16.05.2022

יום שני

אילוסטרציה

איש השיפוצים שגילה שלא כל מה שנוצץ הוא זהב (סיפור חקירה)

אני מאד אוהב אמרות ישנות, ואחת מהן היא ש"לא כל מה נוצץ הוא זהב". את זה למד על בשרו שיפוצניק שהסתנוור מהאוצרות שהוא גילה בבית מפואר בשכונת דניה בחיפה. במסגרת העבודה שלי כחוקר, במשרד חקירות אמנון רודס, יצא לי לא פעם לראות עד כמה אנשים מסתנוורים מכל מה שנוצץ ומשלמים מחיר יקר על הכניעה לפיתוי רגעי.

בבית של משפחת חורב (שם בדוי) בשכונת דניה בחיפה, היו צריכים להחליף את הצנרת במטבח. לשם כך, הוזמנו לעבודה שלושה אינסטלטורים מנוסים שהחברה הזמינה דרך קבלן שיפוצים שהיא מכירה כבר כמה שנים. ברגע האחרון, אחד מהשרברבים לא היה יכול להגיע, אז הוא שלח את אחיינו, בחור צעיר, שמוליק שרק לפני כשנה השתחרר מהצבא. בגלל הקורונה שמוליק היה צריך לבטל את טיול השחרור שלו, ובזמן שהוא לומד לפסיכומטרי הוא עוזר לדוד שלו השרברב בעבודות מזדמנות. ככה הוא הגיע לבית המפואר של משפחת חורב.

שמוליק, שסיים מסלול לימודים במגמת הנדסה ואלקטרוניקה, בקיא מאד גם בתחומי המחשב והחשמל. הוא הגיע לעבודות השרברבות בעיקר בגלל שרצה להכיר עוד תחום מעולם התחזוקה. נושאים אחרים ששמוליק מאד מחבב, הם אמנות ופיצוח כספות, וכאלה היו גם וגם בבית משפחת חורב.

עבודות האינסטלציה התחילו ביום ראשון על הבוקר. בני המשפחה, כדי לא להפריע לעבודות השיפוץ לא היו בבית והתארחו אצל חברים, לאורך כל שעות היום, וגם בלילה. מדי פעם, בעלת הבית התקשרה לקבלן השיפוצים כדי לבדוק כיצד העבודות מתקדמות, אך הבית היה לרשות העובדים לאורך שלושה ימים מלאים. מדי פעם, שמוליק מצא זמן להסתובב בבית, להתפעל מהציורים היקרים וחפצי נוי יקרי ערך שהיו פזורים בבית. הוא היה מודע למצלמות האבטחה שהיו פזורות בכל פינה בבית, אך לא היה מוטרד מזה שהן מצלמות אותו, כי הוא דאג לא לגעת בכלום, רק הביט בהם בעיניו. אבל המוח שלו עבד שעות נוספות איך הוא מצליח לעקוף את מצלמות האבטחה וגם איך הוא מצליח לפצח את הקוד של הכספת שהוא זיהה את המיקום שלה בחדר העבודה של בעלי הבית.

נתן חורב ונטלי, אשתו, בעלי האחוזה בדניה, אמנם לא נכחו בביתם בזמן השיפוץ של המטבח, אבל הם נקטו כמה צעדי זהירות לפני שהשאירו את הבית שלהם בידי השיפוצניקים. נתן פנה אליי כשבוע לפני שהתחילו עבודות תיקון הצנרת והתייעץ איתי איך להגן על הבית שלו מעבר למצלמות האבטחה שקבוע מותקנות בבית. הצעתי לו כמה פתרונות שתפקידם יהיה בעיקר להטעות כל אדם שינסה לפרוץ לכספת או לגנות מהחפצים יקרי הערך שבבית. במסגרת העבודה של המשרד שלנו, משרד החקירות אמנון רודס, גם להציע ללקוחות שלי, עצות ייעול לפני ולא רק אחרי עבודת חקירה שאני עומד לבצע.

כך יצא, שיומיים אחרי שהסתיימו עבודות השיפוץ, הגעתי לבית משפחת חורב, וגיליתי שהכספת בחדר העבודה של נתן נפרצה, ושכמה מיצירות האמנות היקרות שהיו פזורות בבית, נעלמו. גם המשטרה הוזמנה, אבל כשהשוטרים הגיעו, כבר הספקתי לקחת את כל הממצאים שהייתי צריך כדי להצביע על האחראים לפריצה.

את המהלך הבא עשיתי בשיתוף עם המשטרה, כי לעצור חשוד בפריצה וגנבה, רק למשטרה יש את הסמכות. למחרת היום, לאחר שאספתי את כל הממצאים הנדרשים, נטלי חורב התקשרה לקבלן השיפוצים וביקשה שהצוות יגיע בדחיפות כי התגלתה תקלה חדשה בצנרת. הקבלן הבטיח להגיע עם הצוות שלו על הבוקר. וגם אנחנו היינו שם, אני, נתן ואשתו וכמה שוטרים סמויים שחיכו באחד החדרים של הבית.

גם שמוליק הגיע עם חבריו השרברבים ומיד הם נלקחו לאזור שבו נעשו עבודות האינסטלציה. אחרי כמה דקות נתן ביקש משמוליק להתלוות אליו לחדר העבודה שלו, כי הוא רצה להתייעץ איתו לגבי עבודה אחרת. שמוליק הגיע במהירות ורק אחרי שהוא נכנס לחדר, גם אני נכנסתי, נעלתי את הדלת והתחלתי שיחה מאד מעניינת עם שמוליק.

שמוליק היה קצת מופתע כשנכנסתי לחדר, אבל לא חשד בדבר, עד שהתחלתי לשאול אותו כמה שאלות שלא קשורות בכלל לאינסטלציה. כשהוא הבין את הכיוון של השאלות שלי הוא ניסה להתפרץ החוצה, אבל מתוך דלת צדדית נכנסו שני חברי השוטרים ועצרו אותו. כשהוא כבר אזוק, סיפרתי לכל הנוכחים איך שמוליק הפך את התחביבים שלו להכנסה צדדית נוספת.

אחרי שבדק את מיקום הכספת ואת מיקום מצלמות האבטחה, שמוליק יצר הפסקת חשמל יזומה, ועם ניסיון רב שנים, הוא גם הצליח לפצח את קוד הכספת. אחרי שלקח את מה שהוא רצה, הוא סגר את הכספת, החזיר את החשמל ואת הפעילות של מצלמות האבטחה. מיותר לציין שכל הזמן הזה הוא עבד עם כפפות והיה בטוח שאף אחד לא יוכל לעלות עליו מאחר שלמחרת היום, צוות השרברבים כבר לא עבד בבית ובני המשפחה חזרו ללון במקום.

דבר אחד ששמוליק לא לקח בחשבון, זה שהזוג חורב נערך מראש לאפשרות של פריצה, ובזמן שמצלמות האבטחה המחוברות לחשמל לא עבדו, בתוך הכספת עצמה, מותקנת מצלמת אבטחה אל-פסק ואל חפצי הנוי הוצמדו חיישנים נסתרים המשדרים אותות מיקום לחברת אבטחה ששומרת על הבית. אחרי שהודה במשטרה על מעשיו, שמוליק מסר את מיקומם של הדברים שלקח. הוא הביע חרטה עמוקה על מעשיו והבטיח לא לחזור על מעשים דומים בעתיד.

אמנון רודס משרד חקירות.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
1 תגובה
Oldest
Newest הכי מדורג
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות
רבקה מור

סיפור מתח מעניין . כל הכבוד