15.04.2021

יום חמישי

אילוסטרציה: PIXABAY, stevepb

איך הפכו חסידים צעירים לבלדרי סמים?

כובע שחור רחב שוליים, פאות ארוכות שמסתלסלות תחתיו, חליפה שחורה ומבט ממוקד בנקודה אחת, לא מסתכל לצדדים, בכל זאת התורה מצווה על שמירת עיניים. הוא בדרכו לאחת ממדינות אירופה, ממתין בשדה התעופה ואוחז במזוודה שלו.  לכאורה, מראה תמים של חסיד השייך לאחת החסידויות המקדיש את חייו לעבודת הבורא. מה לו ולעסקאות סמים חובקות עולם?

מסתבר שניהול אורח החיים הסגפני והמנותק של החברה החרדית, במיוחד בחסידויות השמרניות ששומרות על ניתוק חברתי מכלל האוכלוסיה, הוביל לכך שצעירים חרדים רבים מנוצלים על ידי עברייני סמים לצורך ייצוא סמים קשים (קוקאין, אקסטזי) למדינות שונות, לרוב באירופה.

הצעירים האלו בכלל לא מודעים לתעשיית הסמים שבה הם משמשים חלק מ"שרשרת ההפצה". השיטה עובדת כך – מפיצי הסמים מבקשים מצעיר השייך לאחת החסידויות השמרניות, שעתיד לטוס למדינת היעד להעביר מזוודה לאדם אחר. לצעיר אין שום מושג מה יש באותה המזוודה והוא לא מעלה בדעתו שהוא לוקח חלק בעסקת ייצוא סמים קשים.

התמורה שמוצעת לאותם צעירים נמוכה באופן מגוחך – כמה מאות שקלים  ועד אלפי שקלים שמהווים סכום זעום ביחס לשווי הסמים שאותם הם סוחבים במזוודה. והסיכון להיתפס? סיכון ממשי, שהרי פתגם ידוע אומר כי צריך  "לירות בשליח".  גם העונש הצפוי למי שייתפס הוא לא קל, מדובר בעבירות שהעונש עליהן הוא מאסר בפועל ואם מדובר במי שנתפס בחו"ל, הוא צפוי להישפט במדינה בה הוא נתפס. 

החסידים לא מנוצלים רק לצורך העברת סמים בין מדינות. לפני כחצי שנה נתפסה מעבדת סמים מאובזרת באופן מרשים בתוך ישיבה חסידית בבני ברק. מאות עציצים, מנורות אולטרא סגולות, צינורות השקייה היורדים מהתיקרה וטיפול מסור בצמחים – האם אחראים לזה החסידים המגיעים למקום כדי ללמוד תורה? לטענת מנהלי הישיבה, שוב מדובר במקרה של ניצול תמימותם על ידי אדם ששכר קומה בבניין הישיבה, לטענתו על מנת לאחסן שם מזון.

צריך לומר את האמת, החסידים הם טרף קל לגורמים עברייניים שמנצלים את תמימותם ואת העובדה כי הם לא מודעים להרבה דברים שמתרחשים מחוץ לקהילה הסגורה שלהם. הם גם אלו שלבסוף נתפסים ומקבלים את העונש, כאשר מי שעומד מאחורי האופרציה הזו לרוב בכלל לא נחשף. 

יש מחיר לניהול חיים בחברה מנותקת וקנאית. הפיתוי הכספי שמציעים להם, חוסר המודעות להשלכות של העברת מזוודה שהתוכן שלה לא ידוע להם, פערי התרבות בינם לבין המפעילים שלהם וניצול התמימות וחוסר המודעות שלהם – כל אלה הופכים את החסידים לבלדרי סמים מבוקשים.

חשוב להדגיש שאדם שנתפס עם סמים במזוודה שלו הוא האחראי לכך מבחינה משפטית, מצפים ממנו לבדוק מה הוא התבקש להעביר ולא לעצום עיניים ולהאמין באופן עיוור למי ששלח אותו. מי שלא בדק ונתפס, יישא בעונש. האבסורד הוא שמי שמשלם את המחיר הוא הבורג הכי קטן במערכת, זה שבסך הכול התבקש להעביר מזוודה. 

יש שיגידו שהשליחים לא כאלה תמימים, שהם יודעים שמשהו לא כשר, הם פעלו בגלל בצע כסף  ואחרי שנתפסים, מנסים להתחמק מאחריות אז הם מסתתרים מאחורי התדמית של החסיד המנוצל. 

אם ידעו מה יש במזוודה או לא, בעיני בכל מקרה מדובר בניצול. החסידויות הסגורות מנותקות מהחברה ולכן קל לפתות את אותם חסידים באמצעות כסף קל, כשהם לא מודעים לסיכון האמיתי שהם לוקחים על עצמם. אין להם מושג שהם עלולים להיתפס ולהיעצר במדינה זרה, אין להם מושג שמדובר בעבירות שאפשר לקבל עליהן עונשי מאסר ממושכים, חלקם מעולם לא עלו על מטוס לפני שנשלחו למשימה והם לא מודעים לבדיקות הקפדניות שייערכו להם בשדה התעופה. 

 אז מה דעתכם, מדובר בעברייני סמים ממולחים או בחסידים תמימים שנוצלו? 

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

שירות ייעודי למתוקים

שירות חדש של אחות מומחית בסוכרת לטיפול בחולי סוכרת מסוג 1 (סוכרת נעורים) בגילאים 18-40 נפתח במרפאת הסוכרת במרכז הרפואי לין לשירות כלל מבוטחי כללית

חדשות היום

אמש בטקס "שירים לזכרם בכנסת"

הילדה אלה חייט בתו של הכבאי דני חייט ז"ל שנספה באסון הכרמל, ריגשה את הקהל כשנשאה את דבריה:  "אבא שלי היה כבאי. לוחם אש. הוא

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות