03.08.2021

יום שלישי

כרואן עם ההורים חליל ועזמיה

אלופת ישראל הדרוזית הראשונה באתלטיקה

אבינעם פורת

אבינעם פורת

אבינועם פורת מבכירי עיתונאי הספורט בארץ. סיקר 8 אולימפיאדות, מונדיאל ואירועי ספורט בינלאומיים רבים. 40 שנות עיתונות

כרואן חלבי, סטודנטית לתואר שני בטכניון להנדסה ביו-רפואית מדלית אל כרמל,  ממועדון מכבי חיפה, קוטפת תארי אתלטיקה בקצב מסחרר. "שמחה לראות חלק מבני העדה מתחילים לרוץ. בשנה הקרובה מקווה לשפר את התוצאות באופן משמעותי". ההורים  הם האוהדים הגדולים שלה

כרואן חלבי היא האלופה הדרֹוזית  הראשונה באתלטיקה הישראלית. זה קרה ב-2018 כאשר זכתה באליפות ישראל בריצת 10 ק"מ על כביש.  מרוץ מאתגר אבל לא ממש פופולארי. שלוש שנים בסך-הכול חלפו  מאז, ובפרק הזמן הזה אותתה כרואן, היום בת 25, מדלית אל כרמל , כי יש לה כוונות רציניות גם בתחרויות באצטדיונים ובמרוצי שדה.

אין ספק כי האליפות ההיא, הייתה  הגורם ששינה את חייה ומטרותיה. .באותה תקופה כרואן  הייתה עדיין על תקן של חובבת שבסך-הכול רצה להנאתה. קוראים לכך: אורח חיים בריא. אלא שטביעת העין המקצועית  של המאמן איליה רייטר, הביאה אותה להחליף סדר עדיפויות. יחד עם היותה תלמידה  בטכניון, שם  תסיים בקרוב את לימודי ההנדסה הביו-רפואית _  היא עשתה הסבה לאתלטית מקצוענית. ארון הגביעים בביתה התחיל להתמלא בקצב מהיר. מאימון אחד בשבוע עברה לשישה. מקצוענית..

כרואן חלבי עם המדליה

בתחילה, שיתפה פעולה עם מאמנה הראשון במכבי חיפה, גיל לותם. כשההישגים הפכו למבטיחים  בקנה-מידה ארצי, כולל תארים באליפות ישראל. מחלקת האתלטיקה של מכבי חיפה מינתה את מאמן הריצות הארוכות והבינוניות הבכיר, אהרון שבתייב למאמנה האישי.

בסוף השבוע שעבר הוסיפה תואר לרשימה. הייתה זו אליפות ישראל במרוצי שדה בפארק גני יהושע בת"א. כרואן קטפה את הבכורה באופן טבעי, אף אחד לא חשב כי מישהי אחרת תדיח אותה. כרואן חלבי,  ממכבי חיפה, עשתה זאת בפעם השלישית ברציפות.

כרואן, ישנם לא מעטים כדורגלנים דרוזים ידועים. איך קרה שלא צמח שום אתלט בכיר עד שהגעת?

חלבי: "פשוט, לא הייתה מסורת של ריצה. קשה להסביר סיבה, אבל ככה יצא. אני התחלתי,  באופן ממש אישי, בתחרות בתי-הספר היסודיים .בריצות שדה, 1000 מ' לגילי אז עבור בית הספר יסודי ב' בדליה. . שתי אליפויות.  סיימתי פעם אחת במקום ה-10 ופעם במקום ה-8. מאוד שמחתי שנכנסת לעשיריה הראשונה, אבל עוד לא חשבתי שזה יביא  אותי בעתיד לעסוק  באתלטיקה בצורה מקצוענית"

אחרי הזכייה הראשונה, אמרת שאת מקווה להתעוררות  במגזר בנשוא הריצות. יש  בין בני העדה הדרוזית שהושפעו?
"כן. עכשיו כשאני רצה בבוקר בכפר, אני רואה תנועה ערה של רצים. פתאום אנשים רצים, ואני לא רוצה להצביע על עצמי כגורם היחיד. שמחתי מאוד שבמקצה הנערות (עד גיל 20) באליפות ישראל במרוצי שדה בשבוע שבוע, זכתה אמל חיחי מכפר חורפיש במקום השלישי ומדליית ארד. הנה, עוד דרוזית.

מתברר כי משפחתה תמכה בה מהרגע הראשון על החלטתה להיכנס לאתלטיקה. אביה, חליל, שמילא שורה של תפקידים חשובים במשמר הגבול, כולל פיקוד על גזרת ירושלים ואימה  עזמיה, עקרת בית, לא מחמיצים תחרות שלה. יתר על כן, הם גם מתעדים את הופעותיה. פשוט,  ההורים במשפחת חלבי, הפכו לאוהדים של כרואן חלבי..

 כשהחלה להתחרות באצטדיון הדר-יוסף, התברר כי יש לה כישרון גדול במרחקים שבין 800 מ' ל-10.000 מ'.  אמנם אין לה את היכולת להתחרות בלונה צ'מטאי, אלופת ישראל ואירופה ב-10.000 מ', בעלת השורשים הקניתיים (רוב  המנצחים בתחרות העולמיות הגדולות הם מקניה ואתיופיה ) _ אבל איימה בהחלט, מקצועית,  על הרצות הבכירות מהדרג  השני בארץ. . למשל, עם ביטי דויטש, הרצה החרדית הראשונה, שהפכה להיות מספר 2 במרתון אחרי צ'מטאי., היא מתחרה בצורה שקולה. כמובן  במרחקים הקצרים יותר  ממרתון

יתר על כן, התברר כי יש לה מהירות טבעית   טובה למדי, יחסית לרצות הארוכות, ותעיד העובדה שעלתה על המדרגה מקום שני בתחרות הזמנה בריצת  800 מ', בזמן 2:13.39 ד'.

נכון להיום היא  מדורגת בין 15 הרצות ביותר מאז קום המדינה ,בלא פחות חמישה מקצועות.. בשניים מהם היא כבר בעשיריה.

וזו  רשימת המקצועות, כשבסוגריים מיקומה של כרוואן:

ריצת 5000 מ' 16:50.71 ד (מקום 8).

3000 מ' 9:39.19 ד' (מקום 10)

ריצת 10.000 מ'  35:49.67 ד' (מקום 11)

רית 10 ק"מ על כביש:  35.56 ד' (מקום 14)

1500 מ' 4:27.65 (מקום 14).

כאמור הישגה ב-800 מ'  , הוא 2:13.39 ד' והוא מדרג אותה במקום ה-34. מדהים, אבל כל ההישגים  בתחרויות ב-3 שנים!. איזה הספק.

איך באמת קרה השיפור העצום?

כרואן: קודם כל, עברתי מאימון אחד בשבוע ל-6 אימונים, שזהו קצב מקצועני. דבר שני, המאמן שבתייב לימד אותי את הטכניקה של הריצה, וממשיך ללמד. יש עוד מה לשפר."

לאלה  תוצאות מייעדים אותך ל-2021 ?

"ל-9:10 ד' בריצת 3000 מ', ולפחות מ-35 דקות בריצת 10.000 מ'"

.

ב-2021 היא אמורה לצאת בפעם הראשונה לתחרות בינלאומית גדולה .קשה אבל חובה. תהיה זו האוניברסיאדה בשינדאו, סין, שם תייצג את הטכניון. המטרה הבאה תהיה להשתתף בראשונה באליפות אירופה".

לסיום, יש מצב שאתה ממשיכה בלימודים לקבלת דוקטורט?

"בינתיים, אני בדרך לסיום התואר השני כמהנדסת בתחום ביו-ננו טכנולוגיה. כשאסיים, אצא לשוק העבודה".

רצה מצליחה בכל התחומים, כרואן חלבי.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
9 Comments
Oldest
Newest הכי מדורג
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות
Malek

ענקית מס' 1

רים

כל הכבוד כרואן המקסימה…את גאווה!

נדין

אלופה.. :)))

שרה

כל הכבוד!

דיוויד

כל הכבוד!! עלי והצליחי

אבי ששון

מרשים במיוחד, כל הכבוד!

Majd Thabit

כל הכבוד וההערכה גאווה

זיו

גאווה כרמליסטית

עאדל

תותחית המון בהצלחה