27.05.2022

יום שישי

פסל אליהו במוחרקה קרדיט: תמר הירדני https://bit.ly/3uJCnkN

אליהו הכרמלי

כרמליסט מביא את סיפורו של הדמות התנכ"ית המזוהה עם חג הפסח שחלק מרכזי מסיפורו התרחש בעיר חיפה.

אליהו הנביא הוא הוא אחד הדמויות החשובות ביותר במסורת היהודית אם לא החשובה שבהן.

זה נכון שהיותו דמות חשובה כל כך מוזכרת גם בחג הסוכות כאחד מהאושפוזין אולם חשיבותה של הדמות בחג הפסח רבה יותר.

לפי המסורת היהודית נהוג להשאיר כוס ומקום בשולחן הסדר לבואו של אליהו, בצורה כזו או אחר מסורת זו דומה לדמות הסנטה קלאוס בחג המולד הנוצרי.

סיפורו הידוע ביותר של אליהו הנביא היה הקרב עם נביאי הבעל שהתרחש בהר הכרמל, על פי המסורת הרקע לעימות בו גבר אליהו על נביאי הבעל היה מדיניות תומכת בפולחן.

באותה תקופה שלט בממלכת ישראל המלך אחאב שניסה להתמודד עם הבצורת של אותן שנים, ומתעמת עם אליהו ואף מאשים אותו בבצורת, בתגובה אליהו טוען שהבצורת בגלל חטאי המלך ומזמין אותו להתעמת יחד עם נביאי הבעל על מנת שיוכל להתפלל לאלוהים ולהפסיק את הבצורת

אליהו רצה להפסיק את הפולחן בעם ישראל והתעמת עם נביאי הבעל שתמכו בפולחן זה.

במסגרת העימות נקבע כי הראשון שבצד שלו יירד אש מן השמיים ינצח בעימות, במסגרתו כל צד לקח פר ומי שאלוהים יוריד לו אש מהשמיים ינצח בעימות.

נביאי הבעל היו הראשונים אך לא צלחו את המשימה, בעוד אלוהים הוריד לאליהו אש מן השמיים.

ע"פ המסורת אירוע זה התרחש בקרן הכרמל המכונה גם מוחרקה לא רחוק מהישובים הדרוזים עספיא ודאלית אל כרמל, היכן שקיים כיום פסל אליהו הנביא.

בנוסף בחיפה קיימת גם מערת אליהו שהינו מקום חשוב מאד לשלוש הדתות כאשר ליהודים הוא מהווה מקום פולחן ואמונה בניסוי, לפי חלק מהאמונה המקום יכול לרפא חולים ועל כן עשרות ואף מאות אלפי מבקרים הגיעו למערה ברבות השנים.

במערת אליהו לפי האמונה הסתתר אליהו הנביא מפני נביאי הבעל ועל כן נחשב למקום חשוב בעיקר ליהדות.

כיום מערת אליהו נמצאת בשיפוץ מאסיבי של העירייה והיא אמורה להיפתח שוב לציבור לפני ראש השנה.

מלבד תיירות פולחן, מהווה המקום גם תיירות מרפא ונחשב לאחת האטרקציות המרכזיות של העיר בשורה אחת עם הגנים הבהאיים.

אליהו נחשב במסורת היהודית למבשר הגאולה ולאורח המסתורי של ליל הסדר, כזה שלא רואים אותו אבל בטוחים שהוא נוכח, בנוסף הוא בין הדמויות הבודדות במקרא שלא תואר כמת, ובמסורת היהודית עובדה זו חשובה בתור דמות מיתית

מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

יכול גם לעניין אותך

מדע ובריאות

יום בטיחות הילד התקיים במרכז הרפואי לגליל

במרכז הרפואי לגליל נערך היום (חמישי) יום בטיחות הילד, בשיתוף ארגון בטרם לבטיחות ילדים.במסגרת היום המיוחד הוקמו בכניסה לאגף ילדים ולאגף נשים ויולדות דוכנים שונים

חדשות היום

צו סגירה הוצא למקום המשמש להימורים בנשר

המשטרה חשפה לפני כשבועיים מקום המשמש להימורים בנשר ואתמול הוצא צו סגירה למקום במסגרת אכיפה ממוקדת ויזומה של תחנת משטרת נשר נגד מחוללי פשיעה ובהם

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות