12.04.2021

יום שני

האחות אנה לויט עם המטפלת הזרה של המטופלת שהיא הצילה את חייה | צילום: דוברות כללית

בדיקת דם מצילת חיים

ערנותה של אחות כללית במהלך בדיקת דם הצילה חיי נבדקת שסבלה מתסמונת גנטית הגורמת להפרעת קצב לב מסכנת חיים

לחדרה של האחות אנה לויט במרפאת כללית בונן, שעל ציר מוריה, הגיעה עובדת זרה בשנות ה- 40 לחייה לשם ביצוע בדיקת דם שגרתית.

בתום הבדיקה התלוננה המטופלת על חולשה ואנה מיהרה להשכיב אותה. לכאורה, מדובר בתגובה שכיחה למדי שמופיעה בעיקר אצל מי שחושש מדקירות מחט וניתן היה להסתפק בהשהיית המטופלת להרגעה. אולם אנה, אחות מקצועית ומיומנת, הקפידה לבצע מדידת לחץ דם ובדיקת אק"ג. במהלך הבדיקות שערכה, היא הבחינה שהדופק של הנבדקת הינו 37 בלבד, בעוד דופק תקין עומד על 60-80 פעימות בדקה.

קצב  כה איטי מחייב הפניה מיידית לבית חולים. על כן הוזמן אמבולנס ובמקביל נקראה לחדר הטיפולים ד"ר מישל קוה, מומחית ברפואת המשפחה במרפאת בונן. בביה"ח הסתבר כי עירנותה של האחות מכללית הייתה מוצדקת וכי האישה סובלת מהפרעת קצב גנטית נדירה שמחייבת השתלת קוצב לב שבוצעה בדחיפות. 

מדובר בתסמונת ברוגדה, שמאופיינת  בתרשים א.ק.ג. לא תקין עם רמת סיכון גבוהה למוות כתוצאה מפרפור חדרים (הפרעת קצב קטלנית). תסמונת זו קשורה, במקרים רבים, באירועי מוות בלתי מוסברים וזוהתה לראשונה רק בשנת 1992 על ידי האחים ברוגדה ומכאן שמה. פרפור החדרים עלול להופיע ללא אזהרה מוקדמת וחשוב להפסיק את הפרעת הקצב בשלב מוקדם להתרחשותו באמצעות קוצב לב שמנטר את פעולת הלב באופן קבוע ומבצע במקרה הצורך דפיברילציה. בבית החולים נאמר למטופלת שעירנותה של האחות במרפאת כללית ובזכותה הגעתה של החולה בעוד מועד לבית החולים הצילה למעשה את חייה. העובדת הזרה ובני משפחת המטופלת הודו מקרב לב לאנה וציינו שזו לא פעם ראשונה בה הם מתרשמים מהמקצועיות הרצינות המקצועית שלה, אך הפעם מדובר באירוע חריג של הצלת חיים.

מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות