21.05.2022

שבת

בתמונה: פרופ' רונן ארנון. צילום: הקריה הרפואית רמב"ם.

ארגון הבריאות העולמי מתריע: עלייה במספר מקרי הפטטיס בילדים, ברמב"ם מתחילים לעקוב

ארגון הבריאות העולמי (WHO) הוציא במהלך הימים האחרונים התרעה עקב עלייה משמעותית במספר מקרי הדבקה של דלקת כבד בילדים (הפטיטיס) באירופה. אל ארגון הבריאות העולמי הצטרף הבוקר משרד הבריאות, בפניה לגורמי הטיפול השונים בישראל לעקוב אחרי מקרים שעלולים להיות רלוונטיים.

על פי נתונים שנמצאים בידי הארגון, דווח על 84 מקרי הדבקה בילדים בגילאי עשר ומטה בבריטניה. כמו כן דווחו 9 מקרי הפטיטיס נוספים בארה"ב ו-3 מקרים בספרד. מתוך כלל המקרים הללו, שלושה מהילדים הגיעו למצב של אי ספיקת כבד ונזקקו להשתלת כבד, כך עולה מן הנתונים.

"כרגע לא ברור מה מקור ההתפרצות הזו", מסביר פרופ' רונן ארנון, מנהל תחום מחלות כבד בילדים ברמב"ם, "ההערכה היא שנגיף הוא זה שגורם למחלה, אך הוא טרם זוהה ובשלב זה לא ידוע האם מדובר בווירוס מוכר או חדש. במקביל גם נבדקות השערות נוספות, ביניהן שמדובר בתגובה לכימיקלים או טוקסינים (רעלנים) שהופצו באזורים הללו או תופעה הקשורה בפוסט-קוביד. לא ידוע הרבה בשלב הזה ואירגון הבריאות העולמי עוקב אחרי המצב".

לדבריו של פרופ' ארנון, אשר שימש כראש וועדת המחקר של החברה האמריקאית להשתלות כבד בילדים, מקרי דלקת כבד חריפה, אפילו כאלה שמובילים למצב של השתלת כבד, מבלי שידוע מה מקורם, הם לא מצב חדש: "במקרים רבים שנבדקים על ידי רופאים, לא מצליחים להגיע לאבחנה, אבל מכיוון שיש פה מצב של ריבוי מקרים בפרק זמן מאוד קצר ובאזורים ממוקדים, יש מקום להרים דגל. הבוקר משרד הבריאות הצטרף לאזהרות הארגון העולמי וקיבלנו קריטריונים ממוקדים לבירור ומעקב אחרי הבעיה".

בהמשך לאירועי ההתפרצות באירופה, ברמב"ם מדגישים כי בשלב זה אין סיבה לדאגה, אולם במידה ויש סימפטומים או סימנים להתפתחות דלקת כבד, יש להגיע להמשך בירור בבית החולים. "יש לשים לב למקרים של צהבת, צואה בהירה, שתן כהה, עייפות בילדים, תלונות על תחושה כללית לא טובה ושאר סימנים ידועים המעידים על דלקת כבד", מבהיר פרופ' ארנון.

מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

יכול גם לעניין אותך

פרשת השבוע

פרשת בחוקותי

כניסת שבת: 19:00יציאת שבת: 20:16 פרשתנו פותחת בפסוק: ״אִם בְּחֻקֹּתַי תֵּלֵכוּ וְאֶת מִצְוֹתַי תִּשְׁמְרוּ וַעֲשִׂיתֶם אֹתָם״ (ויקרא כ"ו, ג'). מיד מעדכן אותנו הקדוש ברוך הוא

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות