15.06.2021

יום שלישי

צילום: ניר בלזיצקי

בואו להכיר: שהירה שלבי סגנית ראש העיר החדשה בראיון מיוחד למערכת כרמליסט

שהירה שלבי עשתה השבוע היסטוריה,היא נבחרה לסגנית ראש העיר הערביה הראשונה בהיסטוריה של חיפה.
לרגל המאורע מערכת כרמליסט עשתה עמה ראיון מיוחד בו ניסינו להבין מי היא ,מהי האג'נדה שלה ומה היא חושבת על העיר חיפה והדו קיום שבה.

שהירה נשואה+ 2 ילדים.
הבן שלה גר בברלין ועובד בהייטק והבת שלה גרה בתל אביב ולומדת קולנוע וטלוויזיה באוניברסיטת תל אביב.
היא עצמה במקור מהכפר איכסאל שליד נצרת,אך עברה בשנת 1985 לחיפה ומאז מתגוררת בעיר.
שהירה בעלת תואר ראשון בעבודה סוציאלית ותואר שני בלימודי דתות מאוניברסיטת חיפה.
היא פעילה במפלגת חד"ש וחברה ועדת הסטודנטים הערבית באוניברסיטת חיפה.
היא היתה שותפה לייסוד התנועה הפמינסטית לנשים במגזר הערבי והקימה כמה ארגונים הפועלים לקידום מעמדן של הנשים הערביות בארץ.

בתור פעילה למען זכויות נשים וקידום נשים מהמגזר הערבי ובכלל האם את חושבת שבתפקיד החדש שלך תוכלי לקדם אג'נדות כאלה ?

"יש לי חברה בעיריית חיפה נעמה לזימי שמה ופהיא יו"ר וועדת שיוויון ומגדר ואני גם חברה בה ואני ממשיכה לקדם עניינים פמיניסטיים ואת מעמד האישה,מעמד האישה ויחסי יהודים ערבים אף פעם לא נגמר,תמיד צריך לטפח ותמיד צריך לשפר וזה מה שאני עושה,אני משלבת כמה תחומים בתוך הפעילות שלי
כשעבדתי בשפ"יק עסקתי בדבר שנקרא החברה המשותפת והעיר המשותפת ומשם בא השיח שלי על איך עיר משותפת ומעורבת צריכה להתנהל גם מבחינת ידע,גם חזון וגם מעשיות,אני מקווה שבפוליטיקה שאני אעשה אני אצליח להיות מבוססת גם על מחקר,חשיבה,תיאוריה וידע".

מהניסיון שלך במחקר,איך את מסבירה את המרקם המאד יפה שיש בחיפה של הדו קיום,של היחסים בין היהודים לערבים של ממש חיים משותפים ביחד ?

"אני חושבת שמה שקורה בחיפה זה כמה דברים,קודם כל היסטוריה,יש אתוס למקום,משהו בזהות החיפאית נבנה לאורך שנים,לאורך ההיסטוריה מחסן שוקרי ועד היום ראשי שידרו את המסר הזה של הדו קיום,בגלל זה חיפה נראית ככה,אם למשל היה מנהיג שהיה מסית זה לא היה נראה ככה,אז אנשים מתאגדים סביב האתוס של העיר,בנוסף אני חושבת שמה שקורה בחיפה שלא קורה בערים מעורבות אחרות זה השותפות בבניית העיר,יש משהו שיוויוני שמאפשר את החיים השיוויוניים,זה לא כמו בערים אחרות,פה כל יום יש מפגש בין יהודים וערבים״.

"אני חושבת שהערבים יותר חשופים ליהודים מאשר היהודים חשופים לערבים,50-60% מהערבים עובדים בשטח שבו יש יהודים,יהודי יכול לחיות כל החיים שלו בלי לראות ערבי,ערבי לא יכול לחיות בלי לראות יהודי.
יש יותר הבנה לזה."

בעיר התחתית התפתחה תרבות של צעירים מהמגזר שמגיעים לחיפה שמתנהגים בצורה הרבה יותר חופשית מאשר היו מרשים לעצמם להתנהג בכפרים שלהם, עד לחבר'ה שיצאו מהארון בצורה חופשית מה דעתך על כך ?

"העיר בכלל היא מרחב פתוח יותר מיישובים קטנים,היא מאפשרת אנונימיות,אתה יכול לחיות בעיר כשאתה בלתי מוכר.
בכפר או יישוב,אתה חייב להיות חלק מקהילה,אנשים מגיעים לעיר בגלל הפרטיות שלהם,חיפה כעיר מאפשרת מרחב,מאפשרת חופש וגם גיוון תרבויות,הערבים באים מכל מיני כפרים,בנוסף אני חושבת שקמה בחיפה ואני הייתי מעורבת בזה בסוף שנות ה80 תחילת שנות ה90 כשהקמנו את התנועה הפמינסטית,אגודת הסטודנטים,התחלנו להיות פעילים לקדם מעמד הנשים ואת החופש שלנו.
העיר מאפשרת את החופש הזה ואני מקווה שהיא תצליח לשמור על זה.
לפעמים מגיעות כל מיני קבוצות בעייתיות,יש נשים שמתלוננות על אלימות ועל עבריינות.
יש לא מעט בעלי מסעדות בעיקר במושבה הגרמנית שמתלוננים על הרעש של המכוניות בכבישים ונושא ה"מרוצי מכוניות" זה נושא שנצטרך לפתור אותו"

"לגבי תיירות,אני העליתי הצעה לסגור את שדרות בן גוריון בקיץ,משעה 18:00 לעשות סוג של מדרחוב,מגיעה מעט תיירות ועד עכשיו אנחנו לא מנצלים את זה כל כך,אעלה כמה הצעות לשיפור העניין״.

מה את חושבת על התמיכה של מנסור עבאס ואולי על הכניסה שלו לממשלה שיכולה להיות די היסטורית ?

"זה מורכב,מצד אחד חלק מהשיח אני מבינה,אנחנו רוצים להיות חלק מזה,אנחנו רוצים לעבוד,אנחנו רוצים תקציבים,זה מה שמעניין אותנו,אבל זה לא מספיק,שיח שלנו שזה גם מה שמנסור עבאס אמר זה שיח של השתלבות,מה שיש כרגע זה לא מספיק,אנחנו רוצים להיות גם שותפים אי אפשר לבנות רק על השתלבות.
מצד שני מפריעה לי הצורת התנהלות הזאת,מנסור עבאס אמר שיילך עם מי שייתן לו,לא ככה מנהלים פוליטיקה״.

אם את אומרת שהרעיון הוא נכון והשיח הוא נכון,אז מה היה האידיאל מבחינתך ?

"אני חושבת שעל מנת שאנחנו נוכל להצליח,חשוב מאד לקדם את מה שמנסור עבאס היה רוצה לקדם,אבל מצד שני חשוב מאד לברר מה הוא הסכסוך ההיסטורי,מהו הקונפליקט ביחסים על מנת שלא יתפוצץ לנו בפרצוף וגם כל האזור שלנו פה,אנחנו לא לבד ערבים ויהודים בישראל,אנחנו חלק מהמזרח התיכון,חשוב להסתכל עליו פוליטית,חשוב מאד שנדע איך אנחנו מקדמים בכל האזור הזה חשיבה נכונה על יחסים טובים ועל שלום,ואנחנו חלק משיח גלובלי בעצם היום בעלי ההון שולטים,מנסור עבאס לא יכול להביא ולהגיד שהוא מייצג את הפלסטינים,זה לא מספיק."

מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

למעלה מ-1.5 מיליון ₪ יושקעו בביצוע עבודות תחזוקה בשכונת קריית-חיים במסגרת מיזם "אצלנו בשכונה" שיחל בראשון הקרוב

בדומה לפעילות שהתקיימה בשכונות שער העלייה, נווה דוד ונווה פז, תכלול הפעילות בקריית-חיים גם עבודה בחצרות משותפות ובמתחמים מוזנחים, שאינם תחת אחריותה של העירייה, במטרה

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות