24.06.2021

יום חמישי

אילוסטרציה: PIXABAY

אירועי חג שבועות 2021 בחיפה

חג השבועות הינו השני מבין שלושת הרגלים{השניים האחרים הם פסח וסוכות}.
שלושת הרגלים הוא כינוי לחגים שהיו עולים בהם לבית המקדש להקריב קורבן לאלוהים בתקופת התנ"ך.
החג ידוע גם בשמות הבאים: חג הקציר עקב כך שבתקופה זו קוצרים את החיטה,חג מתן תורה-בו מקבלים את ספרי התורה,חג הביכורים בו היו עולים עם סלי פירות העונה לבית המקדש וגם כחג המים
שזהו שם שהתפתח לחג בשנים האחרונות.

השנה חג השבועות יתקיים בתאריכים ה16-17.5 ימים ראשון ושני.

אחד המאפיינים המרכזיים של החג הוא טקסי הביכורים בהם נוהגים המשתתפים להעלות מופעים חגיגיים עם שירים,ריקודים ותהלוכות של כלים חקלאיים מקושטים.
גם במרבית הגנים ובתי הספר היסודיים ברחבי הארץ נוהגים לציין את החג. בטקסים אלו נוהגים הילדים לבוא בחולצות לבנות עם סלים מלאים ובו פירות העונה ומתקיימים אירועים שונים לכבוד החג.

טקסים אלה מבוססים על המסורת היהודית על פיה,בחג השבועות נפתחה עונת העלאת פירות הביכורים לירושלים אל הכהנים שבבית המקדש

העיר חיפה תציין את החג במגוון אירועי ביכורים שיתקיימו בשכונות העיר.

השנה יתקיימו לראשונה טקסי "ביכורי תינוקות", בהם יזכו תינוקות שנולדו בשנה האחרונה לקבל ברכה להולדתם. הטקסים, שיקויימו בשיתוף עם תנועת בינ"ה, ילוו בהפנינג למשפחות ויכללו פעילות לילדים וחלוקת שי לתינוקות המשתתפים. להלן פירוט מועדי קיום הטקסים: בקריית אליעזר (13.5 בשעה 16:30), ברמת בגין (13.5, בשעה 17:00), בהדר (גינת סירקין – 17.5 בשעה 16:00), בנווה שאנן (גינת השבשבת – 13.5 בשעה 17:00 וב-18.5 בבית אבא חושי בשעה 10:00 בבוקר), בנווה דוד (18.5 בשעה 17:00) ובבת גלים (21.5 בשעה 17:00). 

בחג שבועות נהוג לעשות את "תיקון ליל שבועות" שהוא סדר לימוד הכולל התחלות וסיומים של פרקי התורה ובנוסף הוא משמש לציון לימוד התורה המסורתי בליל חג השבועות הנמשך כל הלילה.
לפי המסורת היהודית התורה ניתנה לעם ישראל בחג השבועות והלימוד
הוא הכנה ליום מתן התורה.
בעקבות המנהג, יתקיימו בעיר מגוון אירועים לקהל הרחב: "תיקון ליל שבועות" בשיתוף עם תנועת בינ"ה בשכונת בת גלים (16.5 בשעה 20:30), "תיקון ליל שבועות" לנוער בשכונת קריית אליעזר (11.5, בין השעות 18:00-22:00), חנוכת גינה הידרופונית ובית קפה קהילתי ב"בית מילר" שברחוב שושנת הכרמל (13.5 בשעה 17:00) והרצאות והפעלות ברוח החג בקריית שמואל (13.5 בשעה 20:30 וב-18.5 בשעה 21:00) ובקריית חיים (בית היינה – 13.5 בשעה 17:30).
כל האירועים הינם תחת הנחיות התו הסגול/התו הירוק בהתאם לסוג האירוע ובהרשמה מראש דרך המרכזים הקהילתיים בשכונות. 

מנהג נוסף בשבועות הוא לערוך מסיבות מים.
מנהג זה התפתח רק בשנים האחרונות ולכן לא מוזכר במקרא.
מנהג זה היה נפוץ בעבר בקרב יהדות צפון אפריקה אך בשנים האחרונות התפתח לכלל האוכלוסייה.

עיריית חיפה תערוך פעילות מים מיוחדת.
ב‏‏יום ראשון, ה- 16 במאי, בין השעות 11:00-14:00 תיערך מסיבת מים בגן-האם שבמרכז הכרמל. האירוע ייערך לזכרו של אסף צור ז"ל (אשר כונה "בלונדי" בפי חבריו), תושב חיפה שנרצח בפיגוע בקו 37, בעת שהיה בדרכו חזרה הביתה מבית הספר. בפיגוע הנורא בשנת 2003, נהרגו 17 בני אדם, רובם תלמידי תיכון.
במסיבת המים יחולקו רובי מים, יפוזרו גיגיות מים ומשחקי בועות סבון ברחבת הגן. האירוע מיועד לילדים ולמשפחות.
הכניסה לאירוע ע"ב מקום פנוי, מספר המקומות מוגבל בכפוף להנחיות התו הסגול.

מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

מה יגידו השכנים ?

התערוכה מה "יגידו השכנים" המוצגת כיום במוזיאון העיר שבמושבה הגרמנית כחלק ממוזיאוני חיפה. לקראת סיומו של חודש הגאווה, אתר כרמליסט ערך ביקור בתערוכה והתרשם מהסיפורים

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות