03.08.2021

יום שלישי

שימוש לפי ס' 27א' לחוק זכויות היוצרים, אדם הרואה עצמו נפגע מוזמן לפנות להנהלת האתר

השופט החיפאי אברהם קליין נפרד בטור בלעדי ל"כרמליסט" מאגדת הכדורגל פאולו רוסי.

אתה היית הקמע שלי. "רק אצלך הבקעתי כל כך הרבה שערים" אמר לי פאולו רוסי

ביום רביעי התראיינתי אצל העיתונאי ההולנדי רוברטו פניני • הוא ראיין אותי על הקריירה ומשחקי טורניר המונדיאל בהם שפטתי • כשהגענו לפרק של מונדיאל ספרד-1982, התרכזנו כמובן במשחק בין איטליה-ברזיל 2:3 בשיפוטי ובפאולו רוסי שהבקיע שלושער נדיר באותו מונדיאל

העיתונאי פנינו ציין כי הדעה בהולנד, אגב כמו במדינות רבות, כי איטליה-ברזיל בספרד היה משחק הכדורגל הגדול בכל הזמנים.  הוא שאל אותי על המשחק, הזכרנו שחקנים כמו למשל פרנקו קאוזיו, שהיה לטעמיי האדריכל של נבחרת איטליה ההיא, אלופת המונדיאל.  כמובן שפאולו רוסי הותיר חותם ביום ההבקעות המטורף שלו.

אני נוהג להתעורר ב-5 בבוקר ולעבור על אתרי העיתונים בעולם. במיוחד בעתון ה בריטי "גרדיאן".  אחת הכותרות של יום חמישי הייתה מותו המפתיע של רוסי. מיד שלחתי הודעה להולנדי, המתעורר מאוחר יותר, כי באופן מדהים, יום לאחר שדיברנו עליו, פאולו רוסי מת. מיד המשכנו בשיחה.

הכתבה אתמול ב"גרדייאן" הבריטי

שפטתי את רוסי ב-4 משחקים. איטליה-ארגנטינה 0:1 במונדל-78',  איטליה ברזיל 1:2 במשחק על המקום השלישי באותו טורניר. שנה לאחר מכן במדי שער-העולם מול ארגנטינה שהייתה מחזיקת גביע העולם, 1:2 לשאר-העולם. והמשחק הרביעי  המדובר בין איטליה  לברזיל  בספרד-82'.

הוא לא הבקיע אף שער ב-3 המשחקים הראשונים. במשחק הזה, ברבע הגמר בספרד לאחר שאיטליה הגיעה מהמוקדמות עם 3 תוצאות תיקו, הוא התפוצץ. למרות שברזיל הציגה בספרד את אחד ההרכבים המבריקים בתולדותיה, היא הודחה בגלל השלישיה של רוסי.  כל העולם דיבר על פאולו רוסי. מנקודת מבטי כשופט, הבחנתי בבחור צנוע ואדיב שלא עושה עניין מכוכבותו.

כן, אני זוכר רגע של עניין משותף לשנינו באותו משחק. מאחר ואיטליה הובילה, פאולו רוסי משך זמן, כדרר ונפל. הבנתי שהוא עושה זאת למשוך זמן. הוא אפילו לא מחה על שנמנעתי לשרוק לזכותו. ניגשתי אליו כשהיה על הקרקע, טפחתי על גבו והרמתי אותו. הוא לא שקל הרבה ועשיתי זאת בקלות. רוסי קם ואמר לי בלחש: 'תודה ארביטרו'.  זהו התרגום באיטלקית למלה  שופט.

שימוש לפי ס' 27א' לחוק זכויות היוצרים, אדם הרואה עצמו נפגע מוזמן לפנות להנהלת האתר

לא רק לי היה קל לשפוט אותו, אלא לכולם. ההתנהגות שלו הייתה יוצאת מהכלל.  כחלוץ, הוא סיכן  את השער בתנועות העומק שלו.  מכיוון שהיה מתורגל, לא הרבה להכנס לעמדת נבדל.  הוא היה גם אחד השחקנים האהודים באיטליה.

כגיבור מונדיאל, הוא הוזמן כאורח הכבוד למונדיאלים הבאים.  גם אני הייתי שם בזכות המשחקים ששפטתי.  בקייטרינג הקבוע בהפסקות משחקים, פגשתי אותו לא פעם. אני זוכר שאמר לי: "אתה הקמע שלי, רק אצלך הבקעתי כל כך הרבה שערים"…

את ההערכה שלי כלפיו, ביטאתי בספר שהוצאתי  ב-1995, ושבו פלה כתב את ההקדמה. דאגתי שצילומו יופיע על שער הספר.  אתמול נדהמנו לשמוע שהענק הזה, גיבור של מדינה שלמה, הלך לעולמו  כשהוא בן 64. עולם הכדורגל תמיד יזכור אותו כאחד השחקנים הגדולים בהיסטוריה.

שימוש לפי ס' 27א' לחוק זכויות היוצרים, אדם הרואה עצמו נפגע מוזמן לפנות להנהלת האתר

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

היערכות משטרת ישראל לקראת משחק הכדורגל בין מכבי חיפה לקבוצת טורשהאבן מאיי פארו במסגרת הקונפרנס ליג שייערך באצטדיון סמי עופר ביום ה׳ 5.8.21 החל מהשעה 17.00

שוטרי משטרת ישראל ומאות סדרנים ומאבטחים יתפרשו החל משעות אחה"צ באצטדיון ומחוצה לו על מנת לשמור על הסדר והביטחון, לצד הסדרת התנועה. המשחק יחל בשעה

מעקב
הודע על
guest
1 תגובה
Oldest
Newest הכי מדורג
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות
חיים

מסירות רוחב בהגנה זה קטסטרופה כאשר יש לך עייט איטלקי כמו פאולו רוסי.