17.09.2021

יום שישי

אילוסטרציה

איך הצתת משרד של עורכת דין בחיפה פוגעת בכולנו?

רק לפני מספר חודשים נרצח בפתח ביתו עורך הדין אפרים ארנון, על רקע עיסוקו המקצועי והנה, השבוע שוב הופעלה אלימות כנגד עורכת דין בשל עיסוקה. 

בניגוד למקרה הנוראי של עורך הדין ארנון, הפעם לא צריך לחכות לתוצאות חקירת המשטרה כדי להבין את זה, ההצתה כוונה אל דלת משרדה של עורכת הדין. מה שמעיד בבירור שיש קשר בין הרצון לפגוע בה לבין העיסוק שלה.

למרבה המזל, במכוון או שלא, ההצתה התרחשה בשעות בהן המשרד סגור ולא היו אנשים במקום. אבל פוטנציאל הנזק במקרה הזה הוא עצום, האש יכלה בקלות להתפשט ולגרום לנפגעים.

אין דרך לתאר את האימה והפחד לגלות שמישהו מוכן ללכת כל כך רחוק ולבצע מעשה כזה, שעלול לגרום לאובדן חיי אדם, רק כדי לפגוע בעורכת דין שאיננה מצוייה בשום סכסוך אישי איתו.
ההערכה היא שמדובר במי שעורכת הדין מייצגת את הצד שמנהל כנגדו הליך.

נכון לעכשיו, טרם נמצא האחראי למעשה. מה שאומר, שהאדם שהלך רחוק עם הרצון שלו לנקום בעורכת הדין שהעזה לנהל הליך משפטי כנגדו, עדיין מתהלך חופשי. 

מי שמבקש לפגוע בעורכי דין רק בגלל שבחרו לייצג בתיק מסויים, פוגע לא רק בעורך הדין אלא גם במערכת המשפט ובחברה כולה. אני מאמינה בכל לבי שכל אדם זכאי לייצוג משפטי, אבל תתארו לעצמכם מה יקרה אם עורכי דין יפחדו לקבל לייצוגם תיקים, רק בגלל שהם עלולים לשלם על כך מחיר אישי. ואני לא מדברת  על מחיר של ביקורת ציבורית, זה לגיטימי. 

אך מה יקרה למשל אם עורך דין של אדם שמואשם באונס ייפגע על ידי מישהו שמבקש להניא אותו מייצוג? או עורך דין המייצג קורבן אלימות שעשוי להפוך לקורבן לאלימות בעצמו מצד מי שיכעס על כך? או עורך שמייצג הורה בתביעה להסדרי ראייה/ מזונות וכו' , שהצד שכנגד יבקש לפגוע בו רק בגלל שההליך המשפטי לא נראה לו?

בקיצור, הבנתם.

במצב כזה, עורכי דין לא יסכימו לקבל על עצמם תיקים לייצוג, או במקרה שימצאו עצמם מאויימים, ייאלצו להפסיק ייצוג. ומי המפסיד מכל זה? אותו אדם שמואשם באונס, שאולי הוא בכלל חף מפשע? אותו קורבן אלימות שלא יוכל לפעול באופן חוקי כנגד מי שפגע בו, אותו הורה שמבקש לקבוע הסדרים עם ההורה האחר בעניין הילדים, וגם אותם ילדים שנפגעים כתוצאה מכך שאין הכרעה שיפוטית בעניינם.

במקרה בו עורכי דין יהיו מאויימים באופן אישי בשל עיסוקם המקצועי, מערכת המשפט תיפגע. אנשים שמבקשים לתקן עוולות שנגרמו להם יפגעו. חשודים שרוצים שיתנהל כנגדם הליך הוגן יפגעו. החברה כולה תיפגע. כן, גם מי שפגע בעורך הדין ייפגע בעצמו כיווון שעורכי דין יחששו מלייצג אותו.

כמו שכתבתי בעניין הרצח המזעזע של עורך הדין ארנון, אני מקווה שזו הפעם האחרונה שעורך דין ייפגע על רקע עיסוקו המקצועי. יש להפריד בין עורך הדין לבין הלקוח שלו, בין מה שנאמר בבית המשפט, בכתבי תביעה או הגנה, במכתבי התראה וכו' לבין חייו האישיים של עורך הדין, שמבצע את עבודתו נאמנה עבור הלקוחות שלו. 

במגרש המשפטי מנצחים בהתאם לדיני הראיות וסדרי דין, בתוך כותלי בית המשפט. לא מנצחים הליך משפטי באמצעות אלימות. אם מתנהל כנגדכם הליך, קחו עורך דין שייצג אתכם ועשו כל מה שאפשר באופן חוקי, כדי לנצח.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות