20.09.2021

יום שני

אנסטסיה גורבנקו קרדיט: BAswim https://bit.ly/3ipyREM

אבינעם פורת: בגמרים אולימפיים בשחייה 1:2 לאזור חיפה נגד כל המדינה

אבינעם פורת

אבינעם פורת

אבינועם פורת מבכירי עיתונאי הספורט בארץ. סיקר 8 אולימפיאדות, מונדיאל ואירועי ספורט בינלאומיים רבים. 40 שנות עיתונות

אחרי איתן אורבך הסלב והשחיין הישראלי הראשון בגמר אולימפי, ששבר מחסומים, הדהימה אנסטסיה גורבנקו בטוקיו  באותו מקצוע.  הכותב שסיקר את אורבך, טיפוס מיוחד, מנסה להשוות את הקריירות של שני אנשי חיפה מהגדולים בתולדות השחייה הישראלית.  העיתונים סיקרו כל אימון של אורבך כפי שמסקרים את אימוני מכבי חיפה בכדורגל. גורבנקו, בת ה-17, רק באמצע הדרך לפאריס-2024.

לפחות בשחייה אין מתחרים לאזור חיפה והקריות. מ-3  משחי הגמר  האולימפיים שהכחול-לבן השיג בשחייה, 2 מהם על טהרת חיפה. אחרי הכרמליסט  איתן אורבך, שהיה הראשון לעשות היסטוריה וסיים שמיני באולימפיאדת סידני-2000 ,הגיעה אנסטסיה גורבנקו, ילידת חיפה, תושבת קריית-ים שהחלה את הקריירה בילדותה בקרית-ביאליק, ושחזרה את אורבך.  

בקיצור, 1:2 במשחי גמרים אולימפיים בשחייה  לחיפה, נגד כל המדינה. היחיד שלא חיפאי ועשה זאת, הוא יעקב טומרקין  האשדודי שדורג במקום השביעי באולימפיאדת לונדון-2012. המדהים שלמרות  21 השנים  שחלפו בין אורבך לטומרקין,, זמן נצח כשמדובר בהתקדמות בשחייה,  ההישג של אורבך ב-2000,  תוצאת 55.31 ש' בחצי הגמר, קרוב מאוד למה שהשיג השבוע טומרקין האשדודי  בטוקיו. בגמר, אורבך  כבר שחה לאט יותר, 55.86 ש'.

הדור שלא הכיר את אורבך, הפסיד. אורבך היה טיפוס מיוחד: קצת דוגמן,  קצת סלב, והרבה שחיין.  אני עדיין זוכר כיצד ב"ידיעות אחרונות",  שהיה בתקופה היא בשיאו, העיתונאי גולן חזני (כיום ב"כלכליסט") היה מכסה כל אימון שלו. מוצא סיפורים על מריבות עם המאמן  הלאומי לאוניד קאופמן, ואיחורים בהשכמה המוקדמת לאימונים. תחשבו  על כך, היום  שאימוני שחיין בודד מסוקרים על בסיס יומי. יש דבר כזה?  אני בכל מקרה, נהניתי לסקר את משחה הגמר שלו בסידני.

אורבך רכש את עניין הציבור, שגרם כמובן לסיקורים התכופים של מפעלותיו, ביושר רב. הוא היה הישראלי הראשון שהביא לישראל זהב באליפות אירופה לנוער-1994  בפרדוביצ'ה, צ'כיה, ב-200 מ' גב. אחר-כך זכה בכסף באליפות אירופה לבוגרים בסיביליה-1997 ובארד שנתיים אחר-כך באיסטנבול. כתבי  הרכילות עבדו שעות נוספות להשגת אייטמים הנוגעים  בו.

אורבך היה שחיין מוצלח בבריכה ומוחצן בהתנהגותו. גורבנקו שונה ממנו בתכלית. צנועה מאוד למרות שזרקורי התקשורת מאירים עליה מגיל 15. לשיאה הגיעה השנה כשהוכתרה כאלופת אירופה במשחה 200 מ' גב.

אור ליום אתמול  בארץ,  בוקר בטוקיו, קפצה לבריכה האולימפית לשני  המשחים החשובים בחייה. בסך-הכול, אתגר קשה (מדי?) לבחורה בת 17. יש הסבורים כי לו ויתרה על הגב, הייתה זוכה להצלחה גדולה ב-200 מעורב-אישי. אלא שמאמן העל, האמריקאי דייב מארש, אישר לה להתחרות בשני המקצועות, בהנחה שגם אם תכשל,  תצבור ניסיון  רב-גוני בנסיבות האלה לעתיד. וגורבנקו הרי נחשבת שחיינית העתיד.

ואכן, היא דורגה אחרונה בגמר הגב, והחמיצה בחצי הגמר במעורבב, במקום אחד, גמר שני.  ההערכה שמאמנים ישראלים היו מעדיפים שתוותר על ה-100 מ' גב ותאגור כוחות למעורב שעה אחר-כך, אבל למאמן האמריקאי המנוסה יש תובנה אחרת.

בכל מקרה, הייתה זו הופעה מדהימה של גורבנקו, הכי גדולה של שחיינית-אישה ישראלית באולימפיאדות. 1:2 לחיפה והקריות..  אזור חיפה ו"כרמליסט גאים באנסטסיה גורבנקו.

איתן אורבך קרדיט: Ritakesel https://bit.ly/3iYXDfi

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

לקראת חג סוכות: הממונה על התקינה במשרד הכלכלה והתעשייה קורא לציבור לנקוט במשנה זהירות בשימוש במכשירי חשמל בתוך הסוכה

לקראת חג סוכות הממונה על התקינה במשרד הכלכלה והתעשייה, איגור דוסקלוביץ, פונה לציבור ומבקש תשומת לב מרבית לאזהרות והוראות הבטיחות בשימוש במכשירים חשמליים בתוך הסוכה. הממונה

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות