23.01.2022

יום ראשון

אילוסטרציה

אם תיסע מהר (ובלי רישיון) יתפוס אותך שוטר

הנאשם נסע ברכב בשכונה בשפרעם, על אף שמעולם לא הוציא רישיון נהיגה. הנאשם גם הסיע איתו אדם נוסף, תושב הרשות הפלסטינית. באותה העת, נסעה בשכונה ניידת משטרתית במסגרת סיור שגרתי. לאחר שהבחינו שהנוסע הוריד את ראשו מטה, השוטרים כרזו לרכב לעצור ואילו הנאשם בתגובה הגביר את מהירות הנסיעה. השוטרים נסעו אחריו, הפעילו את התאורה שעל גג הניידת וכרזו לו לעצור. הנאשם לא נענה, המשיך בנסיעה פרועה, תוך שחלק מהזמן הוא נוסע בנתיב הנגדי לתנועה וגורם לרכבים לסטות מדרכו. במהלך הנסיעה הוא גם פגע בכנף הקדמי של רכב שנסע כחוק. 

לבסוף ולאחר מרדף, הנאשם נעצר כאשר הניידת חסמה אותו, אך, אז הוא התחיל לנסוע לכיוון השוטר שירד מהרכב ואילץ את השוטר לשלוף אקדח. רק אז הוא יצא מהרכב, אך בכך לא די. הנאשם דחף את השוטר בידיו וזאת בכוונה להפריע לשוטרים, אשר נאלצו להשתמש בכוח על מנת לאזוק אותו ולעצרו. 

תסקיר שירות המבחן, קבע, כי מדובר בנאשם בן כ- 60, נשוי ואב ל-5 ילדים. לאחר שהקים משפחה הצליח להתרחק ממעורבות תכופה בפלילים, אך, עם זאת, ניכרת אצלו התנהלות חוזרת עוברת חוק בתחום התעבורה. שירות המבחן הבהיר, כי אמנם חומרת העבירות שביצע הנאשם מצריכות עונש מוחשי, אך, הוא מעריך כי הנאשם בעל יכולת להיעזר בהליך הטיפולי המפחית סיכון במצבו והומלץ להטיל עליו צו מבחן למשך 18 חודשים ועבודות שירות בהיקף של 300 שעות. הסניגור הסתמך על המלצה זו של שירות המבחן וטען כי יש להקל בעונש, כיוון, שהנאשם גם הודה במעשיו ולקח אחריות ולטענתו יש לתת לנאשם להשתקם.

בא כוח המדינה טען כי הערכים החברתיים שנפגעו מביצוע העבירות הם ערכים מרכזיים- ערך קדושת החיים וסיכונם, שלומם ורכושם של המשתמשים בדרך ושמירת שלטון החוק. לא סתם המחוקק קבע את העונש המירבי לעבירות אלה ל-20 שנות מאסר. עוד נטען, כי הנאשם הוא בעל 15 הרשעות קודמות במגוון רחב של עבירות לרבות עבירות אלימות, רכוש ומס. הנאשם ריצה כבר מספר עונשי מאסר וגם בגין הרשעתו האחרונה הוטל עליו עונש מאסר על תנאי וצו מבחן ובכל זאת הוא ביצע את העבירות בתיק זה. בנוסף, לחובתו הרשעות רבות בעבירות של נהיגה ללא רישיון, כאשר מדובר באדם שמעולם לא הוציא רישיון נהיגה!

בית המשפט המחוזי בחיפה, קבע, כי לא מדובר פה בנסיבות המצדיקות הקלה בעונש, ובמיוחד כאשר לא הוכח כלל שמדובר בנאשם שיש לו סיכויים גבוהים להשתקם (וממילא שיקום הנאשם הוא לא הערך היחידי שיש להתחשב בו). העבירות שהנאשם עבר גרמו לסיכון חיי אדם במזיד בנתיב תחבורה. עם זאת, בית המשפט התחשב בכך שכתב האישום הוגש באיחור רב של כמה שנים, וקבע את העונש למאסר בפועל של שנתיים, מאסר על תנאי לתקופה של 3 שנים אם יסכן שוב את חיי הזולת בנתיב תחבורה ומאסר על תנאי למשך שלוש שנים למקרה וינהג שוב ללא רישיון או בזמן פסילה. בנוסף, בית המשפט הורה על פסילתו מלקבל רישיון לתקופה של 3 שנים מיום שחרורו ממאסר.

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות