות לוחמים, היכרות ראשונית בלתי אמצעית עם הקשיים של מלווי השיירות והנהגים בדרך אל ירושלים בשלוש עמדות אינטראקטיביות: עמדת הקשר בה לומדים על התקשורת בעת מלחמת העצמאות ומפענחים הודעות מוצפנות, עמדת הנהג בה לומדים מה היו הסחורות שנשלחו לירושלים ועם מה התמודדו נהגי השיירות, ועמדת המפקד, בה מתבקשים המבקרים לקבל "תחת אש" החלטות בנוגע להובלת השיירות. בנוסף, ישנה עמדת תחנה חווייתית המדמה נסיעה ברכב משוריין בדרך לירושלים בתקופת הלחימה, תוך האזנה לסיפורה המרגש של חובשת וגם מיצג סיום בו המבקרים יוכלו לבחור בערכים שמניעים אותם אל מול הערכים שהניעו את מלווי השיירות.
למידע נוסף


גן לאומי מגדל צדק (ראש העין) – ריאה ירוקה חיונית במרכז הארץ, בה מרחבים של טבע, נוף ומורשת בת אלפי שנים. בראש הגבעה החולשת על "מעבר אפק", ששימש את העוברים בדרך הים הקדומה, נמצאת מצודה עתיקה בה ניתן לבקר ולהתרשם מתצפית נוף מרהיבה לכל עבר. הגן הלאומי נפתח למבקרים לאחר ביצוע עבודות שיקום, פיתוח ושימור נרחבות שהתפרשו על פני מספר שנים, בהובלת רשות הטבע והגנים, הקרן לשיקום מחצבות ועיריית ראש העין. במסגרת העבודות בוצע שיקום נופי ואקולוגי של המחצבות הנטושות, שפעלו בעבר במקום, ובסביבתן על ידי הקרן לשיקום מחצבות, נבנתה טיילת נוף מרכזית משובצת עצים ופינות ישיבה והוקמה מבואת כניסה לקליטת המבקרים. בנוסף, הוכשרו שבילי טיול באורך כולל של כעשרה ק"מ, ביניהם שבילים להולכי רגל, שבילי אופניים ושבילים מונגשים, ניטעו אלפי עצי בוסתן ושיחים והוסדרו חניות לרווחת המבקרים. בנוסף הוקמו 3 בריכות חורף שהתמלאו כבר עתה במי גשמים ומשמרות ערכי טבע – בעלי חיים ומיני צמחים, המאפיינים בית גידול טבעי זה.
למידע נוסף


ממשיכים עם כל הפעילויות והמתחמים המיוחדים שהושקו השנה:רשות הטבע והגנים השקיעה השנה רבות בחידוש אתרים קיימים ויצירת פעילויות וחוויות חדשות לטובת המטיילים הישראלים. כל החידושים יהיו פתוחים לציבור הרחב גם ביום הבחירות ויאפשרו לכל משפחה ליהנות ממגוון רחב של פעילויות.

מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות